گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر

طلسم دوازده ساله نرخ مشاركت اقتصادی شكست

طلسم دوازده ساله نرخ مشاركت اقتصادی شكست

ارتباط با مشتری: نرخ مشاركت اقتصادی كه با طی روند نزولی از سال 1386 در دامنه 30 تا 39 درصد بود، سرانجام در سال 97 پس از دوازده سال به دامنه 40 درصد بازگشت.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، جمعیت فعال كه تحت عنوان نرخ مشاركت اقتصادی مورد سنجش قرار می گیرد، مجموع جمعیت شاغل و بیكار كشور را در بر می گیرد. در مقابل جمعیت غیرفعال اقتصادی، مجموع افرادی را در بر می گیرد كه در هیچیك از گروه جمعیت شاغل یا گروه افراد در جستجوی شغل قرار ندارد. به عبارتی این افراد به دلایلی همچون طی دوران تحصیل یا كسب درآمد از محل های غیركاری (خرید و فروش ملك، دریافت سود سپرده بانكی) در گروه جمعیت شاغلان محسوب نمی شوند و تمایلی نیز برای ورود به بازار كار ندارند.
نرخ مشاركت اقتصادی یك متغیر مهم و تاثیر گذار در فاكتورهای اصلی بازار كار است و تغییر آن تاثیر مستقیم در دو متغیر نرخ بیكاری و نرخ اشتغال دارد. افزایش جمعیت فعال یا همان نرخ مشاركت اقتصادی نشان دهنده افزایش جمعیت شاغل و جمعیت در جستجوی شغل است. بنا بر این در خیلی از موارد با افزایش نرخ مشاركت، نرخ بیكاری نیز رشد پیدا می كند كه به تبع آن به جمعیت شاغل كشور نیز اضافه می شود. آنچه كه با افزایش نرخ بیكاری باید به آن توجه كرد این است كه آیا افزایش نرخ بیكاری معلول رشد نرخ مشاركت است؟ اگر نرخ بیكاری در این شرایط افزایش یابد در صورت اجرای سیاست های هدفمند بازار كار جای نگرانی نیست.
افزایش نرخ بیكاری زمانی برای بازار كار و اقتصاد كشور جای نگرانی دارد كه نرخ مشاركت كاهش پیدا كرده باشد.
بررسی نرخ مشاركت در بیشتر از یك دهه گذشته نشان می دهد، این نرخ آخرین بار در سال ۸۵ در دامنه ۴۰ درصد بود و از سال ۸۶ تا ۹۶ هیچ گاه نرخ ۴۰ درصدی را تجربه نكرد.
سرانجام بعد از ۱۲ سال نرخ مشاركت اقتصادی در سال ۹۷ مجدد با ورود به كانال ۴۰ درصدی، معادل ۴۰.۱ درصد شد. روند كاهشی جمعیت فعال از سال ۸۱ تا ۸۷ ادامه داشت و از ۴۱ درصد به ۳۸ درصد رسید. در سال ۸۸ این نرخ تا مرز ۴۰ درصد هم رفت و به ۳۸.۹ درصد رسید.
نرخ مشاركت در بازه سال های ۸۹ تا ۹۳ در نوسان جزئی بود تا اینكه از سال ۹۴ روند صعودی به خود گرفت.


طی ۱۰ سال قبل نرخ مشاركت اقتصادی زنان همواره كمتر از ۱۷ درصد بوده و در سال ۹۳ به پایین ترین میزان خود رسیده است اما از سال ۱۳۹۴ نرخ مشاركت زنان روند افزایشی به خود گرفت و در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب افزایشی برابر با ۱.۶ و ۱.۱ درصد داشته است.
نرخ مشاركت اقتصادی در مناطق روستایی نیز با روند نزولی مواجه گردید اما در سال ۱۳۹۴ با ۰.۹ درصد افزایش تغییر جهت داد. در سال ۱۳۹۶ نیز روند افزایشی ادامه داشت و نرخ مشاركت در مناطق روستایی با ۱.۴ درصد رشد نسبت به سال پیش از آن، به ۴۲.۴ درصد رسید.
در مناطق شهری همین طور نرخ مشاركت با نوسانات بیشتری روبرو بوده است. از سال ۱۳۹۳ روند رو به رشد نرخ مشاركت در مناطق شهری شروع شده و در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب ۱.۴ و ۰.۸ درصد افزایش داشته است.

1398/04/05
01:10:52
5.0 / 5
4576
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری