تأثیر مالیات بر عایدی املاك در بازار مسكن

تأثیر مالیات بر عایدی املاك در بازار مسكن

به گزارش ارتباط با مشتری مالیات برعایدی املاك، مابه التفاوت ارزش روز زمان واگذاری املاك و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملك یا قیمت تمام شده آن است. به عقیده یك اقتصاددان، تعیین این نوع مالیات در لایحه اصلاح مالیات های مستقیم می تواند سد بزرگی بر حضور دلالان و اقدامات سفته بازانه آنها در بازار مسكن باشد كه باعث حذف سودهای باد آورده در بخش املاك و مستغلات، كاهش قیمت مسكن، افزایش درآمدهای مالیاتی دولت كه در بخش املاك صفر بوده و محدود كردن فرار مالیاتی در این بخش باشد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، لایحه اصلاح مالیات های مستقیم با سه محور ساماندهی معافیت ها و مشوق های مالیاتی، اجرای سیستم مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی و برقراری مالیات بر دارایی جهت بررسی و تصویب به دولت ارسال شده كه یكی از پایه های مالیاتی جدید در آن مالیات بر عایدی املاك است و این نوع مالیات عبارت از مابه التفاوت ارزش روز زمان واگذاری املاك و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملك یا قیمت تمام شده آن است.
نرخ های مالیاتی درنظر گرفته شده طبق مدت تملك برای این نوع مالیات شامل، یك سال و كمتر معادل ۲۵ درصد، بیشتر از یك تا شش سال به ازای هر سال معادل ۲.۵ واحد درصد نرخ مذكرو كاسته می شود و مدت تملك هفت سال و بیشتر معادل ۱۰ درصد است.
در این حوزه علی بخشی - یكی كارشناس اقتصادی - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه سیستم مالیاتی كشور نسبت به دنیا عقب مانده و باید اقداماتی برای نزدیك تر شدن نظام مالیاتی به الگوهای روز مالیاتی دنیا صورت گیرد، اظهار داشت: این لایحه اقدام بسیار درستی در جهت ارتقا و به ورز كردن نظام مالیاتی كشور است. كاهش مالیات شركت ها از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد در این لایحه اقدام درستی است، چونكه در تمام دنیا شركت ها مشمول مالیات نیستند و فقط سهامداران شركت ها مشمول مالیات هستند كه این امر به شركت ها كمك می نماید تا بتوانند سیستم های مالی خویش را بهتر جمع بندی كنند.

تاثیرات مالیات بر عایدی املاك بر بازار مسكن
وی افزود: در كشورهای غربی مالیات برعایدی املاك یكی از مقوله های اصلی درآمدهای مالیاتی است كه تصویب در كشور ما می تواند سد بزرگی در مقابل نرخ تورمی باشد. حضور خریداران برای انجام بازی های سفته بازانه در بازار مسكن، سبب می شد تا خریداران واقعی مسكن قادر به خرید مسكن در اثر افزایش قیمت نباشند. حال در صورت تصویب مالیات بر عایدی املاك می تواند مانعی بر حضور دلالان و اقدامات سفته بازانه در بازار مسكن شود.
بخشی با اشاره به اینكه این نوع مالیات می تواند سودهای باد آورده را در بخش املاك و مستغلات را حذف كند و اظهار نمود: این نوع مالیات در بازار مسكن بطور قطع می تواند اثر كاهشی در قیمت مسكن داشته باشد و كسانی وارد بازار مسكن شوند كه نیازمند واقعی مسكن باشند. در نتیجه، در اثر عملیاتی شدن این نوع مالیات، اینكه ملكی خریده شود و در یك زمان دیگر آن دو برابر فروخته شود، دیده نخواهد شد كه این امر به نفع قشری است كه خانه را جهت استفاده شخصی می خواهد، نه برای سفته بازی و اقدامات سودجویانه.

افزایش درآمدهای مالیاتی در بخش مسكن با مالیات بر عایدی املاك
این اقتصاددان اضافه كرد: مالیات بر عایدی املاك می تواند اثر بسیار مثبتی بر درآمدهای مالیاتی داشته باشد. با این نوع مالیات، درآمدهای مالیاتی دولت كه در بخش املاك صفر بوده افزوده می شود. درآمدهای حاصل از املاك یكی از مسیرهای فرار مالیاتی بوده كه با این نوع مالیات، فرار مالیاتی در این بخش بسیار محدودتر می شود.
او در انتها تصریح كرد كه اینكه مالیات بر عایدی املاك چه تاثیری بر آینده بازار مسكن خواهد داشت، در طول زمان مشخص خواهد شد و در این مورد امیداورم كه مجلس با دولت در این حوزه برای تصویب این نوع مالیات و به خصوص لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم همكاری كند.
منبع:

1398/12/02
13:49:07
5.0 / 5
4038
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , درآمد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری