گزارش ارتباط با مشتری

مصوبات شورای عالی اشتغال ۹ ماه در انتظار ابلاغ رئیس جمهور

مصوبات شورای عالی اشتغال ۹ ماه در انتظار ابلاغ رئیس جمهور

ارتباط با مشتری: بعد از تشكیل شورای عالی اشتغال در د‎‎ یماه سال قبل و 12 مصوبه این شورا در حوزه سیاست های بازار كار، با وجود گذشت 9 ماه هنوز مصوبات آن ابلاغ نشده و برنامه های اشتغال 98 همچنان بلاتكلیف است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، به رغم اینكه قانون تشكیل شورای عالی اشتغال، دولت را مكلف كرده تا جلسات این شورا دو بار در سال تشكیل گردد، اما همچنان مصوبات آخرین نشست این شورا كه سوم دیماه ۹۷ به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، از طرف رئیس جهمور ابلاغ نشده است.
البته تجربه تاخیر در ابلاغ مصوبات شورای عالی اشتغال قبل از این نیز تكرار شده و مصوبات سه نشست شورای ماقبل آن نیز با تاخیرهای حدودا دو ساله ابلاغ گردیده است.
نشست هفتاد و هشتم شورای عالی اشتغال در دی ماه سال گذشته، ۱۲ مصوبه در حوزه سیاست های بازار كار داشت كه این مصوبات به تایید معاون اول رئیس جمهور رسید اما ظاهرا نهاد ریاست جمهوری برای تایید نهایی، این مصوبات را به سازمان برنامه و بودجه ارسال می كند كه در این سازمان هنوز به تایید نرسیده و معطل مانده است.
از طرف دیگر برنامه های اشتغال ۹۸ در حالی دستور كار نشست بعدی شورای عالی اشتغال است كه هنوز زمان برگزاری آن معلوم نیست.
بر اساس ساختاری كه برای تشكیل جلسات شورای عالی اشتغال تعریف شده، باید دستوركارهای نشست اصلی در كمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال در وزارت كار با حضور نمایندگان عضو شورا بررسی شود.
در همین راستا در اردیبهشت امسال كمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال البته آن هم با غیبت نماینده سازمان برنامه برگزار شد؛ در این جلسه دو سناریوی اشتغال برای طرح در نشست شورای عالی مورد بررسی قرار گرفت اما تصویب و اجرای برنامه های ذیل این سناریوها منوط تشكیل شورای عالی است كه فعلا خبری از برگزاری آن نیست.
با این حال با وجود گذشت ۹ ماه از نشست شورای عالی اشتغال در سال قبل و بیشتر از ۶ ماه از تشكیل كمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال به سبب اینكه مصوبات نشست سال قبل ابلاغ نشده، برنامه ها و سیاست های بازار كار برای سال ۹۸ منتظر تشكیل شورای عالی اشتغال است كه هنوز زمان برگزاری آن معلوم نیست.
دو سناریوی بازار كار روی میز شورای عالی اشتغال
سناریوهای اشتغال سال ۹۸ كه در كمیسیون تخصصی این شورا در اردیبهشت ماه، با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت، بعنوان نقشه راه توسعه بازار كار منتظر تشكیل و تصویب شورای عالی اشتغال است.
بر اساس سناریوهای روی میز شورای عالی اشتغال، دو نقشه راه برای اشتغال كشور هدف گذاری شده است. سناریوی نخست مبتنی بر ادامه روند فعلی حاكم بر اقتصاد و سناریوی دوم نیز مبتنی بر بهبود متغیرهای اقتصادی می باشد.
در سناریوی نخست، ایجاد ۵۳۷ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است؛ این هدف گذاری كه بنظر می رسد محتمل تر از سناریوی دوم است، با این استدلال روی میز شورای عالی اشتغال قرار دارد كه تغییراتی در متغیرهای كلان اقتصادی ایجاد نشود و اقتصاد كشور روند فعلی را طی نماید.
اما در سناریوی دیگر، ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده كه البته در صورتی محقق می شود كه شاهد یك تحول در متغیرهای اقتصادی همچون نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه گذاری باشیم.

بر اساس این گزارش، نكته مهم در سیاست گذاری برنامه های اشتغال، خلأ مركز فرماندهی واحد برای ساماندهی سیاست های بازار كار و دخالت دستگاه های مختلف در این حوزه می باشد. موضوعی كه رهبر انقلاب در سیاست های ابلاغی ۱۳گانه اشتغال در چارچوب هماهنگ سازی و پایدارسازی سیاست های پولی، مالی، ارزی و تجاری و تنظیم بازارهای اقتصادی در جهت كاهش نرخ بیكاری توام با ارتقاء بهره وری عوامل تولید و افزایش تولید بر آن تاكید نمودند.


منبع:

1398/07/11
11:47:20
5.0 / 5
4195
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری