انجماد ساخت و ساز در كشور

انجماد ساخت و ساز در كشور

ارتباط با مشتری: سال قبل سه فصل ركود ساخت و ساز در حالی رقم خورده كه همچنان اشتغال ۱۲۰۰ حرفه و صنعت تحت تاثیر افت دمای تولید مسكن قرار دارد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آمارهای انتشار یافته از پیش بینی تولید مسكن در سومین فصل سال ۱۳۹۶ از آن حكایت می كند تولید هم چنان كمتر از یك سوم تقاضای مطلق است. در فصل پاییز سال ۱۳۹۶، تعداد ۶۷۵۱۱ واحد مسكونی در پروانه های صادرشده برای احداث ساختمان از جانب شهرداریهای كشور پیش بینی شده است كه نسبت به فصل گذشته حدود ۱۸، ۲درصد كاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۰.۸ درصد افزایش داشته است.‏ البته طی این مدت در شهر تهران ۱۶۳۰۴ واحد مسكونی در پروانه های صادرشده برای احداث ساختمان، پیش بینی شده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۱۰.۶ درصد افزایش داشته است.‏ با این حال رشد ساخت و ساز در كل كشور همچنان در نقطه صفر قرار دارد.
بهار ۱۳۹۶ در كل كشور تعداد واحد مسكونی پیش بینی شده در پروانه های صادره برای احداث ساختمان ۷۹۶۸۸ مورد بوده است. تابستان ۸۲۵۲۰ مورد ثبت شده و در پاییز به ۶۷۵۱۱ مورد رسیده است.
این آمار از آن حكایت می كند در ۹ ماهه سال قبل به صورت میانگین در هر فصل حدود ۷۶ هزار واحد مسكونی احداث شده كه اگر همین تعداد در زمستان هم تولید داشته باشیم مجموع ساخت و ساز سالیانه از ۳۰۴ هزار واحد فراتر نمی رود. این در شرایطی است كه سال قبل ۶۰۸ هزار و ۹۷۷ مورد ازدواج در كشور به ثبت رسیده و باید به صورت متوسط ۳۸۰ هزار واحد فرسوده، نوسازی شود.
بررسی ها از علت انجماد ساخت وساز به عواملی همچون بالا بودن ریسك سرمایه گذاری، نبود تقاضای موثر ناشی از حباب قیمت مسكن، نبود بسته های تشویقی و عدم تزریق نقدینگی مناسب از جانب نظام بانكی مربوط می گردد.
دبیر كانون انبوه سازان می گوید: در پنج سال قبل صنعت ساختمان در ركود بوده و دولت بعنوان نهاد حاكمیتی باید سیاست های تشویقی را برای بخش تولید تولید می كرد كه متاسفانه در این پنج سال چنین روندی را ندیدیم.
فرشید پورحاجت با بیان این كه صنعت ساختمان طی ۱۰ سال قبل گرفتار قوانین مزاحم شده است، بیان می كند: با عنایت به در شرایط ركود، ریسك سرمایه گذاری در صنعت ساختمان بالا رفته است. در پنج سال قبل بزرگ ترین مشكل بخش تولید، نقدینگی بوده كه متاسفانه ناكارآمدی سیستم بانكی، مانع از تزریق منابع مالی مناسب برای بخش تولید مسكن شده است. در سال ۱۳۹۶ منابعی كه برای بخش تولید مسكن تعریف شده بسیار پرهزینه بوده و هم اكنون فضای كسب و كار با قوانین دست و پاگیرقفل شده است.
وی، تحمیل قوانین مالیاتی را دیگر عامل افزایش هزینه های تولید دانست و اظهار داشت: اگر به دنبال این هستیم كه متناسب با نیاز طرح های بالادستی مثل طرح جامع مسكن، برنامه ریزی نماییم باید فصلی نو را در صنعت ساختمان تعریف نماییم. در این خصوص دولت و مجلس باید به صورت كاملا فوری مشكلات و موانع بخش تولید را در صنعت ساختمان كشور مورد بازنگری قرار دهند.
دبیر كانون انبوه سازان با بیان این كه صنعت ساختمان با ۱۰۰ صنعت و بیش از ۱۰۰۰ حرفه ارتباط دارد اضافه كرد: سال قبل هیچ نوع منابع مالی برای تقویت بنگاه های تولیدی در نظر گرفته نشد. سیاست های اصلی دولت یعنی برنامه توانمندسازی و بازآفرینی شهری منتج به برنامه های اجرایی نشده است. در این حوزه هم مشوق هایی در نظر گرفته نشده كه ریسك و مخاطرات بخش تولید را كم كند. بخش خصوصی مفهوم ریسك تولید را می فهمد و با عنایت به شرایط فعلی وارد بازار تولید مسكن نمی گردد.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در فصل پاییز سال ۱۳۹۶، تعداد ۶۷۵۱۱ واحد مسكونی در پروانه های صادرشده برای احداث ساختمان از جانب شهرداریهای كشور پیش بینی شده است كه نسبت به فصل گذشته حدود ۱۸، ۲درصد كاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۰.۸ درصد افزایش داشته است.‏ متوسط تعداد واحد مسكونی در هر پروانه ی احداث ساختمان ۲.۸ واحد بوده است. تعداد ۲۳۷۹۲ پروانه ی احداث ساختمان توسط شهرداری های كشور در فصل پاییز ۱۳۹۶ صادرشده است كه نسبت به فصل گذشته حدود ۱۹، ۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۱ درصد كاهش داشته است.
در شهر تهران هم تعداد ۲۲۶۲ پروانه ی احداث ساختمان توسط شهرداری تهران در فصل پاییز ۱۳۹۶ صادرشده است كه نسبت به فصل گذشته حدود ۱۴، ۰ درصد كاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۱۴.۴ درصد افزایش داشته است. مجموع مساحت زیربنا در پروانه های احداث ساختمان صادرشده از جانب شهرداری تهران در فصل پاییز ۱۳۹۶ بالغ بر ۲۸۷۲، ۰ هزار مترمربع بوده است كه نسبت به فصل گذشته حدود ۱۸، ۹ درصد كاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۷.۴ درصد افزایش داشته است. متوسط مساحت زیربنای این دسته از پروانه ها در دوره ی مورد بررسی حدود ۱۲۷۰ مترمربع بوده است.1397/02/14
20:31:59
5.0 / 5
4640
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری