مهر خبر می دهد؛

۳ و هفت دهم میلیون نفر از جمعیت غیرفعال كشور، بدون داشتن شغل درآمد دارند

۳ و هفت دهم میلیون نفر از جمعیت غیرفعال كشور، بدون داشتن شغل درآمد دارند

ارتباط با مشتری: جمعیت بالای ۱۰ ساله كشور بالغ بر ۶۶ میلیون نفر است كه حدود ۴۰ میلیون نفر آنها را جمعیت غیرفعال تشكیل می دهند و از این جمعیت غیرفعال، ۳.۷ میلیون نفر، بدون داشتن شغل، دارای درآمد هستند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، جمعیت بالای ۱۰ سال كشور، از دو گروه جمعیتی «فعال اقتصادی» و «غیرفعال» تشكیل می گردد كه تحت عنوان «نرخ مشاركت اقتصادی» مورد سنجش قرار می گیرد.
جمعیت فعال اقتصادی، مجموع گروه بیكاران و شاغلان كشور شامل می شود؛ همینطور جمعیت غیرفعال، به گروهی از افراد گفته می گردد كه در هیچ كدام از گروه شاغلان و بیكاران قرار ندارند؛ به این معنا كه جمعیت غیرفعال نه تنها شاغل نیستند بلكه در گروه متقاضیان ورود به بازار كار هم قرار ندارند.
با این توضیح، «افراد محصل»، «خانه دار» و افراد «دارای درآمد از منابع غیر شغلی» جمعیت غیرفعال كشور هستند كه البته گروهی از جمعیت غیرفعال هم در گروهی غیر از جمعیت مذكور قرار دارند كه تحت عنوان «سایرین» شناخته می شوند.
بر اساس این گزارش، هر چقدر نرخ مشاركت اقتصادی افزایش یابد، نشان دهنده افزایش جمعیت فعال كشور است كه پویایی یك جامعه را نشان می دهد، هر چند گروهی از این افراد در گروه بیكاران قرار گیرند. در عین حال كاهش نرخ مشاركت به معنای افزایش جمعیت غیرفعال است.
طی چند سال اخیر نرخ مشاركت اقتصادی روند صعودی داشته و جمعیت فعال به حدود ۴۰ درصد از كل جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر رسیده است.
به استناد جدیدترین آمار به دست آمده از مركز آمار ایران، كل جمعیت بالای ۱۰ سال كشور به استناد آخرین سرشماری عمومی ۶۶ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۹۸۹ نفر است كه حدود ۲۵ میلیون و ۹۳۰ هزار نفر را «جمعیت فعال» و بیش از ۴۰ میلیون ۲۳۰ هزار نفر را هم «جمعیت غیرفعال» تشكیل می دهد.
از مجموع جمعیت فعال كشور ( مجموع گروه بیكاران و شاغلان)، بالغ بر ۲۲ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر در گروه شاغلان و بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هم در گروه بیكاران قرار دارند.


كل جمعیت بالای ۱۰ سال كشور
جمعیت فعال
كل جمعیت فعال
شاغل
بیكار
تعداد
۶۶۴۲۱۹۸۹
۲۵۹۲۹۲۰۳
۲۲۶۷۰۹۸۸
۳۲۵۸۲۱۵
اما ۴۰ میلیون و ۲۳۱ هزار و ۷۲ نفر از جمعیت كشور «غیرفعال» هستند به این معنا كه در هیچ یك از گروه شاغلان یا بیكاران قرار ندارند؛ به عبارتی در گروه محصلان، افراد خانه دار، افراد دارای درآمد از محل غیركاری یا سایر اقشار جامعه قرار می گیرند.
بر اساس آمار به دست آمده از مركز آمار ایران، از مجموع جمعیت ۴۰ میلیونی غیرفعالِ بالای ۱۰ سال، ۱۲ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۶۹۱ صرفا محصل هستند كه در مقاطع مختلف تحصیلی قرار دارند.
بیشترین گروه از جمعیت غیرفعال كشور، «خانه دار» هستند كه نیمی از جمعیت غیرفعال كشور را در بر می گیرد به طوریكه بالغ بر ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت كشور در این گروه قرار می گیرند.
اما گروه دیگری از جمعیت غیرفعال، افرادی هستند كه از منابع غیر شغلی درآمد دارند و تحت عنوان جمعیت «دارای درآمد بدون كار» شناخته می شوند. این گروه از افراد جامعه از «منابع غیر شغلی» كسب درآمد می كنند كه دریافت اجاره بها از ملك یكی از روش های كسب درآمد این گروه از افراد است.
افراد دارای درآمد بدون كار بالغ بر ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر از كل جمعیت غیرفعالِ بالای ۱۰ سال كشور را به خود اختصاص می دهند.
علاوه بر افراد محصل، خانه دار و دارای درآمد بدون كار بخشی از جمعیت غیرفعال بالای ۱۰ سال كشور در گروهی غیر از گروه های مذكور تحت عنوان «سایرین» قرار می گیرند كه تعداد آنها بالغ بر ۳ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر برآورد شده است.

كل جمعیت بالای ۱۰ سال كشور
جمعیت غیر فعال
كل جمعیت غیرفعال
محصل
خانه دار
دارای درآمد بدون كار
تعداد
۶۶۴۲۱۹۸۹
۴۰۲۳۱۰۷۲
۱۲۲۶۱۶۹۱
۲۰۵۶۴۹۲۰
۳۷۲۵۲۳۷
بر اساس این گزارش، درآمدهای خانوار به دو بخش درآمدهای كاری و غیركاری تقسیم می گردد كه بر مبنای اعلام مسئولان درآمدهای غیركاری طی چند سال قبل با افزایش مواجه بوده است، به صورتی كه این سهم از حدود ۴۰ درصد به ۵۳ درصد افزایش یافته و این به معنای افزایش صدمه پذیری جامعه است.

1397/03/09
17:49:59
5.0 / 5
4936
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , درآمد , شغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری