بالن قیمت مسكن پردیس سقوط كرد، دلالان در رفتند!

بالن قیمت مسكن پردیس سقوط كرد، دلالان در رفتند!

ارتباط با مشتری: قیمت مسكن مهر پردیس در سراشیبی قرار گرفت؛ دلالان و برخی دیگر كه اواخر سال قبل از جهش نرخ ها ذوق زده شده بودند احتمالاً با رسیدن به هدف خود برای سود بیشتر و افزایش قیمت عرصه، یواشكی كنار می كشند و خریداران را با سقوط قیمت ها تنها می گذارند؛ این روزها دیگر در پردیس خبری از نرخ های نجومی نیست و اتفاقی كه كارشناسان منتظرش بودند رخ داد. قیمت در هفته های اخیر تا 100 میلیون تومان كاهش یافته است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، قیمت های میلیاردی مسكن مهر كه اواخر سال قبل در پردیس به گوش می رسید بگفته كارشناسان، دیگر بادكنك نبود، حباب هم نبود، بلكه بالن بود. جهش قیمت ها برخی از مسؤولان را هم در باد قهرمانی خوابانده بود؛ برخی نهادها گویا وظیفه اصلی خودرا بعنوان پشتیبانی از اقشار پایین دست فراموش كرده بودند و بنا به ادعای ساكنان، همراه با تیم های تبلیغاتی و رسانه ای روز به روز قیمت را بالا می بردند. هدف هم تنها یك چیز بود؛ افزایش قیمت عرصه زمین ها. به قدری در پردیس، جو گرانی راه انداختند كه قیمت مسكن مهر این شهر در مقطعی از قیمت های شمال تهران فراتر رفت؛ گویی ائتلاف نانوشته ای به منظور رونق دهی به شهر پردیس به وجود آمده بود.
ساكنان می گویند كه در هفته های اخیر قیمت ها ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان كاهش یافته است. خانم میان سالی كه اخیرا در پردیس یك آپارتمان خریداری نموده می گوید: اواخر سال قبل از دوست و آشنا می شنیدیم كه قیمت ها در پردیس روز به روز بالا می رود. بنا بر این با قرض و وام و پس اندازی كه داشتم به زحمت توانستم از یك دلال، واحدی را بدون كابینت و هود و سینك و پكیج به قیمت ۴۵۰ میلیون تومان خریداری كنم. طوری برایم فضاسازی كرد كه اگر همین حالا خانه را نخری چند ماه دیگر باید دو برابر بخری. اما حالا می گویند كه قیمت خانه ام به زیر ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. ضرر من را شركت عمران جبران می كند یا دلال؟ خدا را خوش نمی آید.
تیرماه دو سال قبل بود كه از بهشت ۶۰۰ هزار نفری آینده در دل كوه های سر به فلك كشیده شمال شرق تهران نوشتیم. مسؤولان نیز هر از گاهی در پردیس افتتاح هایی صورت می دادند و قول هایی را به آینده محول می كردند. برخی از مسؤولان تغییر كردند، بعضی ها هم هنوز هستند؛ پردیس هم هنوز هست اما تغییر چندانی نكرده است.
امسال تمام می شود؛ البته پارینه هم قرار بود تمام شود
ماجرای جشن اتمام مسكن مهر پردیس درانتها هر سال دارد به یك كاجرای تكراری بدل می شود كه معمولاً تجدید و به انتها سال بعد موكول می شود. یكی از ساكنان فاز ۸ پردیس بیان می كند: «هر سال وعده اتمام مسكن مهر پردیس تا اختتام آن سال را شنیده ایم اما هیچ گاه محقق نشد. امسال هم اعلام نموده اند تا انتهای سال جاری، تمام خانه ها را تحویل می دهند اما با وضعیتی كه در اطرافمان می بینیم بطور قطع تا سال ۱۴۰۰ به این هدف نخواهند رسید».
او می گوید: طوری اوضاع پردیس را جلوه می دهند كه گویی كارگران ۲۴ ساعته در حال كار هستند اما از این خبرها نیست. در خیلی از فازها مدت هاست كه یك كارگر هم دیده نشده است. هر از گاهی اقداماتی صورت می گیرد، باردیگر كارها می خوابد و همه چیز فراموش می شود.
سوژه پایین بودن خدمات و زیرساخت ها در پردیس سال هاست كه بعنوان مهم ترین چالش در تحویل واحدها مطرح می شود. قصور هم معمولاً متوجه دستگاه های خدمات رسان است. طبق برآوردها از حدود ۸۲ هزار واحد مسكن مهر پردیس تا كنون حدود ۳۵ هزار واحد افتتاح شده و ۱۰ هزار واحد هم مقرر است تا مردادماه تحویل شود. اما در تمام سال های پس از ۱۳۹۱ عمده ساكنان از نصبیات نصفه و نیمه ناراضی بوده و هستند. در بعضی بلوك های جدید از دو آسانسور، فقط یكی كار می كند كه بنا بگفته ساكنان به سبب كیفیت پایین، مرتباً خراب می شود. پله های فرار كه باید درِ ضد حریق داشته باشد، اصلاً در ندارند. سیمان ها هم ترك خورده است. خانم جوانی ساكن یكی از آپارتمان های فاز ۵ می گوید وارد بلوك كه می شویم حالمان از دیدن در و دیوار بد می شود. تازه ما و همسایه ها كلی خرج كرده ایم و اوضاع بقیه بلوك ها بدتر است.

پول هست ولی كم است
در كنار این همه اتفاقات بد، رگه هایی از امیدواری هم دیده می شود. با وجود كمبود بودجه های دولتی، در یك سال قبل جنب وجوشی برای ساخت و ساز و تحویل واحدها شكل گرفته است. با این وجود پیمانكاران می گویند كه نقدینگی حاصل از فروش عرصه، پاسخگوی هزینه های فعلی نیست.
شهرام شفیعی، پیمانكار فاز ۸ پردیس می گوید: رابطه پیمانكار و كارفرما یعنی شركت عمران پردیس نسبت به قبل خیلی بهتر شده است و مسؤولان فعلی پیگیر جمع كردن پروژه هستند اما مشكلات اصلی به نبود نیروی انسانی و نقدینگی شركت عمران مربوط می شود. پس از افزایش نرخ ارز، قیمت دستمزد، مصالح و نصبیات به همین نسبت افزایش یافته است. شركت عمران یك سری منابع داخلی دارد كه بوسیله فروش عرصه تأمین می كند اما این مبالغ شاید به ۷۰ میلیارد تومان هم نرسد؛ در صورتیكه در فاز ۸ به حدود ۷۵۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم.
شفیعی بیان می كند: با عنایت به این كه فروش عرصه به صورت اقساطی انجام می شود در كوتاه مدت نمی تواند به پروژه سرعت بدهد. البته وام برای پروژه های باقی مانده از ۴۰ به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته كه با عنایت به ۲۶ هزار واحد در فاز ۸ رقمی معادل ۲۶۰ میلیارد تومان می شود كه می تواند كمك خوبی باشد. الباقی باید بوسیله تهاتر زمین تأمین شود كه به سبب ركود ساخت و ساز، تقاضا برای زمین های پردیس، چندان زیاد نیست.
وعده تحویل ۴۰ هزار واحد تا اختتام سال
با عنایت به تاكید رئیس جمهور بر تسریع پروژه های مسكن مهر، مسؤولان اجرایی و نمایندگان، مرتباً مسائل پردیس را پی گیری می كنند كه در نوع خود قابل تقدیر است؛ آخرین پی گیری از این نوع به نشست ۱۸ تیرماه مهرآبادی قائم مقام وزیر، موسوی نماینده تهران، بابایی معاون فرمانداری پردیس و هدایت مدیرعامل شركت عمران پردیس با نمایندگان متقاضیان فازهای مختلف مربوط می شود. حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید نیز بطور مرتب از پروژه های پردیس بازدید می كند اما كارها آن طور كه باید و شاید پیش نمی رود. هدایت مدیرعامل عمران پردیس گفته است: برای تكمیل تمامی پروژه ها به حدود ۴، ۷۰۰ میلیارد تومان منابع مالی نیاز داریم كه از این مبلغ حدود ۳، ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شركت عمران است كه در صورت ابلاغ بخشنامه اجرایی می توان از این منابع بهره برد و مابقی به صورت منابع نقد است. هدایت گفته كه «تا اختتام سال ۴۰ هزار واحد را افتتاح و به مالكان تحویل می دهیم». هدفی كه تحقق آن با عنایت به مشاهدات و بررسی ها اگر ناممكن نباشد، بسیار بعید است.
این جا بهشت است اما برای دلالان
در شرایطی كه مشكلات در پردیس تمامی ندارد، مشقت های معدود ساكنان هم در نوع خود تامل برانگیز است. جولان سگ های ولگرد، نبود فروشگاه و نانوایی و درمانگاه و مسجد و … ساكنان را عذاب می دهد. مرد سالخورده ای كه در طبقه دهم یكی از بلوك های فاز ۵ مسكن مهر پردیس زندگی می كند می گوید: خرید یك نان برای ما ۱۱ هزار تومان خرج برمی دارد؛ ۵، ۰۰۰ تومان كرایه رفت و ۵، ۰۰۰ تومان كرایه برگشت از پردیس است. همه این مصائب در حالی رقم می خورد كه پردیس مثل نامش قرار بود بهشت ساكنان شود؛ البته بهشت است اما گویا برای دلال ها.
منبع:

1398/04/24
13:48:29
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: بودجه , خدمات , زندگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری