مهر گزارش می‎ دهد

افت مشاغل كشاورزی در ۱۴ سال قبل

افت مشاغل كشاورزی در ۱۴ سال قبل

ارتباط با مشتری: بررسی وضعیت اشتغال كارهای عمده اقتصادی از سال 84 تابحال نشان می دهد، بر خلاف اشتغال بخش خدمات و صنعت، اما جمعیت شاغل در بخش كشاورزی با افت 900 هزار نفری مواجه بوده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، صنعت، خدمات و كشاورزی عمده كارهای اقتصادی را می سازند و در سنجش فاكتورهای كلان اقتصادی، این سه بخش بعنوان مبنا مورد بررسی قرار می گیرند.
در پایش وضعیت نیروی كار كشور و گروه بندی مشاغل نیز، بخش های كشاورزی، صنعت و خدمات بعنوان كارهای عمده اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرند.
بر اساس آخرین آمار سالانه اشتغال كشور، در سال ۹۷ جمعیت شاغل به استناد یافته های مركز آمار ایران ۲۳ میلیون و ۸۱۳ هزار نفر بود كه از این مقدار حدود ۱۲ میلیون نفر در بخش خدمات، بیشتر از ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در بخش صنعت و بالغ بر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز در بخش كشاورزی شاغل هستند.
بررسی سهم اشتغال هر یك از عمده كارهای اقتصادی «از كل اشتغال كشور» حاكی از آنست كه در سال قبل بخش خدمات ۵۰.۳ درصد، بخش خدمات ۳۲ درصد و بخش كشاورزی نیز ۱۷.۷ درصد از اشتغال كشور را به خود اختصاص می دهند.
نسبت اشتغال هر یك سه بخش اقتصادی كشور در سال های مختلف نشان میدهد بخش خدمات بیشترین و بخش كشاورزی نیز كمترین اشتغال را به خود اختصاص می دهند.
اما در طول سال های گذشته، در صورتیكه اشتغال بخش خدمات و صنعت روند صعودی داشته اند، اشتغال بخش كشاورزی با روند كاهشی مواجه بوده است.
جمعیت شاغل در بخش خدمات كشور از سال ۸۴ تابحال در بیشتر سال ها روند افزایشی داشته ولی افزایش آن از سال ۹۴ نسبت به سال های قبل بیشتر بوده است.
روند تعداد شاغلان بخش صنعت نیز تا سال ۸۶ صعودی بود ولی طی سال های ۸۷ تا ۸۹ تقریباً ثابت بوده است. با این وجود تعداد جمعیت شاغل در بخش صنعت و كارخانه ای كشور طی سال های بعد هر چند در مقاطعی افزایش یافته است ولی تعداد آن برای سال های ۹۲ تا ۹۵ را می توان ثابت در نظر گرفت. در مجموع می توان گفت نمودار تعداد شاغلان بخش صنعت از سال ۸۴ صعودی بوده است.
رشد ۲.۷ میلیونی اشتغال كارهای بخش خدمات
بررسی وضعیت مشاغل در هر سه فعالیت اقتصادی از سال ۸۴ تا ۹۷ نشان می دهد، سهم بخش خدمات از اشتغال كل كشور كه در سال ۸۴ به میزان ۴۴.۹ درصد بوده این سهم در سال قبل به ۵۰.۳ درصد رسیده است. جمعیت شاغل بخش خدمات از حدود ۹ میلیون و ۲۶۰ هزار نفر در چهارده سال قبل به حدود ۱۲ میلیون نفر رسیده است.
سهم اشتغال بخش صنعت از كل جمعیت شاغل كشور نیز در سال ۸۴ معادل ۳۰.۴ درصد بود كه در سال ۹۴ بعد از چهارده سال به ۳۲ درصد رسیده و جمعیت شاغلان بخش صنعت كشور از حدود ۶ میلیون ۲۶۰ هزار نفر به حدود ۷ میلیون و ۴۹۰ هزار نفر افزایش یافته است.
اما به رغم رشد مشاغل بخش خدمات و صنعت، سهم اشتغال بخش كشاورزی طی سال های مورد بررسی (۸۴ تا ۹۷) كاهش داشته است، بدین سان كه جمعیت ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفری شاغل در بخش كشاورزی كشور در سال ۸۴، با كاهش ۹۰۰ هزار نفری درانتها سال ۹۷ به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسید.
سهم اشتغال كشاورزی از ۲۴.۷ درصد در سال ۸۴ با كاهش ۷ درصدی، درانتها سال قبل به ۱۷.۷ درصد رسیده است.


منبع:

1398/10/25
16:35:23
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری