گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر؛

وعده اشتغال ۱میلیونی بدون منابع، یارانه تسهیلات اشتغال پرداخت نشد

وعده اشتغال ۱میلیونی بدون منابع، یارانه تسهیلات اشتغال پرداخت نشد

ارتباط با مشتری: به رغم وعده ایجاد یك میلیون فرصت شغلی برای سال جاری، اشتغال زایی امسال با محدودیت در تخصیص منابع مواجه بود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، برنامه های اشتغال زایی دولت برای سال ۹۷ در چارچوب دو برنامه كلان «اشتغال فراگیر»، «اشتغال روستایی و عشایری» هدف گذاری شد تا سالانه به یك میلیون شغل مورد نیاز در كشور پاسخ داده شود.
دولت برای پاسخ به نیاز متقاضیان بازار كار شامل نیروی كار جدید و نیروی بیكار انباشت از سال های گذشته باید سالانه یك میلیون و ۳۳ هزار شغل ایجاد كند اما برمبنای آمار انتشار یافته از مركز آمار ایران، در یك ساله منتهی به پاییز امسال ۶۰۹ هزار شغل در كشور به وجود آمده است.
این در حالی است كه برمبنای وعده های نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای سال جاری یك میلیون و ۳۳ هزار شغل هدف گذاری شده بود. هر چند آمار یك ساله منتهی به اسفند مبنای اشتغال زایی سال ۹۸ است اما بعید بنظر می رسد در سه ماهه پایانی سال آمار اشتغال تغییر چندانی داشته باشد.
اشتغال زایی كه بعنوان یكی از اولویت های مهم دولت برای امسال مطرح بود، در سالی كه گذشت با محدودیت در تخصیص منابع مواجه بود. برمبنای آنچه كه در برنامه اشتغال فراگیر تكلیف شده بود، ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای «طرح های كاج و رسته های منتخب» و ۵۰۰ میلیارد تومان برای «یارانه سود تسهیلات» اختصاص یافت.
برنامه اشتغال فراگیر كه یك سال و نیم پیش و در شهریور ماه سال ۹۶ رونمایی گردید، تقریباً با عدم تخصیص منابع مواجه بوده است بطوریكه یارانه در این مدت فقط ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح كارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی از طرح های ذیل «طرح كاج» پرداخت شده و ۴۰۰ میلیارد باقی مانده تخصیص نیافته است.
همچنین یارانه سود تسهیلات اشتغال كه از طرف دولت باید به نظام بانكی برای كاهش ۲ واحد درصدی تسهیلات اشتغال پرداخت می شد باز در سال های ۹۶ و ۹۷ پرداخت نشده است.
بر اساس گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۹۶ باز كه اخیرا انتشار یافته است، هیچ گونه وجهی بابت تأمین یارانه سود تسهیلات سرمایه گذاری و اشتغال اختصاص نیافته است.
انتقاد وزیر از عملكرد صفر بودجه اشتغال!
اما عدم تخصیص منابع صدای مسئولان وزارت كار را هم درآورد. اخیراً وزیر كار در جشنواره تعالی مدیریت تعاونی، با انتقاد از عدم تخصیص منابع اشتغال فراگیر، اظهار داشت: وقتی در جدول اعتبارات نگاه می نماییم، ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان ردیف بودجه به اشتغال فراگیر اختصاص یافته اما در مقابل عملكرد دولت در این زمینه صفر است؛ حاصلش این است كه اشتغال فراگیر به یك مطالبه عمومی تبدیل می شود؛ اگر منابع وجود دارد، چرا تخصیص پیدا نمی كند؟ چرا با ایجاد این انتظارات و در مقابل عدم تخصیص منابع، مردم را مقابل خود می كنیم؟
همچنین هفته گذشته باز معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار هم در دفاع از اجرای برنامه های اشتغال در مقابل محدودیت منابع اظهار داشت: «امر اشتغال امسال كاملاً متأثر از اقتصاد كلان بوده و با عنایت به كاهش رشد اقتصادی انتظار داشتیم كه اشتغال هم ریزش داشته باشد و پیش بینی ما شرایط بدتری را باز نشان می داد اما به سبب مدیریت خوب، سال ۹۷ در این حوزه مدیریت شد.»
به گفته منصوری، در همین دوره تمركز اشتغال را به سمت خدمات و صنایع خرد و كوچك بردیم و نتیجه خوبی باز گرفته ایم و بخش عمده ای از اشتغال ۶۰۹ هزار نفری كه در یك ساله منتهی به پاییز به وجود آمده مربوط به بخش خرد، كوچك، غیر رسمی، خانگی و حمایتی بوده است.
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار با اشاره به پیشگیری از ریزش ۳۲۰ هزار شغل با اجرای برنامه تثبیت اشتغال، گفت: «چهار برنامه اشتغال فراگیر و روستایی، اشتغال حمایتی و تثبیت اشتغال را داریم و همه این چهار برنامه هم اكنون اجرا می شوند و یك ریال پول هم نگرفته ایم. اینكه بدون پول این همه اقدام شده قابل دفاع است.»

1397/12/26
14:21:44
5.0 / 5
4921
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری