مروری بر مهم ترین اخبار اقتصادی ایسنا

حركت چراغ خاموش گرانی

حركت چراغ خاموش گرانی

ارتباط با مشتری: به فاصله ۱۰ روز بعد از اقدام ضربتی دولت در تك نرخی كردن نرخ ارز، برخی اصناف كه سال هاست دچار ركود هستند به سمت افزایش قیمت رفته اند؛ هرچند این افزایش خفیف است و چندان محسوس نیست. در ایام اخیر خبر رسید كه قیمت ها در بازار موبایل ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته و حالا بازار لوازم خانگی هم افزایش ۵ تا ۱۰ درصد قیمت را شروع كرده است. البته با عنایت به نرخ تورم كه در همین محدوده قرار دارد شاید این صعود چندان مهم نباشد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، ۱۰ روز پیش یكی از مهم ترین تصمیمات اقتصادی ایران توسط دولت روحانی اتخاذ شد و آن مبحث تك نرخی شدن قیمت ارز بود؛ هرچند تك نرخی شدن یكباره قیمت ارز، مخالفان و موافقانی را به دنبال داشت. با این حال همان گونه كه پیش بینی می شد با جهش یكباره قیمت ارز به ۶۰۰۰ تومان و سپس تثبیت قیمت به ۴۲۰۰ تومان در روز ۲۱ فروردین ماه كلیه سطوح اقتصاد ایران دچار لرزش شده است. از نوسان در صادرات و واردات گرفته تا ركود بازار لوازم خانگی، قیمت سكه، معاملات مسكن، تعهدات بیمه ها و حتی سردرگمی گردشگران ورودی به كشور.
فضای كلی خبرهای اقتصادی امروز حاكی از بلاتكلیفی بعضی از سطوح اقتصادی دارد. به صورت مثال تعیین سیاست های ارز تك نرخی و بحث جایگزینی یورو به جای دلار در ایام گذشته سبب شده سهم واردات و صادرات نسبت به هم به صورت مرتب در تغییر باشد. یا در بازار لوازم خانگی شاهد افزایش ۵ تا ۱۰ درصد بی جهت قیمت ها هستیم. شاید برخی فروشندگان با این تصور كه در آینده قیمت ها بالا می رود از هم اكنون به استقبال آن رفته اند اما قاعدتا پذیرفتنی نیست كه اجناسی كه مربوط به قبل هستند و با ارز قیمت پایین تر وارد شده اند افزایش قیمت داشته باشند.
گردشگران هم این روزها سردرگم هستند
در حالی تا پیش از این گردشگران در هنگام بازدید از ایران، با رجوع به صرافی ها می توانستند ارز خویش را تبدیل نموده و یا منابع مورد نیاز خویش را دریافت كنند كه تازه ترین اظهاراتی كه برخی مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشته اند، به چالش اخیر گردشگران بعد از ابلاغ مصوبه یكسان سازی نرخ ارز برمی گردد؛ چون كه اعلام نموده اند وقتی توریست به ایران می آید، با عنایت به اینكه نمی تواند از كارت های اعتباری استفاده نماید، باید پول نقد آورده كه حمل این مبلغ خطراتی را با خود به همراه دارد. از این رو آنها با محض ورود به ایران برای تبدیل پول به ریال با رجوع به صرافی ها اقدام می كردند اما با عنایت به اینكه هم اكنون صرافی ها در خرید و فروش ارز ممنوع شده اند، گردشگران دچار سردرگمی شده اند. البته بانك مركزی در پاسخ به چرایی این مورد پاسخ داد كه بر مبنای مصوبات و ضوابط مربوط به سیاست تك نرخی شدن ارز باید خرید و فروش ارز در سیستم بانكی انجام شده و بانك ها هم اكنون بر مبنای ابلاغیه بانك مركزی آماده خرید و فروش ارز هستند. از این رو گردشگران و اتباع خارجی می توانند با رجوع به شعب ارزی و همینطور ارزی- ریالی تمامی بانك ها نسبت به فروش ارز خود و تبدیل آن به ریال اقدام نمایند.
مغازه های بی مشتری لوازم خانگی به استقبال گرانی رفتند
بازار لوازم خانگی از آن جمله بازارهایی است كه در سال های اخیر با ركود جدی مواجه بوده است. با این حال پرس و جوها از فروشندگان لوازم خانگی نشان داده است كه حداقل پنج تا ۱۰ درصد قیمت لوازم خانگی نسبت به دو ماه گذشته و پیش از نوسانات دلار گران تر شده است. البته گاها برخی برندهای خارجی با افزایش ۱۲ درصدی هم همراه شده اند و تاثیر بیشتری از گران شدن دلار گرفته اند. لازم به یاداوری است كه در سال ۱۳۹۱، زمانی كه به یكباره نرخ دلار جهش قابل توجهی پیدا كرد حدودا بیشتر لوازم خانگی افزایش چشمگیر قیمت پیدا كرد؛ اتفاقی كه تلاطم جدی را در این بازار تولید كرد.
صادرات بالا رفت، بعد پایین آمد
مروری بر برخی آمارهای عرضه شده گویای آن می باشد كه در نخستین ماه سال گاه به واسطه افزایش نرخ ارز صادرات تا حدود دو برابر واردات گسترش یافته و گاه بر مبنای وضع قوانین جدید تا یك چهارم واردات كاهش پیدا كرده است. اما طبق آخرین آمارها، یك هفته بعد از اجرای سیاست های جدید در حوزه نرخ ارز، واردات روند افزایشی به خود گرفت و صادرات با تغییرات دو برابری نسبت به نخستین روزهای اجرای این سیاست ها در وضعیتی قرار گرفته كه بیش از ۳۳ درصد كمتر از حجم واردات است. در تاریخ ۲۸ فروردین امسال ۲۰۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار كالا وارد مرزهای كشور شده كه وزنی حدود ۱۴۶ هزار تن داشته است. اما در همین تاریخ میزان صادرات برابر با ۱۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است كه ۳۳.۵۷ درصد كمتر از واردات به حساب می آید.
خوشبختانه بیمه ها از نوسان ارز صدمه نمی بینند
یكی از بخش های اقتصاد ایران كه با عنایت به تعهدات طولانی مدت ممكن است از نوسانات ارزی صدمه ببیند، صنعت بیمه است. در این زمینه ولی مدیرعاملان بیمه های كشور معتقدند به چند دلیل همچون پایین بودن تعداد بیمه نامه های ارزی، صنعت بیمه از نوسانات ارز صدمه چندانی نخواهد دید. حسین كریم خان زند، مدیرعامل بیمه نوین می گوید در حدود سه یا چهار درصد بیمه نامه ها ارزی هستند. ازاین رو تعداد بیمه نامه های ارزی انقدر نیست كه نگرانی جدی بابت تعهدات ارزی تولید شود.
پیش فروش سكه برقرار است
از هفته گذشته طرح پیش فروش سكه كه در بانك ملی در حال اجراست، با حواشی همراه شد و خبرهای ضد و نقیضی مرتبط با توقف سررسیدهای آن عنوان شد. با این حال آنچه كه اتفاق افتاد، این بود كه بانك مركزی در روز چهار شنبه(۲۹ فروردین) پیش فروش در سررسید یك ماهه را متوقف كرد. در همین زمان بود كه خبرهایی در مورد توقف سررسید سه ماهه عنوان شد، ولی پیگیری ها از این حكایت داشت كه با وجود اینكه این مورد هم احتمال دارد ولی فعلا توقفی تولید نشده و روال ادامه دارد.
از معاملات مسكن چه خبر؟
گسیل سرمایه ها طی دو سه ماه گذشته به سمت بازار ارز سبب شد تا معاملات مسكن هر ماه نسبت به ماه قبل دچار افت شود. آخرین آماری كه مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاك در اختیار ایسنا قرار داده نشان داده است خرید و فروش مسكن شهر تهران در فروردین ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹ درصد كاهش یافته است. در كل كشور هم شاهد افت ۱ درصدی معاملات بوده ایم.
افت شدید تولید موتورسیكلت؛ البته دودزاها دیگر نیستند
سری هم به كارخانه های تولید موتورسیكلت بزنیم. ساخت موتورسیكلت های كاربراتوری كه گفته می گردد سهم بالایی در آلودگی هوا دارند از ابتدای سال ۱۳۹۶ متوقف شده و فقط انژكتوری ها تولید می شوند. بنابراین در سال قبل ۱۵۳ هزار و ۱۱۹ دستگاه موتورسیكلت انژكتوری تولید و روانه بازار شده كه نشان داده است تولید این كالا ۸۰ درصد كاهش یافته است. هم چنین از ابتدای سال جاری هیچ تولیدكننده ای نباید موتورسیكلتی را كه استاندارد یورو ۴ ندارد تولید و به بازار عرضه نماید. حال باید منتظر ماند و دید با عنایت به عدم توانایی تولیدكنندگان در تولید موتورسیكلت های با استاندارد یورو ۴، مجددا چه میزان تولید این محصول در طول سال جاری با كاهش مواجه خواهد شد.
گوگل به تلگرام رودست زد!
این روزها كه بحث فیلترینگ شبكه های اجتماعی و پیام رسان های مختلفی در بعضی كشورها بالا گرفته است، حالا گوگل، یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی در جهان، اعلام نموده است كه سرویس دامین فرانتیگ (domain fronting) خویش را غیرفعال كرده است. این سرویس یكی از راهكارهای اصلی برخی پیام رسان های فیلتر شده همچون تلگرام و همینطور خیلی از توسعه دهندگان فیلترشكن یا VPN بوده است تا به وسیله آن بتوانند فیلترینگ را دور بزنند. گوگل در آخرین آپدیت سرویس «اپ انجین» (App Engine) خود، قابلیتی تحت عنوان دامین فرانتیگ (domain-fronting) كه سرویس ها را قادر می ساخت با استفاده از شبكه گوگل از سطوح فیلترینگ اعمال شده توسط دولت ها گذر كنند، غیرفعال كرد.1397/02/02
12:59:49
5.0 / 5
5194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری