گزارش ارتباط با مشتری

طرح كارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی به كجا رسید؟

طرح كارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی به كجا رسید؟

به گزارش ارتباط با مشتری عملكرد پایین در تخصیص منابع اشتغال سبب كُند شدن فرایند جذب دانش آموختگان دانشگاهی در چارچوب طرح كارورز در بنگاه های اقتصادی طی سال های ۹۶ و ۹۷ شده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، چهار طرح از برنامه های فعال بازار كار تحت عنوان «برنامه كارانه اشتغال جوانان (كاج)» از سال ۱۳۹۶ اجرا شد. «طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی»، «طرح مشوق بیمه كارفرمایی»، «طرح مهارت آموزی در محیط كار واقعی» و «طرح یارانه دستمزد» چهار طرح سیاستگذاری بازار كار ذیل برنامه كاج هستند.
با توجه به بالا بودن نرخ بیكاری دانش آموختگان دانشگاهی در مقایسه با نرخ بیكاری كل كشور، اجرای طرح كارورزی بعنوان یكی از راهكارهای افزایش اشتغال پذیری و توسعه اشتغال توأم با مهارت آموزی برای دانش آموختگان دانشگاهی در دستور كار قرار گرفت.
پیش بینی این است كه بعد از آخر طرح، حدود ۷۰ درصد كارورزان در همان بنگاه محل كارورزی، مشغول به كار شده و زمینه تسهیل ورود به بازار كار برای سایر كارورزان هم با ارتقای مهارت، مهیا می شود.
طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در جهت اجرای ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه، مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و مصوبات شورایعالی اشتغال در خصوص كاهش نرخ بیكاری جوانان دانش آموخته دانشگاهی از راه تكمیل مهارت ها و جذب و به كارگیری جوانان دانش آموخته دانشگاهی در بخش تعاونی و خصوصی اقتصاد، در دستور كار قرار گرفت.
در قالب این طرح، كارورز كه باید حداقل دارای مدرك كاردانی باشد بعد از ثبت نام در سامانه كارورزی به منظور كسب تجربه و ارتقای مهارت در بنگاه های اقتصادی حضور خواهد یافت. در صورتیكه كارورز در خلال دوره در همان كارگاه و یا كارگاه دیگری جذب شود، كارگاه مربوطه به مدت ۲ سال از معافیت حق بیمه سهم كارفرما برخوردار خواهد شد.
برای سال 96 پیشبینی شده بود كه با اجرای طرح، ۱۳۵ هزار نفر كارورز جذب بنگاهها شوند كه با عنایت به عدم تامین بموقع منابع مالی مورد نیاز و به رغم ثبت نام ۱۲۹ هزار نفر دانش آموخته دانشگاهی واجد شرایط در سال ۹۶، تعداد ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر در واحدهای پذیرنده جذب شدند كه هزینه های اجرایی آن از محل منابع محدود وزارت كار از محل بودجه سنواتی تامین و پرداخت گردید.
این آمار نشان داده است كه در سال ۹۶ تعداد ۱۱۶ هزار و ۶۰۰ نفر به علت عدم تامین بموقع منابع مالی برای جذب در بنگاه های اقتصادی، تولیدی، خدماتی و كشاورزی در چارچوب كارورز محروم شدند.

از ابتدای سال ۹۶ تابحال تعداد ۲۷ هزار و ۵۳۸ نفر موفق به گذراندن دوره كارورزی شدند كه دلیل اصلی عملكرد پایین طرح در سال های ۹۶ و ۹۷ اختصاص بسیار محدود منابع از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه در ماه پایانی سال بوده است.
البته اطلاعات به دست آمده از آن حكایت می كند كه در ماه های اخیر محدودیت تامین منابع تا این سطح از افراد برای جذب در دوره كارورزی مرتفع شده است.
در زمینه رشته های تحصیلی، متقاضیان طرح كارورزی در گروه علوم انسانی با ۵۰.۳ درصد، گروه فنی و مهندسی با ۳۵.۷ درصد، گروه علوم پایه با ۸ درصد و گروه مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی با ۶درصد توزیع شده اند.
از آغاز اجرای طرح كارورزی تعداد ۳۰ هزار و ۴۵۶ واحد اقتصادی فعال در بخش های تعاونی و خصوصی متقاضی مشاركت در اجرای طرح كارورزی شده اند كه ۷۶ درصد آنها در بخش خصوصی و ۲۴ درصد در بخش تعاونی می باشند.
در حال حاضر زمینه جذب ۵۸ هزار نفر در چارچوب طرح كارورزی فراهم است كه بخش عمده ای از آنها در مرحله گذراندن دوره كارورزی هستند و یا این دوره را به اتمام رسانده اند.


1398/06/10
13:12:31
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری