خانه های زیر قیمت در بازار مسكن بعلاوه جدول

خانه های زیر قیمت در بازار مسكن بعلاوه جدول

ارتباط با مشتری: واحدهای زیر قیمت در هفت منطقه میانی شهر تهران این روزها كانون خرید و فروش در بازار مسكن می باشد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آمار و ارقام گویای آنست كه بازار مسكن شهر تهران در ركود تاریخی قرار گرفته و معاملات مسكن در پایتخت به پایین ترین میزان خود دست كم از سال ۱۳۸۹ تا كنون رسیده است. از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۶ معمولا ماهیانه ۱۲ تا ۱۶ هزار معامله مسكن در شهر تهران انجام می شد. سال ۱۳۹۷ این رقم به میانگین ۱۰ هزار واحد رسید. در شش ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ میانگین معاملات ۵۴۰۰ فقره بوده و در شهریورماه به ۲۷۰۰ فقره رسیده است. این در حالیست كه در تهران حدود چهار میلیون واحد مسكونی وجود دارد. یعنی حجم واحدهای مسكونی موجود حدود ۱۵۰۰ برابر تعداد معاملات شهریورماه است و می توان گفت بازار مسكن كاملا قفل شده است.
در شرایط كنونی، واحدهای زیر قیمت واقع در هفت منطقه میانی از مناطق ۲۲گانه شهر تهران، كانون اندك قراردادهای منعقده هستند. شهریورماه امسال در مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۷، ۸ و ۱۴ بالغ بر نیمی از معاملات شهر تهران انجام شد. واسطه های ملكی می گویند كه الان اندك معاملات در واحدهای زیر قیمت انجام می شود و در نشست ها خریداران دست بالا را دارند.
نرخ پیشنهادی آپارتمان های زیر قیمت در تهران ـ
مهرماه ۹۸
محله متراژ سن بنا قیمت (تومان) سعادت آباد - پاكنژاد ۶۰ متر نوساز یك میلیارد و ۵۸۰ میلیون فردوس غرب ۸۵ متر نوساز یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون نیاوران ۵۸ متر ۶ سال فول امكانات ۹۸۰ میلیون دریاچه چیتگر ۶۴ متر نوساز ۷۰۵ میلیون جیحون ۵۵ متر نوساز ۵۱۵ میلیون تهرانپارس ـ بلوار شاهد ۷۲ متر نوساز ۸۷۰ میلیون تهرانپارس ـ اسفندانی ۵۶ متر ۳ سال ۶۷۲ میلیون نارمك ـ هلال احمر ۸۰ متر ۳ سال ۹۸۵ میلیون پونك ۶۵ متر ۱۶ سال فول امكانات ۷۷۰ میلیون جنت آباد ۸۰ متر ۱۴ سال فول امكانات ۹۱۰ میلیون پیروزی ۳۷ متر نوساز فول امكانات ۴۱۰ میلیون بریانك ۵۶ متر ۳ سال فول امكانات ۴۶۰ میلیون آمار نشان میدهد ركود مسكن در شمال و جنوب پایتخت، عمیق تر از مناطق میانی است. كارشناسان می گویند تقاضای سرمایه گذاری از شمال پایتخت خارج شده است و علت پایین بودن تعداد قراردادها در مناطق جنوبی نیز به توان پایین خریداران مربوط می شود. از طرف دیگر نیمی از قراردادها در واحدهای منطبق با قیمت محدوده میانی شهر منعقد می شود. شهریورماه امسال واحدهای ۳۰۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان با سهم ۳۷ درصدی از معاملات، بالاترین توزیع فراوانی از نظر ارزش هر واحد مسكونی در تهران را به خود اختصاص دادند. هم چنین ۵۲ درصد قراردادها در واحدهای ۳۰۰ میلیون تا یك میلیارد و ۵۰ میلیون تومان منعقد شده است.


پس از تیرماه امسال قیمت خانه در شمال تهران هر ماه بطور مرتب كاهش داشته و الان به سطح اسفندماه سال قبل برگشته اما در كل شهر این اتفاق رخ نداده است. اسفندماه ۱۳۹۷ میانگین قیمت آپارتمان در منطقه یك، متری ۲۴ میلیون تومان بود كه در ماه های بعد از آن افزایش پیدا كرد و حتی در تیرماه امسال به متری ۳۰ میلیون تومان رسید. الان باردیگر متوسط قیمت در این منطقه ۲۴ میلیون تومان شده است. این مساله نشان میدهد كه تقاضای سرمایه گذاری از بازار مسكن خارج شده اما نمی توان بطور قطعی انتظار داشت كه قیمت مسكن در سایر مناطق شهر تهران یك دفعه همانند منطقه یك ۲۵ درصد كاهش پیدا كند؛ چونكه رفتار بازار در شمال پایتخت با جنوب متفاوت می باشد.
معمولا فشار تقاضای مصرفی در مركز و جنوب تهران، بیشتر از شمال شهر است. میانگین قیمت مسكن شهر تهران در شهریورماه ۲.۸ درصد نسبت به مردادماه كاهش یافت؛ در صورتیكه افت قیمت در مناطق یك و سه به ترتیب ۱۱ درصد و ۸ درصد بود. یعنی در شرایطی كه قیمت مسكن در بخش تقاضای سرمایه گذاری ریزش محسوسی داشته، در بخش مصرفی، كاهش شایان توجهی نداشته است.
جابه جایی تورم مسكن در پایتخت
مناطق ۱۱، ۱۶، ۱۷، ۱۲، ۱۵ و ۲۰ به ترتیب بیشترین نرخ افزایش قیمت مسكن شهر تهران در شهریورماه ۱۳۹۸ را به خود اختصاص داده اند. میانگین قیمت مسكن در این مناطق ۷.۴ میلیون تومان است كه بیشترین نرخ مربوط به منطقه ۱۱ با میانگین متری ۹.۵ میلیون تومان و كمترین قیمت در این میان به منطقه ۲۰ با متوسط ۶.۶ میلیون تومان در هر متر مربع متعلق می باشد.
شهریورماه سال قبل مناطق ۵، ۲، ۱، ۹، ۱۳ و ۴ به ترتیب بالاترین میزان افزایش قیمت سالیانه را تجربه كردند. سال ۱۳۹۷ معمولا در هر ماه مناطق ۵ و ۱ پیشتاز تورم ملكی در پایتخت بودند؛ در صورتیكه شهریورماه امسال منطقه یك با ۳۹ درصد افزایش قیمت سالیانه، كمترین نرخ رشد را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داد. آمار نشان میدهد كه تورم ملكی در پایتخت از شمال به جنوب جابه جا شده اما بعد از دو افت ۲.۴ و ۲.۸ درصدی قیمت مسكن در تهران طی دو ماه اخیر، نرخ رشد در مناطق جنوبی نیز در مرداد و شهریور متوقف شده است.
شهریورماه احیانا كف معاملات مسكن بوده است
افزایش ناچیز حجم قراردادهای خرید و فروش مسكن شهر تهران در نیمه مهرماه نسبت به شهریورماه نشان میدهد از یك سو بازار از حالت طبیعی برمبنای عرضه و تقاضا خارج شده و از طرف دیگر می توان به این جمع بندی رسید كه معاملات به كف رسیده است.
ركود تاریخی معاملات مسكن شهر تهران حاكی از آنست كه هم اكنون گروه غالب خریداران كسانی هستند كه به دنبال آپارتمان زیر قیمت می گردند. این افراد نیز شامل دو گروه مصرفی و سرمایه گذار هستند؛ سرمایه گذارانی كه نقدینگی مازاد در اختیار دارند و خودرا برای ركود ۳ تا ۴ ساله آماده كرده اند.
معاملات مسكن در تهران به كمتر از ۳۰۰۰ فقره (۲۷۸۷ فقره) رسیده و ارزیابی ها نشان میدهد احیانا تعداد خرید و فروش كمتر از این مقدار نخواهد شد؛ چونكه آمار نیمه اول مهرماه نشان میدهد در آغاز پاییز كه اصولا باید تعداد قراردادها در هر دو بخش خرید و اجاره نسبت به شهریورماه تا ۵۰ درصد كاهش پیدا كند، شاهد افزایش ۲۵ درصدی قراردادهای خرید و فروش بودیم. این نمایه می تواند نشان دهنده این مساله باشد كه اولا بازار از حالت طبیعی خود برمبنای نظام عرضه و تقاضا خارج شده، دوما تعداد معاملات به كف رسیده و سوما قراردادها صرفا در فایل های زیر قیمت انجام می شود.
منبع:

1398/08/02
19:03:22
5.0 / 5
4217
تگهای خبر: بازار , تورم , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری