با مصوبه شورای پول و اعتبار محقق می شود

افزایش قدرت خرید مسكن بوسیله وام

افزایش قدرت خرید مسكن بوسیله وام

ارتباط با مشتری: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، قدرت خرید آپارتمان در تهران بوسیله اوراق تسهیلات مسكن دو برابر شده كه می تواند محرك ضعیفی برای بازار مسكن باشد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات ساخت و یا خرید مسكن از محل اوراق گواهی حق تقدم موافقت نمود كه بر این اساس در تهران سقف تسهیلات انفرادی ۱۰۰ و برای زوجین به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. به این مبلغ می تواند ۴۰ میلیون تومان وام جعاله نیز تعلق بگیرد. قبل از این سقف وام در تهران در حالت انفرادی ۶۰ و برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان بود كه با وام جعاله قابلیت افزایش تا ۱۲۰ میلیون تومان را داشت. افزایش سقف تسهیلات از محل اوراق تسه به ۲۰۰ میلیون تومان می تواند تا حد اندكی در تحریك تقاضای مسكن موثر باشد.
هرچند هنوز تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم افزایش نیافته و هنوز ۱۶۰ میلیون تومان است اما افزایش وام «تسه» به اضافه وام جعاله جمعا به مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان می تواند حدود نیمی از قیمت یك آپارتمان در مناطق جنوبی شهر تهران را پوشش دهد و بدین ترتیب محرك ضعیفی برای ایجاد رونق در بازار مسكن شمرده می شود.
وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین تا حدود دو سال قبل حدود ۵۰ درصد قیمت یك خانه ۷۵ متری در تهران را پوشش می داد. اما الان با عنایت به قیمت میانگین مسكن در پایتخت كه متری ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان است، با وام ۱۶۰ میلیون تومانی می توان یك اتاق ۱۲ متری خریداری كرد و قدرت پوشش دهی این تسهیلات به حدود ۱۷ درصد رسیده است. بنا بر این متقاضی چندانی برای دریافت انواع تسهیلات مسكن به بانك بازگشت نمی كند.
روز چهارشنبه، ۴ دی ماه شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات مسكن از محل اوراق موافقت نمود. بر این اساس، در تهران، سقف تسهیلات انفرادی مسكن ۱۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. در مراكز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت سقف تسهیلات انفرادی ۸۰ و زوجین ۱۶۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری (شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و كمتر) سقف تسهیلات انفرادی ۶۰ و زوجین ۱۲۰ میلیون تومان اعلام شده است.
همچنین بگفته مسعود ایزدی، مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانك مسكن، شورای پول و اعتبار پس از موافقت اولیه بانك مركزی با طرح پیشنهادی بانك مسكن، به افزایش سقف ریالی برخی از تسهیلات پرداختی بانك مسكن رای مثبت داد و با آن موافقت نمود.
مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانك مسكن اعلام نمود: مصوبه شورای پول و اعتبار پس از ابلاغ رسمی به بانك مسكن بلافاصله در ستاد بانك وارد مرحله مقدماتی اجرا می شود. در مرحله مقدماتی، ادارات در رابطه با این نوع تسهیلات نسبت به تدوین بخشنامه اجرایی «پرداخت تسهیلات اوراق در سقف های جدید» اقدام خواهند كرد و در نهایت پس از تایید بخشنامه اجرایی مصوبه شورای پول و اعتبار توسط هیات مدیره بانك، متن آن به شعب بانك مسكن در سراسر كشور ابلاغ می شود و پرداخت تسهیلات مصوب شروع خواهد شد.
ایزدی اشاره كرد: بعد از صدور و ابلاغ بخشنامه افزایش سقف تسهیلات مسكن از محل اوراق، تمامی شعب بانك مسكن آمادگی پرداخت تسهیلات بر طبق ضوابط و مقررات تعیین شده را دارند.
محاسبه هزینه وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسكن
به دنبال ایجاد ركود در بازار مسكن، قیمت اوراق تسهیلات مسكن از حدود ۸۰ هزار تومان در دو سال قبل به نصف كاهش یافته و در روزهای اخیر «تسه» به ۴۱ تا ۴۲ هزار تومان رسیده است؛ برای اینكه كاهش قدرت خرید و كسادی معاملات منجر به كاهش بازگشت برای دریافت اوراق شده است.
با توجه به این كه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، هزینه این تعداد اوراق برای آنها ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود. به این مبلغ با احتساب ۴۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابت خرید آن باید ۸۰ برگ تسه خریداری شود، سه میلیون و ۲۸۰ هزار تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع زوجین تهرانی باید برای دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۹ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان هزینه شود.
منبع:

1398/10/07
09:45:09
5.0 / 5
4198
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری