نرخ بیكاری در ایران ۵درصد كمتر از عربستان

نرخ بیكاری در ایران ۵درصد كمتر از عربستان

ارتباط با مشتری: صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود نرخ بیكاری جوانان در عربستان را بالای ۳۰ درصد برآورد كرد كه یكی از بالاترین نرخ ها به حساب می آید. نرخ بیكاری جوانان در ایران حدود ۲۵ درصد است كه جزو نرخ های متوسط در میان كشورهای منطقه به حساب می آید.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، صندوق بین الملل پول برنامه ششم توسعه ایران را استراتژی این كشور برای دستیابی به سطوح رشد بالاتر خوانده و افزوده است هدف این برنامه توسعه بخش خصوصی و كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است. مقامات ایرانی هم چنین می خواهند در چارچوب این سند، جامعه زنان ایرانی را بیشتر به بازار كار وارد كنند. این صندوق ضمن تمجید از توجه بیشتر به بنگاه های كوچك و متوسط در ایران، خواهان بهره گیری بیشتر از ظرفیت زنان شد.
نرخ بیكاری در ایران ۵درصد كمتر از عربستان است
بیشترین نرخ بیكاری جوانان در منطقه متعلق به لیبی با نزدیك به ۵۰ درصد است و بعد از این كشور، فلسطین، عراق، تونس و اردن قرار دارند. كمترین نرخ بیكاری متعلق به قطر است و بحرین در رده بعدی جای گرفته است. نرخ بیكاری جوانان در عربستان هم بالای ۳۰ درصد است كه یكی از بالاترین نرخ ها به حساب می آید. نرخ بیكاری جوانان در ایران حدود ۲۵ درصد است كه جزو نرخ های متوسط در میان كشورهای منطقه به حساب می آید.
به نوشته صندوق بین المللی پول، ایران در میان كشورهای منطقه دارای بالاترین میزان دسترسی به به نظام مالی است و جوانان بالای ۱۵ سال در ایران، بیش از هر كشور دیگری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارای حساب بانكی هستند. بعد از ایران هم امارات، بحرین و عمان قرار دارند. از جانب دیگر كمترین دسترسی به نظام مالی هم متعلق به كشورهای یمن، سومالی و افغانستان است.
بیشترین استفاده از وام های بانكی در منطقه متعلق به ایران است
همینطور بیشترین استفاده از تسهیلات بانكی متعلق به ایران است و بعد از ایران، امارات، بحرین و كویت قرار دارند. كمترین تقاضا برای وام هم در سومالی، یمن و افغانستان به ثبت رسیده است.
صندوق بین المللی پول، اشتغال زایی را چالشی مهم تر از رشد بالاتر برای كشورهای منطقه دانسته است؛ به گونه ای كه با وجود اشتغال زایی برای بیش از ۲۷ میلیون نفر در پنج سال گذشته، تعداد بیكاران به ۲۵.۴ میلیون نفر افزایش یافته است. صندوق بین المللی پول پیش بینی كرده است كه تا پنج سال آینده هر سال ۵.۵ میلیون نفر جذب بازارهای كار این كشورها شوند.
صندوق بین المللی پول در ادامه، وجود فارغ التحصیلان جوان و زنان تحصیل كرده را فرصتی بزرگ برای كشورهای منطقه دانسته و افزوده است كه با به كارگیری این ظرفیت ها، كشورهای منطقه سالانه به صورت متوسط ۱.۷ درصد رشد بیشتری را تجربه خواهند كرد.

شغل یابی زنان ایرانی، یك سوم مردان و احتمال اخراج آنان دو برابر مردان است
به نوشته صندوق بین المللی پول، سهم زنان از بازار كار این كشورها از ۲۳.۳ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۲۶.۸ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا كرده است اما احتمال یافتن شغلی برای زنان، یك سوم مردان و احتمال اخراج یا تعدیل آن ها هم دو برابر مردان است.
سهم زنان قطری و بحرینی از بازار كار بیشتر از مردان است
ایران یكی از كمترین مشاركت های زنان را در میان كشورهای منطقه دارد و به جز تونس، زنان ایرانی كمترین میزان مشاركت در بازار كار را دارند. این در شرایطی است كه سهم زنان قطری و بحرینی از بازار كار حتی از مردان هم بیشتر و بالای ۵۰ درصد است. بیشترین نرخ بیكاری زنان متعلق به عمان است و بعد از این كشور، پاكستان و یمن قرار دارند. كمترین نرخ بیكاری زنان در قطر، بحرین و كویت به ثبت رسیده است.
ایران چهارمین دولت فربه منطقه است
اندازه بزرگ دولت یكی دیگر از مسائل مهم اقتصادی پیش روی این كشورها قلمداد شده است و كویت، مصر و مراكش، بیشترین سهم از اشتغال زایی دولتی را در میان كشورهای منطقه دارند. ایران در رده چهارم و قطر و اردن در رده های پنجم و ششم قرار گرفته است. به نوشته صندوق بیشترین پول، اشتغال در اقتصاد غیررسمی متعلق به نوار غزه با ۶۰ درصد، اردن با ۴۰ درصد و تونس با ۳۷ درصد است.1397/04/22
23:35:53
5.0 / 5
5042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری