رئیس سازمان زمین شناسی مطرح كرد

عدم تعادل در ۹۰ درصد از دشت های كشور از لحاظ فرونشست

عدم تعادل در ۹۰ درصد از دشت های كشور از لحاظ فرونشست

به گزارش ارتباط با مشتری رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی با اشاره به اینكه بر طبق اعلام اتحادیه اروپا اگر دشتی چهار میلی متر فرونشست داشته باشد، گرفتار مخاطره شده است، اظهار داشت: این در حالیست كه دشت رفسنجان روزی یك میلی متر فرونشست زمین دارد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، دكتر شهیدی در نشست تخصصی فرونشست امروز تهیه اطلاعات پایه در حوزه های زمین شناسی و اكتشاف و مخاطرات طبیعی را از وظایف اصلی سازمان زمین شناسی نام برد و اظهار نمود: باتوجه به موقعیت زمین شناسی خاص ایران، تعداد زیادی از مخاطراتی كه در دنیا رخ می دهد، در ایران اتفاق می افتد به شكلی كه گفته می شود از ۴۳ مخاطره طبیعی كه در دنیا شناخته شده است، ۳۴ مخاطره آن در ایران رخ می دهد.
وی شناخت این مخاطرات را از وظایف اصلی و ذاتی این سازمان نام برد و افزود: این داده های تولید شده از طرف سازمان زمین شناسی سبب می شود كه سایر سازمان ها با استفاده از این داده ها كشور را در مواجهه با مخاطرات ایمن نگه دارند.

اطلاعات كم جامعه نسبت به فرونشست
شهیدی با تاكید بر اینكه هم اكنون ما با خیلی از مخاطرات مانند سیل، زلزله، تغییرات اقلیم، بحران آب و گردوغبار آشنا هستیم، اشاره كرد: این در حالیست كه جامعه نسبت به مخاطره ای مانند فرونشست اطلاعات كمتری دارد.
رئیس سازمان زمین شناسی از پدیده فرونشست بعنوان زلزله خاموش یاد كرد و افزود: زمانی كه یك سازه ای برای زلزله ای به قدرت ۷ ریشتر طراحی و مقاوم سازی می شود، در صورت بروز فرونشست پایه های این سازه ها سست می شود، بدین جهت حتی با رخ دادن یك زلزله ای به قدرت ۴ ریشتر گرفتار لطمه و خسارت می شود.
وی با اشاره به مكانیسم عملكردی فرونشست توضیح داد: در زمان بحران آب، آب های زیرزمینی از میان ذرات خاك به سطح زمین كشیده می شود و بر این اساس ذرات پایین خاك تحت فشار لایه های رویی قرار می گیرد و به تدریج این ذرات متراكم می شود. تراكم خاك سبب می شود كه هر چه باران و بارش داشته باشیم آب نمی تواند به درون زمین نفوذ كند و ادامه این روند سبب می شود كه در آینده كشور با مخاطرات جدی مواجه شود.

۴۲۰ مورد دشت ممنوعه
شهیدی همین طور به وضعیت فرونشست دشت های كشور اشاره نمود و افزود: بر طبق آمارهای ارائه شده، دشت های كشور به ۶۰۹ حوزه تقسیم شده است كه بالغ بر ۴۲۰ مورد از آنها بعنوان دشت ممنوعه اعلام شده است.
وی این آمار را یك آمار فاجعه بار دانست و اشاره كرد: از سال ۸۹ تا ۹۳، ۱۵۰ دشت كشور حوزه آبخوان ندارند و عملا ۱۰ درصد از حوزه های آبخوان ها دشت هایی هستند كه در حالت تعادل در آنها برقرار است و ۹۰ درصد دشت های كشور از حالت تعادل خارج شده است و این یك بحران بزرگ برای كشور شمرده می شود.
رئیس سازمان زمین شناسی نخستین ركورد ثبت شده از فرونشست زمین در كشور را مربوط به سال ۱۳۴۶ در دشت رفسنجان ذكر كرد و اضافه كرد: در دهه ۸۰ كه سازمان زمین شناسی دراین زمینه ورود كرد، مبادرت به پایش و مونیتورینگ دشت ها كرد و در سال ۷۷ نیز فروچاله ای كه در دشت حسین آباد كرمان رخ داد و ما توانستیم گزارشی از آن ارائه دهیم.
وی ارائه گزارشی از فرونشست دشت فامنین در همدان را از دیگر مطالعات این سازمان نام برد و اظهار نمود: در سال ۸۳ به دنبال گزارش سازمان نقشه برداری از فرونشست جنوب غربی تهران و شهریار و كاهش سطح زمین مطالعاتی را اجرایی كردیم و گزارشات مفصلی در این خصوص در سال ۸۴ منتشر كردیم.

تهیه اطلس مخاطرات ایران
شهیدی همین طور از تهیه اطلس مخاطرات كشور آگاهی داد و اضافه كرد: یكی از این اطلس ها مربوط به پدیده فرونشست است كه در آن بطور مشخص اعلام شده است كه هر دشت به چه میزان تحت تأثیر مخاطره فرونشست قرار دارد.
وی با اشاره به بحران فرونشست زمین در كشور اظهار داشت: بر طبق اعلام اتحادیه اروپا اگر در دشتی چهار میلی متر فرونشست رخ دهد آن منطقه گرفتار مخاطره شده است ولی در دهه ۸۰ كه اوج مخاطرات فرونشست در ایران بوده است در دشت رفسنجان سالانه ۳۰ سانتی متر فرونشست داشته ایم به شكلی كه هر روز یك میلی متر از سطح زمین كاهش یافته است.
رئیس سازمان زمین شناسی تغییرات اقلیم را از دیگر بحران های موجود در كشور نام برد و اشاره كرد: ایران در كمربند خشك دنیا واقع شده است بدین جهت ما باید همواره احتیاط لازم را داشته باشیم چونكه با كاهش بارش ها، با كاهش آب مواجه ایم و این امر پدیده فرونشست را به وجود می آورد ضمن آنكه یكسری از دشت ها نیز خشك می شود و این تبدیل به كانون های گردوغبار خواهد شد.
وی رفع این بحران ها را منوط به فرهنگ سازی و مدیریت مصرف آب در كشور دانست چونكه بگفته وی اگر فرهنگ سازی صورت نگیرد هر میزان كه سرمایه گذاری برای كاهش مخاطرات صورت گیرد به نتیجه مطلوب نمی رسد.
منبع:

1398/11/29
14:55:38
5.0 / 5
3787
تگهای خبر: تولید , جامعه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری