گزارش ارتباط با مشتری

عیدی و سنوات اختتام سال كارگران چقدر است؟

عیدی و سنوات اختتام سال كارگران چقدر است؟

ارتباط با مشتری: حداقل عیدی كارگران درانتها سال 98 معادل 3 میلیون و 34 هزار تومان و حداكثر عیدی نیز معادل 4 میلیون و 550 هزار و 647 تومان است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، برمبنای قانون كار كلیه كارگاه های مشمول قانون كار مكلف هستند به هر یك از كارگران خود درانتها هر سال، معادل شصت روز آخرین مزد، بعنوان عیدی و پاداش بپردازند.
در عین حال قانون كار، برای پرداخت عیدی «سقف پرداختی» در نظر گرفته است بدین سان كه عیدی اختتام سال كاركنان تحت پوشش قانون كار، دو برابر حقوق پایه هر فرد است به شرطی كه از ۳ برابر حقوق پایه مصوب تجاوز نكند.
با توجه به اینكه «حداقل دستمزد سال ۹۸» كارگران با تصویب شورای عالی كار در اسفند سال گذشته، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان در نظر گرفته شده است، بدین سبب عیدی كارگران «حداقلی بگیر» باید ۳ میلیون و ۳۴ هزار تومان باشد.
میزان دریافت عیدی برای سایر بیمه شدگانی كه حقوق پایه آنها به واسطه سابقه كار بیشتر «بیش از حداقل دستمزد» است نیز، باید معادل دو برابر حقوق پایه درج شده در فیش حقوقی باشد. بعنوان مثال اگر حقوق پایه بیمه شده ای ۲ میلیون تومان باشد، میزان عیدی پرداختی به وی ۴ میلیون تومان است.
البته همانطور كه قبل تر اعلام شد، قانون كار برای پرداخت عیدی، «سقف» در نظر گرفته است بطوریكه میزان عیدی نباید از سه برابر «حداقل دستمزد مصوب» بیشتر شود. بر این اساس، میزان عیدی هر كارگر نباید از سه برابر حداقل دستمزد مصوب (یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان) تجاوز كند. بنابراین حداقل عیدی كارگران درانتها سال ۹۸ معادل ۳ میلیون و ۳۴ هزار تومان و حداكثر عیدی نیز معادل ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۷ تومان است.
با این حساب اگر حقوق پایه كارگری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد، دو برابر این میزان ۵ میلیون تومان می شود اما طبق قانون به سبب اینكه از سه برابر حداقل دستمزد تجاوز می كند، میزان عیدی پرداختی به وی، سقف اعلام شده است.
علاوه بر پرداخت عیدی، كارفرما نیز مكلف است به كارگرانی كه یك سال از اشتغال آنها در همان كارگاه (محل خدمت) می گذرد، معادل یك پایه حقوق بعنوان حق سنوات یا همان مزایای اختتام خدمت پرداخت كند.
برخی كارفرمایان این مزایا را درانتها هر سال همراه با عیدی پرداخت می كنند اما برخی كارفرمایان حق سنوات را درانتها دوران اتمام كار یا قطع همكاری تسویه می كنند.منبع:

1398/10/23
14:12:30
5.0 / 5
4270
تگهای خبر: اشتغال , كارگر , كارگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری