مهر خبر می دهد

سامانه نظارت بر تسهیلات اشتغال عملیاتی شد

سامانه نظارت بر تسهیلات اشتغال عملیاتی شد

به گزارش ارتباط با مشتری سامانه نظارت بر حسن اجرای تسهیلات پرداخت شده در جهت ساماندهی و مدیریت تسهیلات اشتغال و سرمایه در گردش عملیاتی شد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، یكی از چالش های پیش روی برنامه های اشتغال در ادوار مختلف، انحراف تسهیلات و بكارگیری این تسهیلات در محل های غیر از مبحث اشتغال بوده كه عدم نظارت بر آن باعث انحراف بخش قابل توجهی از تسهیلات شده است.
بر همین اساس طی سه سال قبل برنامه های تولید و اشتغال همچون طرح های اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی با هدف عرضه تسهیلات اشتغالزایی و تامین سرمایه درگردش بنگاه ها برای تثبیت شغل، در دستور كار قرار گرفت اما یكی از نگرانی های كارشناسان و صاحب نظران از اجرای این طرح ها، انحراف این منابع در سایه بی نظارتی بوده است.
اما در جهت ساماندهی ومدیریت اشتغال كشور، سامانه جامع و یكپارچه «نظارت بر حسن اجرای تسهیلات پرداخت شده» طراحی و عملیاتی شده به صورتی كه در این سامانه، نظارت در سطوح مختلف دستگاه اجرایی، دبیرخانه كارگروه تخصصی اشتغال و استانداری پیشبینی شده است.
با طراحی سیستم نظارت چند لایه بر پرداخت تسهیلات اشتغال، متقاضیان از مرحله احراز صلاحیت تا مرحله پرداخت تسهیلات مورد ارزیابی قرار می گیرند.
امكان استفاده و تبادل اطلاعات و دسترسی دستگاه های مختلف به وضعیت تسهیلات دهی به طرح های اشتغال از اهداف پیاده سازی این سامانه هستند.
به منظور نظارت برحسن اجرای تسهیلات پرداخت شده، كمیته های نظارت در استانها با عضویت نمایندگان استانداری، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان، دستگاه اجرایی و بانك عامل تشكیل خواهد شد.
بر اساس نحوه اجرای «برنامه نظارت بر پرداخت تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا»، حضور نمایندگان استانداری و اداره كل تعاون، كارو رفاه اجتماعی استان در هر یك ازاقدامات نظارتی كمیته ها الزامی است.
با طراحی این سیستم نظارت، متقاضیان و سرمایه گذارانی كه تسهیلات اشتغال را در محلی غیر از طرح مصوب و موضوعی غیر از اشتغال هزینه كنند، در این نظام چند لایه شناسایی می شوند تا تسهیلات دریافتی در محل فعالیت اقتصادی و اشتغال اظهار شده هزینه شود. همینطور میزان اشتغال بوجود آمده به تناسب تسهیلات دریافتی هم باید رعایت شود كه این مورد هم در شاخصهای نظارت چند لایه قرار دارد.
با توجه به اینكه نرخ تسهیلات اشتغال تك رقمی است، در صورتیكه این منابع در محلی غیر از محل اظهار شده توسط متقاضی هزینه شود تسهیلات اعطایی مشمول نرخ سود ۱۸ درصد خواهد شد و از شمول تخصیص یارانه خارج می شود. علاوه بر این بازگرداندن كل تسهیلات به شبكه بانكی از دیگر اقدامات واكنشی برنامه ریزی شده در قبال احتمال انحراف منابع این نوع تسهیلات است.

1398/09/17
14:05:16
5.0 / 5
4170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری