طبق اعلام اتاق تعاون:

شامخ بهمن ماه منتشر گردید

شامخ بهمن ماه منتشر گردید

به گزارش ارتباط با مشتری اتاق تعاون اعلام نمود: بررسی آماری نشان داد، شاخص مدیران خرید، شامخ(شاخص مدیران خرید) كل برای بهمن ماه ۵۱.۷۶ بود كه نسبت به دی ماه، بهبود مطلوبی را ثبت كرده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از اتاق تعاون ایران، عدد شامخ(شاخص مدیران خرید) كل، برای بهمن ماه معادل ۵۱.۷۶ است كه با كسب مقدار بالای ۵۰، نسبت به ماه قبل بهبود مطلوبی داشت. چونكه میزان فعالیتهای تولید یا عرضه خدمات ساختمانی هم زمان با نزدیك شدن به پایان سال و افزایش حجم سفارشات، نسبت به ماه قبل بیش از۲۰ درصد افزایش پیدا كرد. به تبع آن سرعت انجام و تحویل سفارشات، همینطور میزان بكارگیری نیروی انسانی هم كمی افزایش یافت و در نتیجه میزان محصولات ناتمام یا در نوبت فروش به میزان ۵ واحد كاهش و میزان فروش هم بیشتر از ۲۲درصد نسبت به ماه گذشته افزایش پیدا كرد.
براساس این گزارش، در بخش مواد اولیه و تجهیزات در بهمن ماه هم خرید بیشتری انجام شد كه البته بی ثباتی قیمتها و نگرانی از افزایش آن در ماههای آتی هم در این مورد موثر بود. چونكه قیمت مواد اولیه در این ماه در بسیاری موارد بخصوص در بخش آهن و میلگرد همچنان سیر صعودی داشت؛ در نتیجه، قیمت محصولات و خدمات این حوزه نسبت به ماه قبل در مجموع افزایش یافت (بیش از ۱۶ درصد) كه این امر، بر كاهش میزان فعالیت های ساخت و ساز و افزایش قیمت فروش ساختمان در ماه های آتی هم تأثیر گذار است.
نتایج بررسی های آماری در بهمن ماه نشان داد، میزان صادرات كالاها و خدمات این بخش نسبت به ماه قبل تفاوت چندانی نداشت؛ هرچند تاثیرتحریم ها بر كاهش مراودات فعالان اقتصادی كشورهای دیگر با شركتهای ایرانی و از جانب دیگر افزایش مشكلات دادوستد مالی با بانك های جهان و افزایش بیشتر قیمت ارزهای خارجی، بر میزان مبادلات تجاری و صادرات این حوزه و دیگر صنایع، تاثیرات منفی خواهد گذاشت.
با توجه به افزایش تورم، افزایش نرخ ارز و تأثیر روانی انتشار ویروس كرونا بر فعالیت های اقتصادی، امیدواری فعالان این حوزه نسبت به ماه قبل تا حدود قابل توجهی كاهش پیدا كرد.
صنعت ساختمان بر مبنای استاندارد بین المللی طبقه بندی كلیه فعالیتهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیتهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یك تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش كلی مسكونی و غیرمسكونی (تجاری و عمرانی) است. در بخش مسكونی طبق آمار منتشره توسط بانك مركزی، در بهمن ماه ۹۸ تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از كل كشور) به ۱۳۳۰۰ واحد رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۲۴.۱ و ۴۲ درصد افزایش نشان داده است.
متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای واحد مسكونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران هم با ۴.۳ و ۴۴.۴درصد افزایش به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته، به رقم ۱۴.۴میلیون تومان رسید. درحالی كه در بخش مسكونی، قدرت خرید عامه مردم به علت تورم بالا همچنان پایین است، پارامترهایی همچون افزایش نرخ ارز و طلا و تأثیر آنها بر قیمت مسكن، افزایش قابل ملاحظه قیمت مصالح ساختمانی، همینطور قرارداشتن در بازه زمانی پرتعداد معاملات در ماه های پایانی سال، سبب افزایش قیمت مسكن شد.
در بخش تولید تجهیزات ساختمانی هم تحت تأثیر تحریم، تورم، نوسانات ارزی، مشكلات در آئین نامه ها و روند عملیات گمركی در حوزه واردات مواد اولیه (از جمله در ثبت سفارشات بدلیل وجود مشابه داخلی بعضاً با كیفیت پایین، عدم ترخیص بموقع تجهیزات و…)، عملاً میزان فعالیتهای تولید و خدمات نسبت به سال های قبل رشد قابل ملاحظه ای نداشته و در بعضی حوزه ها روند كاهشی را تجربه می كند. البته به علت نزدیكی به پایان سال و افزایش تقاضا در بهمن ماه نسبت به ماه های اخیر، روند رو به رشدی را در این عرصه شاهد بوده ایم.
در بخش عمرانی بواسطه كمبود اعتبارات عمرانی دولت و عدم رجوع كارفرمایان (عمدتا بخش دولتی) به پرداخت دستمزد پیمانكاران و تحویل پروژه، كند بودن روند رشد پروژه های عمرانی مشهود است. به نظر می آید، دولت با تخصیص اعتبارات بیشتر به بخش عمرانی، زمینه رونق این بخش و به تبع آن افزایش اشتغال و رشد اقتصادی كشور را فراهم سازد.
بر اساس بررسی ها، مشكلات موجود در روند اجرای قوانین مالیاتی بخصوص در زمینه مالیات بر ارزش افزوده، قوانین گمركی حاكم در ثبت سفارشات و ترخیص كالاهای وارداتی مورد نیاز بخش تولید، بی ثباتی قیمتها و نوسانات مداوم نرخ ارز و در نتیجه ایجاد مشكل در تحویل قراددادهای قبلی و انعقاد قراردادهای جدید توسط پیمانكاران، عدم پرداخت بموقع مطالبات پیمانكاران توسط كارفرمایان بخصوص در قراردادهای عمرانی بخش دولتی از مهمترین مشكلات فضای كسب و كار بوده است.
گفتنی است؛ اتاق تعاون ایران برای اولین بار در كشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نمود كه نتیجه آن به صورت ماهانه توسط مركز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود. در همین راستا محاسبه شامخ تركیبی كل اقتصاد، با همكاری سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف در حال انجام می باشد.

1398/12/19
21:09:29
5.0 / 5
3517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری