رونق بازار مسكن تا چه زمانی ادامه دارد؟

رونق بازار مسكن تا چه زمانی ادامه دارد؟

به گزارش ارتباط با مشتری با عنایت به تجربه سال های گذشته طبیعتا باید معاملات مسكن در اردیبهشت سال آینده همزمان با ماه رمضان افت كند و سپس در سه ماهه پس از آن با افزایش قراردادها مواجه باشیم؛ هرچند اقتصاددانان عنوان می كنند كه پیشبینی از وضعیت بازارها در سال آینده دشوار است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، رونق نسبی بازار مسكن در مقطع كنونی كه از آغاز آذرماه ۹۸ شروع شده احیانا تا بازه زمانی نزدیك به شروع ماه رمضان در اردیبهشت ماه ۹۹ ادامه خواهد داشت و سناریوی محتمل این است كه تا آخر ماه رمضان از تعداد معاملات كاسته شود و بالطبع قیمت ها در ماه رمضان ثبات نسبی خواهد داشت. این رفتار معمولا همه ساله در بازار مسكن تكرار می شود. بعد در سه ماه بعد از رمضان شاهد افزایش خرید و فروش ها در بازار مسكن هستیم و باردیگر كسادی در ماه های محرم و صفر اتفاق می افتد. البته این روند در شرایط نرمال اقتصادی شكل می گیرد اما با عنایت به شرایط خاص اقتصاد ایران نمی توان با تحلیل قطعی سناریوهای پیشین به ارزیابی وضعیت آینده بازار پرداخت.

واسطه های ملكی می گویند كه با نزدیك شدن به ماه های پایانی سال، بازار مسكن از آغاز آذرماه با رشد بیشتر از ۱۳۰ درصدی تعداد معاملات روبرو شده اما افزایش قیمت در مناطق پرتقاضا چندان محسوس نیست. آمارهای بانك مركزی نشان داده است قیمت مسكن در تهران طی ماه های آذر و دی حدود ۱۰ درصد افزایش یافته اما با عنایت به آن كه پیش از آن چهار ماه نزولی را پشت سر گذاشته بود قیمت ها در مناطق پرمعامله به سطح میانگین قیمت ها در تیرماه رسیده است. با این تفاوت كه در تیرماه ۴۸۰۰ فقره معامله در شهر تهران انجام شد كه به شكلی با ركود تورمی مواجه بودیم اما در دیماه تعداد معاملات ۱۰ هزار و ۷۰۰ فقره بوده است. بنابراین می توان گفت با عنایت به رشد نسبی بازارهای خودرو، ارز و بورس، آرامش نسبی بر بازار مسكن حاكم شده و این بخش با رونق غیرتورمی مواجه می باشد. از جانب دیگر عمده رشد حدود ۴۰ درصدی قیمت مسكن شهر تهران امسال از افزایش قیمت در مناطق جنوبی نشأت گرفته و چه بسا اگر طی شش ماه اخیر در جنوب تهران افزایش قیمت رخ نمی داد روند رشد قیمت در كل شهر تهران منفی می شد.

گزارش های میدانی از آن حكایت می كند كه در شرایط فعلی، بازار با ركود نسبی واحدهای قدیمی فاقد امكانات، ركود نسبی واحدهای نوساز و رشد تقاضا برای واحدهای دارای امكانات با عمر ۵ سال به بالا مواجه می باشد. با عنایت به اختلاف قیمت واحدهای كلیدنخورده با واحدهای بالای ۵ سال عمده متقاضیان مصرفی به این سمت سوق یافته اند. آمار شهر تهران گویای آن می باشد كه سهم واحدهای بالای پنج سال از كل معاملات از ۴۱ درصد در بهمن ماه ۱۳۹۲ به ۵۸ درصد در دیماه ۱۳۹۸ رسیده است.

به نظر می رسد عدم قطعیت به پاشنه آشیل عمده بازارها در ایران همچون بازار مسكن تبدیل گشته كه به نوسانات قیمت در ماه های پایانی سال منجر گردیده است. البته به علت نبود ظرفیت لازم در بازار مسكن جهش قیمت به اندازه خودرو و بورس اتفاق نیفتاده اما برخی مالكان همانند بازه زمانی اسفند ۹۷ تا خرداد ۹۸ قیمت های پیشنهادی را بالا برده اند. اما قراردادها در مناطق میانی شهر تهران با مبالغ یك تا دو میلیون تومان پایین تر از قیمت های پیشنهادی منعقد می شود.

پیش بینی عبده تبریزی از بازارهای ارز، مسكن و بورس

حسین عبده تبریزی، تحلیل گر اقتصادی درمورد وضعیت بازارها در سال آینده گفته است: قبلا زمانی كه می خواستیم از اقتصاد ایران پیشبینی داشته باشیم به اقتصاددانان رجوع می كردیم و آنها برپایه مدلهای وضعیت آینده اقتصاد را پیشبینی می كردند اما هم اكنون به علل سیاسی و تحریم ها مدلها كمتر جواب می دهد و بیشتر باید سناریوسازی كرد. پیشبینی نمی كردم قیمت مسكن در عرض دو سال ۱۷۰ درصد افزایش پیدا كند و با دلار رقابت كنند. زمانی كه قیمت زمین دو برابر می شود یا شاخص بورس پنج برابر می شود هیچ اشتغالی ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: مردم به معجزه قیمت زمین و شاخص بورس معتقد شده اند و اگر با این خطر رو به رو شویم كه مردم به این باور برسند معجزه رخ نخواهد داد این میزان نقدیندگی به كجا خواهد رفت؟ اولین مقصد ارز است و همه برنامه های دولت برای كنترل بازار ارز به هم می خورد.

یك كارشناس: مسكن ظرفیت رشد قیمت ندارد

هم چنین سلمان خادم المله، كارشناس اقتصاد مسكن می گوید: مدت هاست قیمت مسكن از تعادل عرضه و تقاضا خارج شده است. بدین معنا كه تقاضای مصرفی به شدت سركوب شده و خیلی كم شده است. قیمت مسكن در تهران به حدود ۱۴ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و اگر متوسط درآمد خانوارهای متوسط را ۴ تا ۵ میلیون تومان در ماه فرض نماییم ده ها سال طول می كشد تا یك خانواده بتواند خانه میان متراژ در یك جای متوسط تهران خریدار كند. وجوهی كه الان به بخش مسكن می آید ناشی از سرمایه گذاری است. چون با این وضعیت بدترین كار نگه داشتن پول نقد است. امكان دارد پس از افت بازار سرمایه، بخشی از منابع به بازار مسكن حركت نماید ولی به معنای تقاضای مصرفی و رشد قیمت نخواهد بود. معتقدم نهایت افزایش قیمت مسكن برای سال ۱۳۹۹ معادل نرخ تورم عمومی است.

گفته می شود نقدینگی ایران در تابستان سال جاری از رقم ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان عبور كرده و رشد آن حدود ۲۷ درصد بوده است. تورم سالانه هم در دیماه حدود ۳۸ درصد بوده، البته تورم نقطه به نقطه ۲۶ درصد گزارش شده است. رشد سالیانه مسكن در تهران هم به ۴۰ درصد رسیده كه این ارقام نشان داده است با وجود نوسانات ماهانه، تورم نقطه به نقطه مسكن ۱۴ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه عمومی است. نكته قابل توجه دیگر این كه در ماه گذشته نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای كشور ۱.۵ درصد كاهش یافته اما شاهد دو افزایش ۸.۵ و ۲.۱ درصدی تورم مسكن در تهران به ترتیب در ماه های آذر و دی بوده ایم. به نظر می آید بازار مسكن كه به صورت كلی در سال ۱۳۹۸ با ركود مواجه بوده و معاملات در ۱۰ ماهه نخست حدود ۴۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش یافته است با ركود تورمی دست و پنجه نرم می كند. هرچند در دو ماه اخیر تعداد معاملات بیشتر از ۱۰۰ درصد بالا رفته كه عمده كارشناسان معتقدند تنها علت این اتفاق می تواند تغییر قیمت بنزین، معاملات شب عید و خریدهای سرمایه گذاری به قصد حفظ ارزش پول باشد. مطابق برآوردها حدود ۷۷ درصد معاملات بازار مسكن در ایران از نوع سرمایه گذارانه است.

اما سوال اغلب افراد این است كه بازار مسكن در سال آینده به چه سمت و سویی می رود؟ سال قبل پیشبینی عمده كارشناسان این بود كه رشد قیمت مسكن در سال ۱۳۹۸ معادل نرخ تورم عمومی خواهد بود كه با مقداری اغماض، درست از آب درآمد. سال جاری هم با كمی تفاوت دیدگاه، غالب كارشناسان در پیشبینی قیمت مسكن در سال ۱۳۹۹معتقدند این بازار ظرفیت جهش قیمت ندارد و نهایت رشد آن معادل نرخ تورم خواهد بود.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در دیماه ۱۳۹۸ مطابق اعلام بانك مركزی، متوسط قیمت مسكن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بود كه نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۹ درصد افزایش نشان داده است. در این ماه هم چنین تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۵۹ درصد افزایش داشت.
1398/11/28
13:36:22
5.0 / 5
3869
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری