مهر منتشر كرد

۲۰ طرح اشتغال برای ایجاد یك میلیون و۹۰هزار شغل، جزئیات منابع مالی

۲۰ طرح اشتغال برای ایجاد یك میلیون و۹۰هزار شغل، جزئیات منابع مالی

به گزارش ارتباط با مشتری ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی با اجرای ۱۸ طرح و اقدام اشتغال زایی و كارآفراینی برای سال ۹۸ از جانب دولت هدف گذاری شده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، بر مبنای تكلیف قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد سالانه حدود یك میلیون فرصت شغلی پیشبینی شده است تا نرخ بیكاری هر سال ۰.۸ درصد كاهش پیدا كند.
هر چند برنامه های توسعه ای در پیشبینی اهداف و شاخصهای بازار كار دقیق نبوده و در تحقق این اعداد توفیقی نداشته اند اما دولت در جهت اجرای تكلیف قانون برنامه ششم توسعه در خصوص ایجاد سالانه حدود یك میلیون شغل، برای ایجاد همین میزان فرصت شغلی در سال های ۹۷ و ۹۸ برنامه ریزی نموده است.
در سال قبل البته به رغم پیشبینی ایجاد یك میلیون شغل، اما میزان اشتغال بوجود آمده حدود ۴۶۴ هزار نفر بود و حدود ۵۵۰ هزار فرصت شغلی كمتر از هدف برنامه ششم به وجود آمد.
با وجود عدم تحقق هدف مذكور، دولت برای سال ۹۸ هم ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی را هدف گذاری كرده كه برای تحقق این میزان تعهد، ۲۰ طرح و اقدام اشتغال زا و كارآفرین را در چارچوب ۷ محور و برنامه كلی پیشبینی كرده كه در این گزارش به جزئیات این برنامه ها به همراه تعداد اشتغال جدید و منابع مالی مورد نیاز پرداخته ایم.
جزئیات ۷ محور و برنامه كلی اشتغال زایی و كارآفرینی
در قالب برنامه «توسعه كسب و كارهای پراشتغال» سه برنامه نهادسازی برای توسعه رسته های منتخب در بخش های مختلف اقتصادی، پشتیبانی از ایجاد و توسعه طرح های پر اشتغال و توسعه كسب و كارهای پراشتغال مناطق روستایی و عشایری تعریف شده است.
در بخش «برنامه های فعال بازار كار» در ادامه طرح های سال قبل ۴ طرح كارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی برای آموزش مهارتی ۵۰ هزار نفر، طرح مشوق های بیمه ای كارفرمایی با هدف جذب ۸۰ هزار فرصت شغلی جدید، طرح یارانه دستمزد برای ایجاد ۴۶ هزار و ۵۰۰ شغل و طرح مهارت آموزی در محیط كار واقعی با هدف آموزش مهارت های بازار كار به ۱۰۰ هزار نفر در دستور كار قرار دارد.
برنامه «ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود» هم یكی دیگر از ۷ محور و برنامه كلی برای سال جاری است كه در چارچوب این برنامه حفظ و تثبیت حداقل ۳۱۵ هزار شغل با پشتیبانی از بنگاه های خصوصی و تعاونی مشكل دار و پوشش بیمه بیكاری ۳۳ هزار و ۶۰۰ نفر در مناطق سیل زده هدف گذاری شده است.
محور برنامه های «اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه كارآفرینی» در برگیرنده سه طرح ملی شتابدهی كسب و كارهای نوآورانه با هدف ایجاد ۴۶۵۰ شغل، طرح ملی باشگاه كارآفرینان نوجوان برای ایجاد ۳۵۰۰ فرصت شغلی و مهارت آموزی دوگانه كارآفرینی مهارت بنیان شبكه ملی كارگاه های آموزشی تعریف شده است.
در قالب برنامه «اشتغال حمایتی و خرد» هم ۵ طرح تأمین مالی خرد گروه های خودیار با پیشبینی ۶ هزار فرصت شغلی، طرح ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد ۲۰ هزار شغل، طرح پیاده سازی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای اشتغالزایی ۴۰ هزار نفر و اشتغال خرد حمایتی افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی با هدف جذب ۱۰۶ نفر به بازار كار در دستور كار دولت برای سال ۹۸ قرار دارد.
همچنین برنامه «استفاده از ظرفیت های خارجی برای سال ۹۸» شامل طرح جایگزینی ۲۱ هزار نیروی آماده به كار ایرانی با نیروی كار خارجی و طرح ساماندهی و اعزام ۸ هزار نیروی كار است.
راه اندازی سامانه ملی اطلاعات شغلی ایرانی ها هم در چارچوب برنامه «نهادسازی و اطلاعات بازار كار و نظارت بر طرح ها و برنامه ها» پیشبینی شده است.
خلاصه طرح ها و اقدامات اشتغال زایی و كارآفرینی سال ۱۳۹۸

1398/03/25
17:01:01
5.0 / 5
4713
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری