تغییر تركیب در بازار مسكن

تغییر تركیب در بازار مسكن

ارتباط با مشتری: تركیب بازار مسكن شهر تهران از عرضه به تقاضا تغییر كرد؛ واسطه های ملكی می گویند حجم فایل های ورودی برای فروش در بازار مسكن كاهش و میزان بازگشت برای خرید افزایش یافته است اما افزایش قیمت ها محسوس نیست.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، فعالان بازار مسكن از تردید طرف عرضه برای عقد قرارداد خبر می دهند. واسطه های ملكی می گویند كه طی روزهای اخیر حجم ورودی فایل ها به دفاتر املاك به حدود یك سوم كاهش یافته و این در حالیست كه به سبب قرار گرفتن در بازه زمانی شب عید، فشار تقاضا مقداری افزایش پیدا كرده است. خروجی این پروسه به رشد كاذب قیمت های پیشنهادی منجر شده اما كماكان عمده خرید و فروش ها از نوع تبدیل به احسن و سفته بازی است و باتوجه به افت توان متقاضیان واقعی ظرفیت پرش قیمتی وجود ندارد.
به دنبال تغییر قیمت بنزین و تنش های منطقه ای خیلی از مالكان، فروش را به حالت تعلیق درآورده اند. برخی متقاضیان هم كه به دنبال فایل های مرغوب می گردند از خرید خانه در شرایط فعلی منصرف شده اند اما معدود خریداران آماتور با این پیش فرض كه ممكنست با افزایش قیمت در ماه های آینده مواجه شوند از ایده آل های خود درباب خانه ی مورد نظر كوتاه می آیند. لطمه دیگر این روزها از جانب واسطه های غیرحرفه ای به بازار ملك وارد می شود. بدین صورت كه مالك، واحد خودرا با قیمت نامتعارف به یك مشاور نابلد می سپارد و پذیرش قیمت از طرف مشاور به توهم قیمتی دامن می زند.
مكانیزم بازار مسكن بدین صورت است كه معمولا از آذرماه تعداد معاملات افزوده می شود. این رفتار دست كم طی دو سال قبل وجود داشته و تا خردادماه سال بعد ادامه یافته است. سپس بازار وارد ركود می شود. بنگاهی ها بیان می كنند كه این وضعیت معمولا با مقداری شدت و ضعف همواره طی دهه های اخیر در بازار حاكم بوده اما تفاوت این دوره با سایر دوره ها در این است كه ظرفیت جهش قیمتی وجود ندارد. خرید و فروش افزایش یافته اما اغلب متقاضیان برای حفظ ارزش پول مبادرت به خرید می كنند. ممكنست قیمت های اسمی در این شرایط بالا برود اما اگر خواب سرمایه در دوره ركود را در نظر بگیریم سوددهی مناسبی برای آن دیده نمی گردد.
طی دو ماه اخیر معاملات افزایش یافته است. آذرماه تعداد قراردادهای خرید و فروش ۱۳۵ درصد نسبت به آبان بالا رفت. آمار اتحادیه املاك گویای آنست كه معاملات در دی ماه نیز ۱۷ درصد نسبت به آذرماه افزایش یافته اما خیلی از مشاوران سنتی چنین رونقی را احساس نمی كنند. بررسی علت این مساله نشان میدهد عمده قراردادها در دفاتری به امضا می رسد كه از ابزارهای نوین و نیروهای آموزش دیده استفاده می نمایند. هرچه میزان تسلط مشاوران به امكانات به روز، بیشتر باشد، امكان عقد قرارداد از طرف آنان افزوده می شود.
اولین سیگنال بازار مسكن در زمستان
آمار ارائه شده از نخستین روزهای زمستان، رشد ۱۷ درصدی قراردادهای خرید و فروش ملك نسبت به ماه پایانی پاییز را نشان میدهد. این در حالیست كه تحت تاثیر تنش های اخیر، بازار برای حدود یك هفته حدودا متوقف بود اما حجم معاملات پیش از ۱۳ و پس از ۱۸ دی ماه به اندازه ای بوده كه به رشد قراردادها در حالت كلی نسبت به آذرماه منجر گردیده است.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در ۲۲ روز ابتدای دی ماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۸۷۱۲ قرارداد خرید و فروش ملك به امضا رسیده كه نسبت به ۲۲ روز ابتدای ماه گذشته ۱۷ درصد و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۷ درصد افزایش نشان میدهد.
مطابق آمار اتحادیه مشاوران املاك تهران هم چنین در كل كشور از ابتدا تا ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۱ هزار و ۱۱ قرارداد خرید و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به آذرماه امسال ۲۵ درصد و نسبت به همین زمان در سال قبل ۱۲ درصد رشد پیدا كرده است.
درباب قراردادهای اجاره اما تغییر محسوسی ایجاد نشده است. در ۲۲ روز ابتدای دی ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۲۹۱ اجاره نامه در تهران به امضا رسیده كه نسبت به زمان مشابه ماه قبل و سال قبل به ترتیب ۵ و ۹ درصد كاهش نشان میدهد. در كل كشور نیز از یكم تا بیست و دوم دی ماه امسال ۳۲ هزار و ۳۲۲ قرارداد اجاره منعقد شده كه نسبت به آذرماه امسال ۴ درصد پایین آمده و نسبت به دی ماه پارینه ۳ درصد بالا رفته است.
تحلیل یك كارشناس از آینده بازار مسكن
مهدی روانشادنیا، كارشناس اقتصاد مسكن درباره علت ایجاد رونق زودتر از انتظار در بازار مسكن به ایسنا اظهار داشت: آمار شهریور و مهرماه كه تعداد معاملات تهران به شدت پایین آمده بود و به حدود ۳۰۰۰ فقره رسیده بود یك استثنا است و نمی توان روی آن تحلیلی ارائه داد. حالت طبیعی این است كه ماهیانه حدود ۱۰ هزار معامله در شهر تهران داشته باشیم كه این اتفاق در آذرماه افتاد. در سه ماه آخر سال هم احیانا این روند ادامه می یابد اما آن طور كه قیمت ها ۸.۵ درصد بالا رفت شاهد چنین رشد قیمتی نخواهیم بود.1398/10/25
20:00:53
5.0 / 5
4176
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری