وضعیت خاكستری ساخت و ساز مسكن در تهران

وضعیت خاكستری ساخت و ساز مسكن در تهران

ارتباط با مشتری: رشد پنج درصدی ساخت و ساز در تهران در شرایطی كه معاملات مسكن 41 درصد كاهش یافته، می تواند دوره تنفس كوتاه مدتی را برای بازار مسكن پایتخت ایجاد كند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، مهرماه امسال برای ۵۵۲۴ واحد مسكونی در شهر تهران، مجوز ساخت صادر شده كه نسبت به شهریور امسال و مهرماه پارینه به ترتیب ۲۸ و ۵.۱ درصد افزایش یافته است. بطور كلی در هفت ماهه نخست سال جاری ۳۷ هزار و ۲۲۶ واحد مسكونی برمبنای پروانه های ساختمانی در حال راه اندازی بوده كه نسبت به هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۸.۴ درصد كاهش نشان میدهد.
آمار گویای رسیدن وضعیت ساخت و ساز در تهران به حدود یك سوم سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در زمان رونق بازار مسكن می باشد اما معاملات نیز حدودا به همین مقدار كاهش نشان میدهد. پس نگرانی از فشار تقاضا لااقل برای دوره كوتاه مدت وجود ندارد اما اساسا این شرایط نمی تواند پایدار باشد.
وام ساخت افزایش یافته، هزینه ها نیز همینطور
امسال سقف تسهیلات پرداختی به سازندگان در شهر تهران از ۱۱۰ میلیون تومان برای هر واحد مسكونی به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا كرده، هرچند سازندگان معتقدند این مبالغ جبران رشد هزینه ها را نمی كند.
محمدمهدی مافی، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان این كه سودهای تا ۴۰ درصدی بخش ساخت و ساز در واقع نوعی غلبه بر شرایط تورم عمومی محسوب می شود به ایسنا اظهار داشت: معمولاً در ساخت و سازهای شهری، سود سازندگان از واحدهای مسكونی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در مدت زمان دو ساله است. بیشتر از ۴۰ درصد به ندرت اتفاق می افتد و كمتر از ۴۰ درصد رغبت سرمایه گذاری را پایین می آورد. ولی معمولاً از زمان شروع تا اختتام پروژه بطور دائم تورم به سازندگان تحمیل می شود.
وی میانگین قیمت تمام شده یك واحد مسكونی در شهر تهران را ۸.۵ تا ۹ میلیون تومان دانست و اضافه كرد: با عنایت به قیمت متوسط شهر تهران یعنی ۱۲.۴ میلیون تومان روی كاغذ، سازندگان ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان سود می برند اما به سبب افزایش شدید قیمت زمین كه مهم ترین مؤلفه در بخش ساخت و ساز شمرده می شود دیگر نمی توانند پروژه ای همانند آن چه هم اكنون می فروشند را بسازند و معمولاً سازندگان مجبور به تعریف پروژه های كوچك تر می شوند.
مطابق طرح جامع مسكن برای ایجاد تعادل در بازار مسكن باید سالیانه یك میلیون واحد مسكونی راه اندازی شود. اما برمبنای پروانه های ساختمانی، این رقم به ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد رسیده و كارشناسان همچون دلیلهای جهش قیمت مسكن را به هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا عنوان می كنند.
پرداخت وام ۱۷۰ میلیونی ساخت به انبوه سازان حرفه ای
مدیر امور اعتباری بانك مسكن با بیان اینكه هم حالا افزایش سقف تسهیلات به انبوه سازان در دستور كار قرار ندارد، افزایش سقف تسهیلات را به ابتدای هر سال منوط دانسته و گفت است: الان در تهران ۱۷۰ میلیون تومان به انبوه سازان حرفه ای و كسانی كه تكنولوژی های جدید را رعایت نمایند برای ساخت هر واحد تعلق می گیرد كه این رقم در سال قبل ۱۱۰ میلیون تومان بود.
محمد حسن علمداری آخرین وضعیت تسهیلاتی كه به انبوه سازان اختصاص می یابد را اعلام نمود و اظهار داشت: هم اكنون افزایش سقف تسهیلات انبوه سازان در دستور كار بانك مسكن قرار ندارد.
وی ادامه داد: از شروع سال جاری، با عنایت به افزایش قیمت مسكن و تورمی كه رخ داد، تسهیلات به مرور و به تدریج افزایش یافت.
علمداری اشاره كرد: الان در تهران، انبوه سازان حرفه ای و سازندگانی كه تكنولوژی های جدید را رعایت نمایند به ازای هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت دریافت نمایند كه سود بازپرداخت آن نیز ۱۸ درصد است.
بگفته وی، در مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تسهیلاتی كه به انبوه سازان تعلق می گیرد ۱۶۰ میلیون تومان است و این رقم برای سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و برای شهرهای كمتر برخوردار ۱۱۰ میلیون تومان برنامه ریزی شده است كه قابل پرداخت به انبوه سازان و سازندگان است.
بنا بر اعلام بانك مسكن، درانتها هر سال با جلساتی كه برگزار و بررسی هایی كه انجام می شود سیاست های اعتباری سال بعد تعیین می شود. رقم تسهیلاتی كه در سال ۱۳۹۷ به انبوه سازان حرفه ای و كسانی كه تكنولوژی های جدید را رعایت می كردند برای تهران ۱۱۰ میلیون تومان، برای مراكز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۰ میلیون تومان، برای سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان و برای شهرهای كمتر برخوردار ۷۰ میلیون تومان بود.
منبع:

1398/09/10
14:46:40
5.0 / 5
4136
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری