آرامش بعد از توفان در بازار مسكن

آرامش بعد از توفان در بازار مسكن

به گزارش ارتباط با مشتری به دنبال ناآرامی های اخیر حجم معاملات در بازار مسكن شهر تهران بعد از دوره رونق یك ماهه به شدت پایین آمد، اما واسطه های ملكی امیدوارند كه با عقب نشینی دشمن از نبرد مستقیم با ایران به تدریج شاهد افزایش معاملات باشیم.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با وجود ماهیت دیرپذیری بازار مسكن، ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی كه با پاسخ موشكی ایران به پایگاه های آمریكا در عراق همراه شد، بازار مسكن را در ركود مقطعی فرو برد. واسطه های ملكی می گویند كه ناآرامی های چند روز اخیر به عقبگرد طرفین معامله، بویژه فروشندگان منجر گردیده است.
بعد از تغییر قیمت بنزین كه با افزایش ۱۳۷ درصدی معاملات و ۸.۵ درصدی قیمت مسكن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ همراه شد، بازار مسكن خویش را برای ورود به رونق پیش از عید آماده می كرد. این رونق بعد از آن بوجود آمد كه به دنبال افزایش حدود ۱۰۰۰ تومانی نرخ ارز، معاملات، بیشتر از نوع سفته بازانه در بازار مسكن رشد كرد. یك دفعه اقدام ارتش آمریكا در ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با افت شدید معاملات مسكن همراه شد. سپس انتقام ایران در صبح ۱۸ دیماه كه به شكل پاسخ موشكی به مهم ترین پایگاه آمریكا در عراق یعنی عین الاسد بروز یافت بر ركود بیشتر بازار دامن زد و حجم قراردادهای خرید و فروش به شدت پایین آمد. خرید صرفا از جانب كسانی انجام می شد كه ملك خویش را فروخته و باید ناچارا به دنبال خانه مناسب باشند.
اما پس از نشست خبری ۱۸ دیماه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا كه با عقب نشینی او از مواضع خصمانه همراه بود التهاب بازار مسكن فرو نشست. او اظهار داشت: «باید به توافقی دست یابیم كه به ایران اجازه می دهد تا به پیشرفت و رفاه اقتصادی برسد و از منابع بالقوه بی نهایت خود استفاده كند؛ ایران كشور خیلی خوبی است». این مواضع به روشنی نشان داد كه دشمن از مواضع قبلی خود كوتاه آمده است. به دنبال این اظهارات دلار كه طی روزهای پیش از آن مرز ۱۳ هزار تومانی را رد كرد مسیر نزولی در پیش گرفت و روز شنبه ۲۱ دیماه در آستانه ورود به كانال ۱۲ هزار تومان قرار گرفت. این آرامش احیانا بر بازار مسكن هم اثرگذار خواهد بود و كارشناسان معتقدند كه به تدریج شرایط به سمت آرامش و افزایش معاملات پیش می رود.
لغو خیلی از نشست ها در دفاتر املاك
دفاتر املاك مهم ترین خصوصیت روزهای گذشته بازار مسكن را «لغو نشست» به علت نگرانی فروشندگان از آینده بازار عنوان می كنند. آنها عنوان می كنند با وجود آن كه معاملات مقداری نسبت به آذرماه پایین آمده اما تعداد خریداران مصمم از فروشندگان مصمم بیشتر است.
مهدی سلطان محمدی، كارشناس بازار مسكن درباره تحلیل این بازار در شرایط كنونی اظهار داشت: از چند زاویه می شود اوضاع بازار مسكن در شرایط فعلی را بررسی كرد؛ در تمام كشورها نوسانات قیمت در چنین شرایطی تا حد زیادی به سیاست های اتخاذ شده دولت ها مربوط می شود. امكان دارد برای پاسخگویی به عطشی كه برای خرید كالاهای سرمایه ای به وجود می آید دولت ها به سمت افزایش نقدینگی بروند كه منجر به ایجاد زنجیره ای از تورم در تمام حوزه ها همچون مسكن شود و حتی به اعداد غیر قابل كنترلی برسد. اما در مقطع فعلی كه نگرانی ها از بین رفته چنین فرضیه ای برای بازار مسكن در ایران قابل تصور نیست.
وی خاطرنشان كرد ادراك و برداشت بخشی از جامعه این بود كه ما با یك تورم افسارگسیخته بعد از تغییر قیمت سوخت مواجه می شویم و این سبب شد كه خریداران به صرافت بیافتند كه پیش از گران شدن، خرید خویش را انجام دهند. بعضی فروشندگان هم كه فكر می كردند بازار به سمت ركود می رود از این رونق استفاده كردند و واحد خویش را فروختند. این سبب شد كه حجم معاملات بالا برود و قیمت ها مقداری اندكی افزایش یابد اما به نظر من این شرایط پایدار نخواهد بود و این طور نیست كه باردیگر شاهد رشد غیرقابل كنترل قیمت ها باشیم.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آذرماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسكن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه آبان ۶.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹.۹ درصد افزایش پیدا كرد. این نخستین رشد قابل توجه ماهانه از اردیبهشت ماه سال جاری تا كنون بوده است. بر مبنای اعلام دفتر مسكن هم چنین در آذرماه ۱۳۹۸ تعداد ۹۶۶۴ قرارداد خرید و فروش مسكن در تهران به امضا رسیده كه نسبت به ماه قبل ۱۳۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش نشان داده است.1398/10/22
15:57:03
5.0 / 5
4379
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری