گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر

موج جدید تقاضای زنان برای ورود به بازار كار، سهم۳۱درصدی از بیكاران

موج جدید تقاضای زنان برای ورود به بازار كار، سهم۳۱درصدی از بیكاران

ارتباط با مشتری: روند رو به رشد جمعیت فعال زنان در چهار سال قبل از ورود موج تقاضای این گروه از جمعیت كشور برای ورود به بازار كار حكایت دارد. بانوان 31 درصد از كل بیكاران را به خود اختصاص می دهند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، بررسی وضعیت حضور زنان در بازار كار طی ۱۵ سال قبل از افزایش تقاضای این گروه از جامعه برای اشتغال حكایت دارد.
جمعیت فعال كه با شاخص «نرخ مشاركت» مورد سنجش قرار می گیرد؛ مجموع گروه شاغلان و بیكاران و جمعیت غیرفعال نیز به گروهی از جامعه اطلاق می شود كه نه شاغل هستند و نه تمایلی برای ورود به بازار كار دارند. این گروه از جامعه یا نیازی به درآمد مستقل ندارند یا از درآمدهای غیركاری نظیر اجاره ملك یا املاك، سود بانكی و سایر درآمدها امرار معاش می كنند.
آنچه كه در بررسی وضعیت بازار كار یك كشور باید مورد پایش قرار گیرد، مقایسه فاكتورهای بیكاری و اشتغال در گروه «جمعیت فعال» است.
بررسی فاكتورهای بازار كار و در رأس آن جمعیت فعال مربوط به گروه زنان طی حدود ۱۵ سال قبل نشان می دهد، نرخ مشاركت بعنوان شاخص مهم ارزیابی بازار كار در سال ۸۴ بالاترین میزان را در گروه بانوان به خود مختص كرده است و در این سال نرخ مشاركت گروه زنان ۱۷ درصد بوده است.
از سال ۱۳۸۴ میزان جمعیت فعال كه افزایش آن نشان دهنده رشد تقاضای یك جامعه برای ورود به بازار كار است، روند نزولی به خود گرفت تا حدی كه این نرخ در سال ۱۳۹۳ به پایین ترین حد خود یعنی ۱۲ درصد رسید.
برایند این آمار نشان داده است از سال ۸۴ تا ۹۳ تقاضای اشتغال زنان همواره روند كاهشی داشته اما از سال ۹۴ روند افزایش جمعیت فعال زنان صعودی شد به طوریكه در این سال نرخ مشاركت اقتصادی زنان با رشد ۱.۳ درصدی به ۱۳.۳ درصد رسید.
پس از آن نیز روند رو به رشد جمعیت فعال زنان با سرعت بیشتری ادامه یافت به طوریكه نرخ مشاركت در سال ۹۵ با رشد ۱.۶ درصدی به ۱۴.۹ درصد افزایش پیدا كرد. در سال ۹۶ نیز نرخ مشاركت به ۱۶ درصد و در سال ۹۷ نیز به ۱۶.۱ درصد رسید تا شاهد موج جدید تقاضای زنان به بازار كار طی چهار سال قبل باشیم.
بر اساس آخرین آمار از بازار كار زنان، از كل 27 میلیون جمعیت فعال كشور (مجموع بیكاران و شاغلان)، سهم زنان ۵ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۷۹۹ نفر است كه نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۹۳ هزار نفر افزایش یافته است.
از مجموع جمعیت فعالِ ۵ میلیون و ۳۵۶ هزار نفری زنان، ۴ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۳۰۰ نفر شاغل و یك میلیون و ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر بیكار هستند كه ۳۱ درصد از كل جمعیت بیكار را به خود اختصاص می دهند. همین طور ۶۶۶ هزار ۳۰۰ نفر از زنان بیكار، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و در زمره بیكاران فارغ التحصیل قرار می گیرند.
این آمار از رشد تقاضای زنان برای ورود به بازار كار حكایت دارد و با عنایت به اینكه یك سوم از كل جمعیت بیكار، از گروه زنان هستند سیاست گذاران باید شرایط را برای افزایش جذب بانوان در بازار كار فراهم آورند.


منبع:

1398/05/17
18:23:41
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری