بدون كاهش هزینه زندگی

افزایش دستمزد كارگران بی فایده است

افزایش دستمزد كارگران بی فایده است

به گزارش ارتباط با مشتری یك كارشناس حوزه كار اعتقاد دارد تا زمانی كه قدرت خرید كارگران افزایش پیدا نكند و هزینه های بهداشت و درمان، مسكن و اجاره بهای آنها كاهش نیابد، افزایش دستمزد كمكی به معیشت كارگران نخواهد كرد.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه دستمزد در ایران كفاف یك زندگی متوسط كارگری را نمی دهد، اظهار داشت: با وجود آنكه در سالهای گذشته نرخ دستمزد حتی بیشتر از نرخ تورم افزایش یافته ولی قادر نبودیم در طول سال بعد با آن دستمزد نیازهای ضروری زندگی كارگران را برآورده نماییم و از این جهت دستمزد در كشور ما همواره بعنوان یك مشكل جدی باقی مانده است.

فعال شدن جلسات دستمزد شورایعالی كار در طول سال

وی افزود: جلسه تعیین رقم دستمزد در اواخر اسفند نهایی می شود ولی دبیرخانه شورایعالی كار باید در طول سال فعال باشد و بررسی دستمزد و مباحث كارشناسی و فنی مربوط به آن در طول سال ادامه یابد.

حاج اسماعیلی اضافه كرد: دعوت از نمایندگان كارگری و كارفرمایی و نخبگان و كارشناسان به شورایعالی كار موثر است و می توانیم دستمزد كارگران را طبق گزارش هزینه ها، قیمت ها، نرخ تورم و پیگیری های میدانی از وضعیت معیشت كارگران در نقاط مختلف بررسی و رصد نماییم.

این كارشناس حوزه كار اعتقاد دارد اگر فعالیت شورایعالی كار در طول سال ادامه داشته باشد پیشبینی های لازم در مورد شرایط اقتصادی كشور و نوسانات احتمالی به شكل منطقی صورت می گیرد و منجر به تعیین دستمزد واقعی و منطقی در كشور می شود.

بدون رسانه ها مبحث دستمزد به جریان نمی افتد!

وی افزود: متاسفانه بیشتر مباحثی كه در مورد دستمزد كارگران مطرح می شود از جانب رسانه ها است و بحثهای رسانه ای سبب می شود مذاكرات مزدی به جریان بیفتد؛ در حالیكه مسؤلان و مدیران هم باید در ازای مسئولیت و مدیریتی كه در سازمانهای مربوطه دارند به بحث دستمزد كارگران و شرایط زندگی آنها و شرایط كارفرمایان ورود كنند و نقطه نظرات خویش را به شورایعالی كار عرضه كنند تا با دید كارشناسی تری به مقوله دستمزد بپردازیم.

حاج اسماعیلی خاطرنشان كرد: نرخ تورم در طول سال به علت بی ثباتی اقتصاد مدام در حال تغییر است و ما با اطلاع از این مسئله، دستمزد را بر مبنای نرخ تورم هر ساله برای سال آینده كه هنوز نیامده تصویب می كنیم؛ بدون آنكه پیشبینی دقیقی از تورم سال بعد داشته باشیم.

افزایش نقدی مزد كفاف معیشت كارگران را نمی دهد

این كارشناس حوزه كار با اشاره به اینكه افزایش نقدی حداقل دستمزد كفاف معیشت كارگران را نمی دهد، اظهار داشت: باید بتوانیم راهكارهای دیگری را برای پشتیبانی از كارگران مدنظر قرار دهیم كه همچون آنها پرداخت كمكهای بلاعوض و وام های ودیعه مسكن، اختصاص زمین ارزان قیمت و سبد كالای ماهانه است.

به گفته وی تا زمانی كه قدرت خرید كارگران افزایش پیدا نكرده و هزینه های سبد معیشت آنها شامل بهداشت و درمان، مسكن و اجاره بها كاهش نیافته و نیازهای ضروری خانوارهای كارگری برطرف نشود، هر قدر دستمزد را افزایش دهیم كمكی به معیشت آنها نخواهد كرد.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در ایام اخیر اولین نشست كمیته دستمزد شورایعالی كار با هدف بررسی رقم سبد معیشت خانوارهای كارگری با حضور نمایندگان گروه كارفرمایی و كارگری برگزار گردید. جلسه بعدی كمیته دستمزد به منظور عرضه گزارش وضعیت معیشت كارگران و نزدیك شدن دیدگاههای دو طرف اواخر آبان ماه برگزار می گردد.

منبع:

1398/08/18
17:54:13
5.0 / 5
4398
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , زندگی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری