نرخ بیكاری زنان همچنان بیشتر از مردان

نرخ بیكاری زنان همچنان بیشتر از مردان

به گزارش ارتباط با مشتری نتایج طرح آمارگیری نیروی كار مركز آمار ایران از آن حكایت می كند كه در پاییز ۱۳۹۷ نرخ بیكاری ۱۱.۷ درصد و نرخ مشاركت اقتصادی ۴۰.۵ درصد بوده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، بر مبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی كار مركز آمار ایران، بررسی نرخ بیكاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در كل كشور نشان داده است كه در پاییز سال گذشته ۱۱.۷ درصد از جمعیت فعال، بیكار بوده اند كه این نرخ نسبت به پاییز ۱۳۹۶، تغییری نكرده و نسبت به تابستان سال گذشته، ۰.۵ درصد كاهش را به دنبال داشته است.افزایش نرخ بیكاری شهرها در سال ۹۷

بررسی نرخ بیكاری كل كشور نشان داده است كه نرخ بیكاری در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی بالاتر بوده است. نرخ بیكاری نقاط شهری در پاییز ۱۳۹۶، ۱۳.۱ درصد بوده كه با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۳.۲ درصد در پاییز ۹۷ رسیده است. این در شرایطی است كه نرخ بیكاری در مناطق روستایی طی پاییز ۹۶، ۷.۹ درصد بوده و با ۰.۳ درصد كاهش به ۷.۶ درصد در پاییز ۱۳۹۷ رسیده است. با مقایسه اطلاعات موجود در می یابیم كه تفاوت در نرخ مذكور در مناطق شهری و روستایی در پاییز ۱۳۹۷ نسبت به پاییز ۱۳۹۶، ۰.۴ درصد رشد داشته به نحوی كه از رقم ۵.۲ درصد در پاییز ۱۳۹۶ به ۵.۶ درصد در پاییز ۱۳۹۷ افزایش داشته است. همینطور نرخ بیكاری در مناطق روستایی در پاییز ۱۳۹۷، نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۳ درصد كمتر شده و نسبت به تابستان سال قبل تغییری نداشته است.

مشاركت روستاییان بیشتر از شهرنشینان

گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار از بررسی نرخ مشاركت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر مناطق روستایی و شهری هم مبین آن است كه نرخ مشاركت اقتصادی كل كشور در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری بالاتر بوده است؛ به نحوی كه نرخ مشاركت اقتصادی مناطق روستایی در پاییز ۹۶، ۴۱.۴ درصد بوده كه با ۱.۲ درصد افزایش به ۴۲.۶ درصد در پاییز ۹۷ رسیده است؛ این در شرایطی است كه نرخ مشاركت اقتصادی مناطق روستایی در فصل تابستان ۴۳.۲ درصد بوده و در مقایسه با فصل پاییز ۰.۶ درصد كاهش را نشان داده است. به این ترتیب روستاییان مشاركت اقتصادی بیشتری پارسال از خود نشان دادند.

افزایش بیكاری زنان در تابستان گذشته

در تحلیل نمودار نرخ بیكاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر كل كشور به تفكیك جنس در می یابیم كه نرخ بیكاری در تمام فصول در مردان نسبت به زنان پایین تر بوده است؛ به نحوی كه نرخ بیكاری زنان در پاییز ۱۳۹۶، ۱۹ درصد بوده و در تابستان ۱۳۹۷ افزایش یافته و به ۱۹.۸ درصد رسیده است اما در پاییز سال ۹۷ با كاهش ۱.۸ درصدی همراه بوده و به ۱۸ درصد تنزل یافته است. این در شرایطی است كه در پاییز ۹۶ نرخ بیكاری مردان ۱۰ درصد بوده و در تابستان ۹۷ با ۰.۳ درصد رشد به ۱۰.۳ درصد رسیده است اما در پاییز ۹۷ دو درصد كاهش یافته است بدین سان اگر چه نرخ بیكاری زنان در پاییز سال قبل نسبت به فصل مشابه سال پیش از آن كاهش داشته اما زنان در بازار كار همچنان از مردان بی كارترند.بالا رفتن مشاركت اقتصادی در سال ۹۷

اما بررسی نمودار نرخ مشاركت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر كل كشور از آن حكایت می كند كه نرخ مشاركت اقتصادی مردان تفاوت قابل ملاحظه ای نسبت به زنان داشته است چون كه نرخ مشاركت مردان در پاییز ۹۶، ۶۴ درصد بوده و در تابستان ۹۷ به ۶۵.۳ درصد رسیده است كه رشد ۱.۳ درصدی را نشان داده است. هر چند كه در پاییز ۹۷ این نرخ در مقایسه با پاییز ۹۷ با كاهش ۰.۹ درصدی همراه بوده اما نسبت به سال ۹۶ افزایش نرخ مشاركت اقتصادی را نشان می دهد. با بررسی نمودار فوق، اختلاف بین نرخ مشاركت اقتصادی در بین زنان و مردان در پاییز ۱۳۹۷ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۶) ۰.۴ درصد افزایش و نسبت به تابستان سال ۱۳۹۷، ۰.۹ درصد كاهش داشته است.
1398/01/21
14:13:12
5.0 / 5
5197
تگهای خبر: اقتصاد , كشور , وزارت كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری