مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر:

سد باغان به كمك منابع آب زیرزمینی می آید

سد باغان به كمك منابع آب زیرزمینی می آید

به گزارش ارتباط با مشتری مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار نمود: با آبگیری و بهره برداری از سد باغان، بخشی از بارگذاری روی منابع آب زیرزمینی منطقه حذف می شود.


علی محمدی در گفتگو با ایسنا اضافه كرد: سد باغان بر روی رودخانه باغان و در ۱۶ كیلومتری شهر انارستان در شهرستان جم در حال راه اندازی است. عملیات اجرایی این سد با حجم مخزن ۳۲ میلیون مترمكعبی با روند خوبی در حال اجرا می باشد.
وی با اشاره به اهمیت این سد در توسعه منابع آب منطقه تصریح كرد: با تكمیل سد باغان، علاوه بر كنترل سیلاب های مخرب و پیشگیری از خسارت به پایین دست، آب پایداری در اختیار بخش های مختلف همچون محیط زیست، شرب، كشاورزی و صنعت قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر اظهار نمود: سد باغان از نوع بتنی غلتكی (RCC) می باشد و ارتفاع آن ۵۸ متر و طول تاج آن ۳۱۰ است. سیستم انحراف آب این سد شامل فرازبند و گالری انحراف آب و همینطور دایك جانبی این سد به ارتفاع ۳۰ متر تكمیل شده است و پیشرفت فیزیكی پروژه ۳۰ درصد برآورد می شود.
محمدی در بازدید از خط انتقال آب از سد باغان اظهار داشت: این خط از نوع فولادی با ظرفیت انتقال ۸.۱ میلیون مترمكعب در سال، آب را از محل سد تا روستاهای تنگمان و جمال آباد منتقل خواهد نمود.
مدیرعامل شركت سهامی آب منطقه ای بوشهر افزود: طول این خط ۲۷ كیلومتر است و دارای دو ایستگاه پمپاژ و دو مخزن ۵ هزار متر مكعبی است و پیشرفت فیزیكی این پروژه ۴۴ درصد است.
محمدی اظهار نمود: این خط انتقال به طول ۲۷ كیلومتر آب را از سد گرفته و بعد از تصفیه در محل تصفیه خانه سد، وارد خط انتقال می كند. این خط سالانه می تواند ۸.۱ میلیون مترمكعب آب را بخش شرب شهرهای ریز و انارستان و روستاهای اطراف و صنعت در منطقه قرار دهد. همینطور بخشی از آب سد به كشاورزی در پایین دست سد اختصاص پیدا می كند و باعث رونق كشاورزی منطقه و بهبود شیوه های آبیاری می شود.

وی تصریح كرد: سد باغان سبب كنترل سیلاب های مخرب و خسارت زا می شود، اهمیت سد باغان این است كه این سیلاب ها هر سال علاوه بر تخریب زیرساخت های منطقه، بدون هیچ گونه استفاده ای به رود مُند و نهایتا دریا تخلیه می شوند. با آبگیری و بهره برداری از این سد، بخشی از بار روی منابع آب زیرزمینی منطقه حذف می شود.
مدیرعامل آب منطقه ای بوشهر خاطرنشان كرد: دشت های جم و ریز بعنوان دو دشت ممنوعه بحرانی شناخته می شوند و اقدامات سازه ای مثل ساخت سد باغان و مطالعات چند سد كوچك و اقدامات حفاظتی در چارچوب طرح احیا و تعادل بخشی مثل پركردن چاه های غیرمجاز، برچیدن انتقال های غیرمجاز آب و اصلاح پروانه ها در این دشت در حال انجام می باشد.
گفتنی است عملیات اجرایی بتن ریزی بدنه سد باغان از روز گذشته شروع شده كه حجم كل بتن ریزی بدنه سد ۲۵۰ هزار مترمكعب خواهد بود كه تا آخر سال ۹۰ هزار مترمكعب از آن انجام می شود و كل عملیات بتن ریزی ۲۰ ماه به طول خواهد انجامید. همزمان با این عملیات، فعالیت های مربوط به ابزار دقیق و هیدرومكانیكال هم اجرا خواهد شد.
1398/07/21
23:16:47
5.0 / 5
4202
تگهای خبر: شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری