درخواست یك كارشناس از شورای عالی كار:

دستمزد سال ۹۹ كارگران را واقعی تعیین كنید!

دستمزد سال ۹۹ كارگران را واقعی تعیین كنید!

به گزارش ارتباط با مشتری یك كارشناس حوزه كار تعیین دستمزد كارگران به شكل منطقه ای را در شرایط حاضر امكانپذیر ندانست و از شورایعالی كار خواست تا دستمزد سال ۱۳۹۹ كارگران را منطبق با شرایط اقتصادی و واقعیات روز جامعه تعیین كند.علی اكبر سیارمه در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هم اكنون تعیین مزد منطقه ای در خیلی از كشورها انجام می شود ولی آنها تمام جوانب امر را در نظر می گیرند و برنامه هایی را دنبال می كنند كه این كار به سود كارگر و كارفرما باشد.

وی اضافه كرد: در شرایطی كه زیرساختهای اولیه برای انجام این كار در كشور ما آماده نیست و كارخانه ها، تولید و كارفرما با مشكلات عدیده ای روبه رو هستند نمی توانیم به مزد منطقه ای فكر نماییم.

این كارشناس حوزه كار تعیین دستمزد كارگران به شكل منطقه ای را در شرایط حاضر امكانپذیر ندانست و اظهار داشت: با عنایت به آنكه هنوز زیرساختهای اجرای چنین طرحی فراهم نیست و شرایط اقتصاد كشور نامساعد است منطقه ای كردن مزد كارگران قابلیت اجرا ندارد.

آمادگی اجرای مزد منطقه ای را نداریم!

به گفته سیارمه باوجود آنكه تعیین مزد منطقه ای در بعضی كشورها نتایج مثبتی داشته ولی كشور ما آمادگی انجام این كار را ندارد و در صورتیكه بدون درنظر گرفتن مقدمات كار به اجرا درآید باعث مهاجرت نیروهای كار از نقطه ای به نقطه دیگر می شود.

وی اظهار داشت: برخی مناطق نیازمند نیروی كار است ولی پتانسیل آن منطقه پاسخگوی نیاز منطقه نیست و بنابراین ناچار به پذیرش كارگر مهاجر روی می آورد ولی مهاجرت افراد سرآغاز خیلی از پیامدها خواهد بود بنابراین برای منطقه ای كردن دستمزد باید همه جوانب و نتایج آن دیده شود.

در تعیین دستمزد واقعیات جامعه را درنظر بگیریم

این كارشناس حوزه كار با اشاره به ماده ۴۱ قانون كار و مبنای تعیین مزد بر مبنای نرخ تورم و معیشت خانوار از شورایعالی كار خواست تا در جریان بررسی دستمزد سال ۱۳۹۹، حداقل مزد كارگران را واقعی و منطبق با شرایط اقتصادی و واقعیتهای روز جامعه تعیین كند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در قانون كار اشاره ای به تعیین مزد منطقه ای نشده اما شركای اجتماعی می توانند برای تعیین حداقل دستمزد به شكل ملی و منطقه ای و بر حسب نوع فعالیت یا صنعت به توافق جمعی روی بیاورند. برابر ماده ۴۱ قانون كار، شورایعالی كار همه ساله میزان حداقل دستمزد كارگران را برای نقاط مختلف كشور یا صنایع مختلف بر مبنای درصد نرخ تورم اعلامی بانك مركزی و سبد معیشت خانوار تعیین می كند.
1398/07/28
12:55:18
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: اجتماعی , اقتصاد , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری