انجماد قیمت در بازار مسكن

انجماد قیمت در بازار مسكن

به گزارش ارتباط با مشتری در شرایطی كه معاملات ملك در تهران نسبت به ماه قبل حدودا سه برابر شده به علت عرضه مازاد و رقابت سازندگان برای فروش، تغییر محسوسی در قیمت ها دیده نمی گردد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، رونق نسبی بازار مسكن ناشی از شش متغیر، فضا را برای فروش تعداد اندكی از واحدهای خالی مهیا كرده اما هنوز حجم عرضه بسیار بیشتر از تقاضا است. در این شرایط، فروش آپارتمانهای كلید نخورده به منظور دستیابی به نقدینگی بلوكه شده برای مالكان اهمیت بیشتری نسبت به افزایش ناچیز قیمت دارد.
واسطه های ملكی می گویند سازندگان خوش فكر از رونق فعلی كه آنرا پیش درآمد بازار شب عید می دانند در جهت دسترسی به نقدینگی به منظور تعریف پروژه بعدی استفاده می نمایند. بنابراین برنامه ای برای افزایش قیمت ندارند. معدود افرادی هم كه برخی از فایل های خویش را با هدف غلبه بر انتظارات تورمی از دفاتر خارج كرده اند بخش دیگر را برای فروش، عرضه نموده اند.
فعالان بازار املاك می گویند با عنایت به مازاد عرضه و رشد حدود ۲۰۰ درصدی قیمت طی دو سال گذشته، ظرفیتی برای رشد قابل توجه قیمت مسكن وجود ندارد. افزایش قیمت پیشنهادی بعضی فایل های نوساز هم به شكلی از شوك تغییر قیمت بنزین نشات گرفته و اهمیت چندانی ندارد. با وجود آنكه معاملات حدودا به سطح سال قبل افزایش یافته هنوز تعداد واحدهای موجود در بازار حدود ۱۰ برابر تقاضای مطلق است.
از جانب دیگر اعلام خبر راه اندازی سامانه املاك و اسكان تا آخر سال جاری با هدف دریافت مالیات از خانه های خالی، نگرانی بابت عدم فروش آپارتمان ها را تشدید كرده و مالكان خانه های چند سال ساخت آنها را از الان عرضه نموده اند.
با نزدیك شدن به ماه های پایانی سال، چهار متغیر بیرونی و یك عامل داخلی تقاضا برای خرید ملك را در شهر تهران افزایش داده است. فعالان بازار املاك می گویند تغییر قیمت بنزین، افزایش نرخ ارز، رشد قیمت كالاها همچون خودرو، ثبات بازارهای رقیب مثل بورس منجر به افزایش تعداد معاملات شده است.
از جانب دیگر تغییر قیمت بنزین، رشد قیمت آهن آلات و دستمزد را به دنبال داشته است. در این شرایط خریداران آینده نگر وارد بازار شده اند. آمار اتحادیه املاك نشان داده است در نیمه اول آذرماه معاملات در تهران ۱۸۱ درصد و در كل كشور ۷۲ درصد افزایش پیدا كرده است. تحرك بازار مسكن و همینطور افزایش قیمت بنزین سبب شده تا مالكان از دادن تخفیف اجتناب كنند. این رفتار طرف عرضه امكان دارد روند كاهشی قیمت مسكن را متوقف نماید. آمار بانك مركزی نشان داده است طی چهار ماه گذشته قیمت مسكن در شهر تهران ۶.۶ درصد كاهش یافته است.
با این وجود واسطه های ملكی عنوان می كنند طی حدود ۲۰ روز گذشته تعداد فایل های نوساز در دفاتر املاك كاهش یافته است. برخی سازندگان با این تصور كه متغیرهای بیرونی بر قیمت ملك اثر خواهد گذاشت حدود ۳۰ درصد آپارتمان های خویش را از بازار خارج كرده اند و فروش آنها را برای غلبه بر انتظارات تورمی به حالت تعلیق درآوردند.
در شرایط فعلی، كارشناسان معتقدند كه هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسكن به درك مشترك رسیده اند. از یك طرف مالكان به این نتیجه رسیده اند كه ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران هم می دانند كه نمی توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ هرچند معدل كلی قیمت مسكن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه پیش از آن كاهش داشته اما جزئیات گویای آن می باشد كه قیمت در ۱۵ منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با عنایت به افت نسبتا زیاد قیمت ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ میانگین كل دو درصد كاهش نشان داد.
بیت الله ستاریان، كارشناس بازار مسكن به ایسنا می گوید: روند افزایش معاملات مسكن تا آخر سال ادامه می یابد و علیرغم این كه پیشبینی می كردیم اوایل سال آینده مسكن وارد ركود شود تغییر نرخ بنزین احیانا از ركود سال آینده هم جلوگیری خواهد نمود.
وی درباره پیشبینی بازار مسكن در ماه های آینده اظهار داشت: افزایش یك تا دو درصدی قیمت در كنار رشد معاملات را خواهیم داشت. ریزنوسانات ماهیانه، طبیعی است اما جهش قیمت اتفاق نمی افتد. البته افزایش یك تا دو درصدی قیمت برای بخش مسكن مفید است؛ چون كه بازده و انگیزه سرمایه گذاری را بالا می برد.1398/09/27
18:08:11
5.0 / 5
3916
تگهای خبر: بازار , بانك , تورم , درآمد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری