از سوی وزیر كار؛

بخشنامه دستمزد سال ۹۸ كارگران ابلاغ گردید

بخشنامه دستمزد سال ۹۸ كارگران ابلاغ گردید

به گزارش ارتباط با مشتری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بخشنامه دستمزد سال آینده كارگران و كاركنان مشمول قانون كار را برای اجرا ابلاغ نمود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بعد از مصوبه دویست و هشتاد و دومین نشست شورایعالی كار، بخشنامه دستمزد سال ۱۳۹۸ را به واحدهای مشمول قانون كار ابلاغ نمود.
متن این بخشنامه به شرح زیر است:
شورایعالی كار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، كارفرمایان و كارگران) در جلسه مورخ ۲۷/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ بعد از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۸، در اجرای ماده (۴۱) قانون كار با در نظر گرفتن مصالح كارگران در انطباق هر چه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و هم چنین با عنایت به مقتضیات بنگاه های تولیدی و كارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.
۱- از اول سال ۱۳۹۸ حداقل مزد روزانه با نرخ یكسان برای كلیه كارگران مشمول قانون كار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۵۰۵، ۶۲۷ ریال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بیست و هفت ریال) تعیین می گردد. همینطور از اول سال ۱۳۹۸ سایر سطوح مزدی هم روزانه ۱۳ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون كار) به اضافه روزانه ۸۷، ۰۴۹ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۷ افزایش می یابد.
تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل كارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و هم مزد ثابت سایر كارگران نباید از مبلغ ۵۰۵، ۶۲۷ ریال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بیست و هفت ریال) بند (۱) كمتر شود.
۲- به كارگرانی كه در سال ۱۳۹۸ دارای یك سال سابقه كار شده یا یك سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۲۳، ۳۳۳ ریال هم بعنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.
تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی كارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق الذكر برای گروه یك با عنایت به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره كل روابط كار و جبران خدمت صورت می گیرد.
تبصره ۲: به كارگران فصلی به نسبت مدت كاركردشان در سال ۱۳۹۷، میزان مقرر در این بند یا تبصره یك آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.
تبصره ۳: بر مبنای مصوبه مورخ ۲۷/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ شورای عالی كار و در جهت تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی كارگران و در نتیجه رضایتمندی كارگران با سابقه، از آغاز سال ۱۳۹۸ همه كارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون كار كه دارای یك سال سابقه كار شده و یا یك سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان كارگاه گذشته باشد، شامل اینكه حق سنوات یا مزایای آخر كار خویش را تسویه حساب كرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.
۳- بر مبنای مصوبه مورخ ۲۱/‏۰۷/‏۱۳۸۷‬ شورای عالی كار و در جهت افزایش رضایتمندی كارگران و كارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی كارگران، شامل دائم و موقت مقرر شد از آغاز سال ۱۳۹۸ كمك هزینه اقلام مصرفی خانوار بعنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای مبحث تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون كار بابت هر كارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۱، ۹۰۰، ۰۰۰ ریال از جانب كارفرمایان به آنان پرداخت گردد.
۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یك بند (۲) در كارگاه هایی كه دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و هم در مورد كارگران كارمزدی و هم چنین چگونگی ارتقا طبقه شغلی به باعث دستورالعمل های اداره كل روابط كار و جبران خدمت خواهد بود.
۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی كه در روزهای تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۸ به صورت موقت در كارگاه ها اشتغال می یابند نخواهد شد.
۶- واحدهای مشمول قانون كار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در میان كاركنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در چارچوب موافقت نامه های كارگاهی و پیمان های دسته جمعی و بعد از تائید وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.
محمد شریعتمداری

1398/01/07
14:08:43
5.0 / 5
4713
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری