گوشه چشم كارگران به بنده نوازی كارفرمایان

گوشه چشم كارگران به بنده نوازی كارفرمایان

به گزارش ارتباط با مشتری با بیان پرداخت عیدی و پاداش بازنشستگان با حقوق بهمن ماه، نگاه كارگران هم به لطف و بنده نوازی كارفرمایانشان دوخته شده تا بلكه عیدی و پاداش آخر سال را بهمن ماه به حسابهایشان واریز نمایند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در ایام اخیر وزیر كار از پرداخت عیدی و پاداش بازنشستگان با حقوق بهمن ماه خبر داد؛ خبری كه تا حد زیادی بازنشستگان تأمین اجتماعی را دلگرم كرد و در این بین جامعه كارگری هم امیدوار شد تا با همكاری و مساعدت كارفرمایان، عیدی و پاداش آخر سال را یك ماه زودتر دریافت كند.

مبنای تعیین عیدی آخر سال همه كارگران مشمول قانون كار، حداقل دو و حداكثر سه برابر مصوبه دستمزد شورایعالی كار است و كارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را بعنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را بعنوان حداكثر عیدی و پاداش آخر سال به نیروهای كار خود بدهند.

شورای عالی كار اسفند ماه سال قبل با افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل مزد كارگران موافقت كرد؛ بر این اساس پایه حقوق كارگران از فروردین ماه ۱۳۹۸ به یك میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. به دنبال تصویب افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد كارگران در جلسه نهایی شورایعالی كار و ابلاغ بخشنامه آن در سال ۱۳۹۸، مبلغ عیدی و پاداش سال ۱۳۹۸ مشمولان قانون كار هم مشخص شد.

به باعث ماده واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه كارگران شاغل در كارگاه های مشمول قانون كار مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، حداقل عیدی كارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداكثر عیدی به شرطی كه از مصوبه قانون كار بیشتر نشود، سه برابر پایه حقوق خواهد بود كه با تعیین مبلغ یك میلیون ۵۱۷ هزار تومان بعنوان حداقل دستمزد، حداقل عیدی كارگران در سال ۱۳۹۸، سه میلیون و ۳۴ هزار تومان و سقف عیدی، چهار میلیون و ۵۵۱ هزار تومان خواهد بود.علیرغم آنكه رقم عیدی و دستمزد كارگران طی سالهای گذشته افزایش داده اما هزینه های زندگی كارگران چندین برابر شده است. امروز معیشت خانوارهای كارگری به شدت از بازار متلاطم ارز و نتایج آن بر سایر بازارهای داخلی، متاثر شده و قدرت خرید كارگران به دنبال افزایش هزینه های مسكن، اجاره بها و مایحتاج اساسی به شدت كاهش یافته است.

بخش اعظمی از كارگران به علت سخت شدن شرایط زندگی و ناتوانی در تأمین هزینه های معیشتی، امیدوارند كه كارفرمایان به جهت حفظ قدرت خرید و جبران هزینه های زندگی مبلغ عیدی و پاداش را زودتر به حسابهایشان واریز نمایند.در همین رابطه هادی ابوی ـ دبیر كل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه هیچ منعی برای واریز عیدی كارگران در بهمن ماه وجود ندارد می گوید: چنانچه كارفرمایان نقدینگی و تمكن مالی مناسبی دارند با حقوق بهمن عیدی و پاداش كارگران را هم پرداخت كنند.

وی از كارفرمایانی كه مشكل نقدینگی ندارند، خواست تا دستكم بخش قابل توجهی از عیدی و پاداش را زودتر به كارگرانشان پرداخت كنند و آنرا به شب عید كه قیمتها به صورت سرسام آوری افزایش یافته موكول نكنند.

این مقام مسئول كارگری پرداخت عیدی در بهمن ماه را باعث دلگرمی و حفظ قدرت خرید كارگران دانسته و می افزاید: عیدی و پاداش كارگران مصوبه مجلس را دارد و به باعث آن، حداقل دو ماه و حداكثر سه ماه دستمزد قانونی كارگر باید بعنوان عیدی و پاداش از جانب كارفرما پرداخت گردد.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، میزان عیدی كارگران بسته به مدت قرارداد و كاركرد آنها متفاوت می باشد. مبنای محاسبه عیدی یك سال كاری است و كارگرانی كه كمتر از یكسال در محل كار فعلی خود مشغول به كار هستند عیدی آنها به میزان تعداد ماههای پرداخت حق بیمه و كاركردشان محاسبه می شود.
1398/11/14
13:28:46
5.0 / 5
4453
تگهای خبر: اجتماعی , بازار , جامعه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری