حداقل دستمزد کارگر ترکیه ای چقدر است؟

حداقل دستمزد کارگر ترکیه ای چقدر است؟

به گزارش ارتباط با مشتری یک فعال کارگری ضمن اشاره به مبلغ دستمزد ۲۰۲۲ کارگران در ترکیه، تصریح کرد: تا وقتی که در مورد تعریف خط فقر به اجماع واحدی در میان دستگاه ها و مراجع آماری نرسیم، نمی توانیم حداقل دستمزد کارگران را بر اساس رقم خط فقر تعیین نماییم.ناصر چمنی، درباره مبنا قرار دادن رقم خط فقر به جای رقم سبد معیشت در تعیین حداقل دستمزد کارگران ابراز عقیده کرد و به ایسنا، اظهار داشت: اگر قانون و ماده ۴۱ در مورد تعیین حداقل مزد به درستی اجرا شود، یقینا خط فقری که اعلام می کنند به رقم سبد معیشتی که از کمیته دستمزد شورایعالی کار بیرون می آید، نزدیک خواهد بود.

وی اضافه کرد: این که خط فقر، مبنای تعیین دستمزد قرار گیرد هیچ ایرادی ندارد اما به شرطی که خط فقر واقعی اعلام گردد نه این که بر مبنای شرایط اقتصاد یا وضعیت کارفرما و بنگاه آنرا کم اعلام نماییم که به زیان جامعه کارگری تمام شود.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه مرکز آمار رقم سبد معیشت خانوار را ۱۱ میلیون تومان اعلام نموده است، اظهار داشت: هم اکنون غیر از مرکز آمار مراجع دیگری مثل بانک مرکزی، وزارت کار و مرکز پژوهش های مجلس هم هستند که این آمار را عرضه بدهند ولی آمار همه آنها متفاوت است؛ پس تا وقتی که به اجماع واحدی در مورد رقم خط فقر نرسیم نمی توانیم حداقل دستمزد کارگران را بر مبنای تعریف خط فقر تعیین نماییم.

چمنی در ادامه به حداقل دستمزد کارگران ترکیه در سال ۲۰۲۲ اشاره نمود و اظهار داشت: کشور ترکیه مثل ما با مشکل تورم شدید روبه رو است ولی آنها برای ۲۰۲۲ دستمزدها را ۵۰ درصد بالا بردند و حداقل دستمزد کارگر ترکیه ای را ۴۲۵۰ لیر تصویب کردند. هر لیر ۲۰۵۰ تومان است که با محاسبه آن حداقل حقوق کارگر در ترکیه ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و نزدیک ۹ میلیون تومان شده که به خط فقر ما نزدیک است.

وی افزود: در ترکیه هنگام تعیین دستمزد دلار حدودا ۱۷ لیر بود ولی با افزایش ۵۰ درصدی دستمزد، لیر خویش را در مقابل دلار آمریکا نشان داد و جالب این که سبب شد قیمت دلار در ترکیه حداقل پنج لیر پایین بیاید و ارزش لیر بالا رفت که به پول ما حدود ۱۰ هزار تومان می شود اما اگر این افزایش در کشور ما اتفاق می افتاد، می گفتند تورم ۵۰ درصدی به اقتصاد و کشور تحمیل شده است.

این فعال کارگری در پاسخ به این پرسش که چرا چنین اتفاقی در کشوری با تورم مشابه ایران رخ می دهد؟ اینطور پاسخ داد: سیاستی که آنها در برابر تورم اعمال می کنند قابل مقایسه با ما نیست. اساسا تورم را لحظه به لحظه رصد و کنترل می کنند که افزایش دستمزد به نقدینگی و تورم در جامعه دامن نمی زند در حالیکه ترکیه نه درآمد نفتی دارد و نه از نظر صنعتی همتراز کشور ما است.

وی افزود: تعریف سبد معیشت کارگر چیست؟ سبد معیشت می گوید یک خانوار باید بتواند با پول و درآمدی که دریافت می کند خودش را در طول ماه اداره کند. در بحث سبد معیشت تنها مایحتاج و هزینه های اولیه مثل خوراکی ها و مسکن را می بینند و به خاطر شرایط اقتصادی چند سالی است که بسیاری از اقلام مثل مسافرت در آن دیده نمی گردد بنابراین معتقدم اگر رقم سبد معیشت به درستی دیده و قانون در تعیین دستمزد درست اجرا شود، یقینا با خط فقری که اعلام می شود، هیچ تفاوتی ندارد.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه در مباحثی مثل معیشت، دستمزد و خط فقر از وزارت کار انتظار بسیاری داریم، اظهار نمود: اگر تاکید داریم افراد آشنا با مباحث حوزه روابط کار و کار وکارگر که به شرایط معیشت خانوارهای کارگری اطلاع و اشراف کامل دارند به بدنه ورود کنند به این علت است که مشکلات و مطالبات به معنای واقعی برطرف و پیگیری شود. بزرگترین مشکل و دغدغه جامعه کارگری عدم اطلاع تصمیم گیران و سیاست گذاران در حوزه روابط کار است. با سیاست دوگانه نمی توانیم دستمزد تعیین نماییم، از یک طرف بگوییم تابع قانون هستیم ولی قانون را درست اجرا نکنیم یا احیای کارخانه ها را در دستور کار قرار بدهیم ولی به معیشت و حقوق و مزد کارگر و نیروی شاغل در آن توجه نکنیم.

منبع:

1400/11/02
23:52:44
0.0 / 5
307
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تورم , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری