گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر؛

نشست جبران هزینه معیشت كارگران این هفته تشكیل می شود؟

نشست جبران هزینه معیشت كارگران این هفته تشكیل می شود؟

ارتباط با مشتری: وزیرجدید كار در حالی از برگزاری نشست شورای عالی كار در هفته جاری برای بررسی راهكارهای جبران كاهش قدرت خرید كارگران اطلاع داده بود كه هنوز از شركای اجتماعی برای تشكیل این جلسه دعوت نشده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، شنبه هفته گذشته بعد از آنكه شریعتمداری بر كرسی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تكیه زد، در فاصله كمتر از ۲۴ ساعت، اولین نشست خویش را با تشكل های كارگری و كارفرمایی برگزار كرد.
در جلسه مذكور، نمایندگان تشكل های كارگری، از شریعتمداری ادامه راه ربیعی در رعایت و تقویت سه جانبه گرایی را خواهان شدند و «معیشت»، «امنیت شغلی» و «تشكل یابی» را سه ضلع مثلث مطالبات به هم پیوسته كارگران عنوان كردند. نخستین مطالبه نمایندگان تشكل های كارگری در این نشست، توجه شخص وزیر به وضعیت معیشتی كارگران بخصوص در شرایط ویژه اقتصادی فعلی بود.
درخواست مشخص نمایندگان كارگری از وزیر جدید تعاون، كار و رفاه اجتماعی، برگزاری نشست شورای عالی كار برای «بررسی فوری راهكارهای جبران قدرت خرید كارگران در سال ۹۷» قبل از اتمام سال بود.
شریعتمداری كه در اولین روز كاری خود در روز یكشنبه هفته گذشته این نشست را ترتیب داده بود، با تاكید بر رعایت سه جانبه گرایی و رفع مشكلات و موانع پیش روی روابط كار با هم اندیشی نمایندگان كارگری و كارفرمایی به صورت مشترك، وعده داد: «من هفته آینده نشست شورای عالی كار را برای بررسی راهكارهای جبران قدرت خرید كارگران برگزار می كنم.»
با این حال، تا این لحظه هیچ دعوتی از سوی «معاونت روابط كار» وزارت كار برای برگزاری نشست شورای عالی كار به دست نمایندگان كارگری و كارفرمایی نرسیده است.
این در حالی است كه هر ساله برای تعیین دستمزد سال آینده كارگران، نشست های مقدماتی و كارشناسی نمایندگان كارگری و كارفرمایی حدودا از آذرماه آغاز می گردد و به رغم فرصت كوتاه آغاز نشست های كارگروه مزد ۹۸ هنوز جلسه شواری عالی كار برای تعیین تكلیف قدرت خرید از دست رفته جامعه كارگری در سال ۹۷ برگزار نشده است.
قدرت خرید كارگران در سال ۹۷ چقدر كاهش یافت؟
بر اساس محاسبات اعضای كارگری عضوی شورای عالی كار، بعد از چانه زنی های نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت در جلسات پایانی سال قبل شورای عالی كار برای تعیین دستمزد سال ۹۷ و در نهایت افزایش ۱۹.۵ درصدی حقوق پایه كارگران حداقلی بگیر، امسال دستمزد كارگران فقط توانست ۵۰ درصد از هزینه معیشت را پوشش دهد. پس از آن هم به علت افزایش چشمگیر نرخ ارز و افزایش سطح عمومی قیمت ها، قدرت خرید كارگران به حدی كاهش پیدا كرد كه در فاصله بیشتر از ۷ ماه گذشته دستمزد كارگران نهایتا بین ۳۲ تا ۳۳ درصد از هزینه های زندگی آنها را پوشش می دهد.
با این محاسبات، فاصله ۵۰ درصدی دستمزد تا معیشت، از ابتدای امسال به حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.
البته نمایندگان كارگری معتقدند تا قبل از رشد اندك قدرت خرید كارگران به نسبت رشد قیمت ها در سال جاری، از سال ۹۱ با نمایان شدن آثار اجرای بد قانون هدفمندی یارانه ها، دستمزد كارگران فقط كفاف ۳۷ درصد هزینه زندگی كارگری را می داد كه این سطح پوشش در دستمزد امسال با افزایش اندك قدرت خرید به ۵۰ درصد افزایش یافت اما نوسانات اقتصادی دوباره فاصله دستمزد تا معیشت را افزایش داد.
با این حال، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی متعهد شد نشست شورای عالی كار را با قید فوریت برای بررسی راهكارهای افزایش سطح معیشت جامعه كارگری با حضور شركای اجتماعی برگزار كند كه تابحال برای برگزاری این نشست دعوتی از نمایندگان كارگری و كارفرمایی صورت نگرفته است.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، ۲۳ تیرماه امسال در حالیكه فقط چهار ماه از ابتدای سال می گذشت، نمایندگان كارگری عضو شورای عالی كار طی مكاتبه با وزارت كار به علت شرایط ویژه اقتصادی، درخواست بازبینی در دستمزد ۹۷ را عرضه دادند.

1397/08/16
14:30:39
5.0 / 5
4771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری