گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر

جزئیات بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در ۸ سال گذشته

جزئیات بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در ۸ سال گذشته

به گزارش ارتباط با مشتری آمار هشت ساله بازار كار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی نشان داده است در این مدت ۴۸۹ هزار و۱۳۰ نفر و به صورت میانگین سالانه ۶۱ هزار و۱۴۱ نفر به جمع بیكاران تحصیل كرده افزوده شده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، بر مبنای آخرین نتایج آمار نیروی كار، جمعیت فارغ التحصیل و دانشجویان كشور ۱۳ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۳۹۲ نفر اعلام شده است كه از كل این جمعیت حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر معادل ۵۷.۷ درصد جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل در گروه جمعیت فعال (بیكار یا شاغل) و ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هم معادل ۴۲.۳ درصد در گروه جمعیت غیرفعال اقتصادی (عدم تمایل ورود به بازار كار) قرار دارند.
بر اساس این گزارش، كل جمعیت فارغ التحصیل و در حال تحصیل در دانشگاه در سال ۹۰ معادل ۱۰ میلیون و ۱۱ هزار و ۶۷۶ نفر بود كه در این سال جمعیت شاغل حدود ۳ میلیون و ۷۴۲ هزار نفر و جمعیت بیكار هم ۹۰۱ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.
از سال ۹۱ هم همزمان با افزایش تقاضا برای ورود به تحصیلات دانشگاهی، جمعیت بیكار كشور هم از مرز یك میلیون نفر عبور كرد و در سال ۹۷ جمعیت فارغ التحصیل و دانشجویان نسبت به سال ۹۰ با رشد ۳ میلیون و ۱۴۰ هزار نفری به ۱۳ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۳۹۲ نفر افزایش یافت و جمعیت بیكار كشور هم به یك میلیون و ۳۹۰ هزار و ۷۵۰ نفر رسیده است.
آمار ۸ سال قبل نشان داده است كه در طول این سال ها ۴۸۹ هزار و ۱۳۰ نفر به جمعیت بیكار فارغ التحصیل اضافه شده است كه به صورت میانگین می توان گفت سالانه ۶۱ هزار و ۱۴۱ نفر به جمعیت بیكار فارغ التحصیل افزوده است.
جمعیت فارغ التحصیل و دانشجویان طی سال های ۹۰ تا ۹۷

نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل در دانشگاهها ۱۸.۳ درصد بوده است كه نرخ بیكاری گروه مردان ۱۳.۱ درصد و نرخ بیكاری گروه زنان ۲۸.۷ درصد است.
از مجموع جمعیت فعال فارغ التحصیل دانشگاهی كشور ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر معادل ۸۱.۷ درصد شاغل و یك میلیون و ۴۰۰ هزار نفر معادل ۱۸.۳ درصد بیكار هستند.
در حالی كه بر مبنای آخرین آمار مربوط به وضعیت بازار كار جامعه فارغ التحصیل، نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل نسبت به سال ۹۶ به میزان ۱.۱ درصد كاهش داشته است، اما در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۴۶۲ هزار نفر به جمعیت شاغلان و بیشتر از ۱۱ هزار نفر به جمعیت بیكاران هم افزوده شده است. البته بیشتر از ۴۷۳ هزار نفر به جمعیت فعال فارغ التحصیل كشور اضافه شده است.
بررسی وضعیت بیكاری رشته های تحصیلی مختلف در گروه فارغ التحصیلان هم نشان داده است بیشترین نرخ بیكاری مربوط به گروه های معماری و ساختمان است كه ۲۶.۱ درصد از كل جمعیت بیكار فارغ التحصیل كشور را به خود اختصاص می دهند. بعد از آن فارغ التحصیلان رشته تحصیلی هنر با سهم ۲۴.۵ درصدی در رتبه بعدی بیشترین جمعیت بیكار فارغ التحصیل قرار دارد.
همچنین رشته های تحصیلی علوم زیستی و رشته های در رابطه با ۲۴.۱ درصد، گروه های فراوری و ساخت با ۲۳.۵ درصد و گروه های فناوری اطلاعات و ارتباطات با ۲۲.۸ درصد به ترتیب بیشترین جمعیت بیكار را در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی به خود اختصاص می دهد.
كمترین نرخ بیكاری مربوط به گروه خدمات امنیتی است كه سهم بیكاران فارغ التحصیل این گروه تحصیلی ۴.۴ درصد از كل بیكاران فارغ التحصیل است.
علاوه بر این بالاترین نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی به ترتیب به استان كرمانشاه با ۲۸.۵ درصد، استان كردستان با ۲۵.۵ درصد و كرمان با ۲۴.۴ درصد اختصاص دارد؛ همینطور كمترین نرخ بیكاری مربوط به استان سمنان با ۱۱.۳ درصد می باشد.

1398/05/11
15:51:36
5.0 / 5
4319
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری