مدیركل بازرسی وزارت كار در گزارش ارتباط با مشتری:

نكاتی درباره سختی شغل خبرنگاری، امكان اصلاح عنوان شغلی فراهم گردید

نكاتی درباره سختی شغل خبرنگاری، امكان اصلاح عنوان شغلی فراهم گردید

به گزارش ارتباط با مشتری مدیركل بازرسی كار وزارت كار با اشاره به چالش مغایرت عنوان شغلی برخی خبرنگاران با فهرست تامین اجتماعی اظهار داشت: به تازگی امكان اصلاح شغلی با عرضه سندی دال بر فعالیت خبرنگاری فراهم گشته است.علی مظفری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد ابهامات و چالش های پیش روی اعمال سخت و زیان آوری شغل خبرنگاران تصریح كرد: ارتباط موضوعی شغل خبرنگاری با حوزه بازرسی كار زمانی است كه خبرنگاران در شمول قانون كار و تأمین اجتماعی باشند. یعنی در بحث رسیدگی به سخت و زیان آوری خبرنگاران، هم صندوق بیمه گذار باید تأمین اجتماعی باشد و هم شخص خبرنگار تابعیت قانون كار داشته باشد.
مدیر كل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: افراد خبرنگاری كه تابعیت قانون كار دارند و صندوق بیمه ای آنها هم تأمین اجتماعی است، كمیته های تخصصی موظف می باشند به استناد ماده ۱۱ آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور و مصادیق شغل خبرنگاری موارد را بررسی و رأی صادر كنند.
وی درباره خبرنگارانی كه فهرست بیمه آنها به صورت عادی و كارمندی به تأمین اجتماعی عرضه می شود و نحوه پیگیری این مورد از جانب اهالی رسانه، تصریح كرد: اخیرا ظرفیتی توسط تأمین اجتماعی بوجود آمده تا خبرنگارانی كه به هر دلیلی لیست بیمه آنها با شغل اصلی آنها مطابقت نداشته باشد، با عرضه سند و تأیید تأمین اجتماعی، عنوان شغلی آنها اصلاح گردد.
وی خاطرنشان كرد: ازاین رو در مواردی كه عنوان شغلی عرضه شده به تامین اجتماعی با شغل خبرنگاران مغایرت دارد و شغل خبرنگار در فهرست بیمه بعنوان كارمند و یا كارگر عرضه شده باشد، این امكان فراهم شده كه مبحث از صندوق تأمین اجتماعی پیگیری و اصلاح گردد.
مدیر كل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: بخشی از مشكل عدم تطبیق عنوان شغل خبرنگاران با شغل اصلی آنها به كارفرمایان برخی رسانه ها بر می گردد كه عنوان شغلی خبرنگاران خویش را تحت عنوان كارمند و یا كارگر عرضه می دهند و بخشی از این مشكل هم به صندوق بیمه گذار بر می گردد كه باید عنوان شغلی خبرنگاران را با شرح خدمات اصلی آنها تطبیق دهد.
مظفری تصریح كرد: با عنایت به اینكه مبحث سخت و زیان آوری شغل خبرنگاران یكی از دغدغه های فعالان مطبوعات است، ازاین رو كارفرمایان و مدیران رسانه و همینطور صندوق بیمه گذار باید نسبت به رفع این چالش اقدام نمایند.
خبرنگاران تحت پوشش بیمه خویش فرما، مشمول سخت و زیان آوری نمی شوند
وی همینطور در مورد خبرنگاران آزاد و خبرنگارانی كه به علت تخطی كارفرما مجبور به پرداخت حق بیمه به صورت خویش فرما هستند، اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی برای برقراری سخت و زیان آوری مشاغل سخت و زیان آور همچون خبرنگاران حتما رابطه كارگر و كارفرمایی طلب می كند. ازاین رو اگر فرد خبرنگار به صورت آزاد تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و به صورت خویش فرما بیمه خویش را پرداخت می كند این گروه از افراد قابلیت بهره برداری از بازنشستگی قبل از موعد و سخت و زیان آوری را ندارند و این چالشی است كه وجود دارد.
مدیر كل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تاكید كرد: نكته دیگر مبحث پرداخت سهم ۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور از جانب كارفرمایان است و زمانی كه خبرنگاری به صورت خویش فرما حق بیمه خویش را پرداخت می كند، ازاین رو كارفرمایی ندارد و سهم ۴ درصد تأمین اجتماعی از بازنشستگی قبل از موعد بلاتكلیف می ماند.
مظفری تصریح كرد: البته این چالش علاوه بر خبرنگاران آزاد، برای رانندگان مشمول سخت و زیان آوری كه به صورت خویش فرما برای خود حق بیمه پرداخت می كنند، هم وجود دارد.
وی افزود: البته منابع پرداخت سهم ۴ درصدی حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور در مورد خبرنگاران آزاد و مشاغلی كه كارفرما ندارند، باید مشخص شود و این مورد می تواند در چارچوب طرح یا لایحه به مجلس عرضه شود تا منابع حق بیمه سخت و زیان آوری این گروه تامین گردد.
راهكار بازنشستگی قبل از موعد در صورت استنكاف كارفرمایان از پرداخت حق بیمه ۴ درصدی
این مقام مسئول در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در مورد استنكاف برخی كارفرمایان برای پرداخت سهم ۴ درصدی حق بیمه سخت و زیان آوری و پرداخت آن توسط كارگر در زمان بازنشستگی اظهار داشت: اخیراً این مورد بعنوان یكی از مواردی كه برای بازنشستگی كارگران مشاغل سخت و زیان آور چالش بوجود آورده است، عنوان شد و عده ای از كارگران در موعد بازنشستگی با این مشكل مواجه گشتند كه كارفرما حق بیمه ۴ درصد سهم خویش را در طول خدمت كارگر پرداخت نكرده است كه در این موارد كارگر ان می توانند سهم ۴ درصدی كارفرما را پرداخت و از بازنشستگی قبل از موعد هم بهره مند شوند و سپس با دادخواست ضد كارفرما در مراجع قضایی، می توانند سهم ۴ درصد كارفرمای خویش را از آنان طلب كنند.
مظفری اضافه كرد: پس از مدتی مراجع قضایی به این مورد ایراد گرفتند در خصوص اینكه سهم ۴ درصد كارفرمایان از حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور نباید توسط كارگر پرداخت گردد بلكه قانون، كارفرما را مكلف به پرداخت این سهم كرده است اما در نهایت رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری كه اخیراً انتشار یافته، نشان داده است كه امكان پرداخت سهم ۴ درصدی حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور درموعد بازنشستگی در صورت تخطی كارفرما از پرداخت این سهم وجود دارد و كارگر می تواند با پرداخت این حق بیمه سهم كارفرما، از بازنشستگی قبل از موعد برخوردار شود و بعد با دادخواست ضد كارفرما، این سهم را طلب كند.
مدیر كل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: البته تاكید می شود پرداخت سهم ۴ درصدی حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور، تكلیف قانونی برای كارفرمایان است؛ ضمن اینكه برای تاكید بر این موضوع، آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور ذیل ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، وزارت كار و سازمان تأمین اجتماعی در حال بازبینی است تا كارفرمایان مكلف به پرداخت سهم ۴ درصدی حق بیمه این نوع مشاغل باشند.

1398/05/18
16:18:38
5.0 / 5
4572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری