سقف وام مسكن افزایش می یابد؟

سقف وام مسكن افزایش می یابد؟

به گزارش ارتباط با مشتری اعلام خبر رایزنی دولت و سیستم بانكی برای اختصاص منابع برگشتی مسكن مهر به تسهیلات خانه اولی ها این گمانه كه سقف وام مسكن افزایش می یابد را تقویت كرد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با عنایت به جهش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت مسكن، تسهیلات ۱۶۰ تومانی تكافوی خرید خانه در تهران را نمی دهد. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی چند بار اعلام نموده بود كه موافق افزایش وام مسكن نیست و آنرا تورم زا می داند. اما روز گذشته محمودزاده، معاون او از رایزنی با بانك مسكن برای اختصاص وام ارزان قیمت خرید مسكن به سه دهك یك، دو و سه خبر داد؛ هرچند درباره افزایش سقف وام اظهارنظر نكرد. قبل از این هم رحیمی اناركی، مدیرعامل بانك مسكن گفته بود بانك مسكن برای افزایش سقف تسهیلات مسكن برای متقاضیان هم اكنون برنامه ای ندارد. وی در عین حال، سیاست كاهش قیمت مسكن را از برنامه های بانك مسكن دانست.
با این وجود محمود محمودزاده در مراسم رونمایی از مرحله ثبت نام طرح اقدام ملی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینكه با عنایت به جهش قیمت مسكن آیا برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات مسكن دارید یا خیر؟ اظهار نمود: صندوق پس انداز مسكن یكم از محل بازگشت اقساط مسكن مهر تغذیه می شود. اخیرا مكاتبه ای را با همتی رئیس كل بانك مركزی داشتیم و درخواست كردیم كه پرداخت دیون این بانك از محل تسهیلات مسكن مهر به بانك مركزی را دو سال به تاخیر بیندازند تا بتوانیم از محل این منابع به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت مسكن برای دهك های یك، دو و سه بپردازیم. پیشبینی می نماییم رقمی كه در این صندوق پس انداز خواهد شد حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان باشد.
وام مسكن ۲۳ درصد قیمت یك آپارتمان ۵۵ متری است
با توجه به میانگین قیمت مسكن شهر تهران در مهرماه ۱۳۹۸ الان یك آپارتمان ۷۵ متری كه بعنوان میانگین الگوی مصرف عنوان می شود ۹۵۴ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت یك واحد ۶۵ متری ۸۲۶ میلیون و یك واحد ۵۵ متری با عنایت به متوسط قیمت شهر تهران ۶۹۹ میلیون تومان است؛ در حالیكه سقف پرداخت تسهیلات برای زوجین تهرانی ۱۶۰ میلیون تومان است. بر این اساس وام ۱۶۰ میلیون تومانی، تنها ۲۳ درصد قیمت یك آپارتمان ۵۵ متری در پایتخت را پوشش می دهد.
هرچند برخی كارشناسان، افزایش مبلغ وام مسكن را ضروری می دانند اما در سوی مقابل عده ای معتقدند با عنایت به جهش قیمت مسكن كه منجر به افت شدید معاملات شده افزایش سقف تسهیلات نمی تواند به رونق بازار مسكن كمك كند؛ چون كه متقاضیان مصرفی از عهده پرداخت اقساط برنمی آیند. الان قسط وام ۱۶۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۸ درصد برای زوجین خانه اولی در شهر تهران ماهیانه یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و به نظر می آید افزایش سقف وام چند سال زمان نیاز دارد تا به تدریج با رشد درآمد، خانوارها بتوانند مبلغ بیشتری را بعنوان اقساط ماهیانه پرداخت كنند.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، مبلغ وام صندوق پس انداز مسكن یكم برای انفرادی در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین هم در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می كند. بدین سان متقاضی اگر به صورت انفرادی اقدام نماید، می تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یك دوره سپرده گذاری كرده و در سررسید یك ساله مبلغ خویش را دریافت كند. بعنوان مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می خواهد و پس از یك سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده گذاری شده را دریافت می كند.1398/08/20
09:45:35
5.0 / 5
3964
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری