بررسی اوج گرفتن بازار مسكن ۹۸ در دو مقطع

بررسی اوج گرفتن بازار مسكن ۹۸ در دو مقطع

به گزارش ارتباط با مشتری آمار بازار مسكن شهر تهران در سال ۱۳۹۸ نشان داده است در ماه های اردیبهشت و اسفند، قیمت ها اوج گرفته و مرداد و شهریور سقوط كرده است؛ میانگین رشد ماهیانه قیمت ها هم ۳.۱ درصد بود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، میانگین رشد قیمت مسكن به صورت ماه به ماه قبل برای یك دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه سال ۱۳۹۸ در شهر تهران ۳.۱ درصد بوده است. در این بازه زمانی، متوسط قیمت در اردیبهشت ماه بیشترین رشد معادل ۱۱.۴ درصد و در شهریورماه كمترین رشد معادل منفی ۳.۵ درصد را تجربه كرده است. در حالیكه معمولا در مرداد و شهریور سال های قبل، تعداد معاملات و قیمت مسكن با افزایش مواجه می شد اما در مرداد و شهریور سال قبل تعداد معاملات به ترتیب ۳۳۶۸ و ۲۸۵۴ فقره بود كه كمترین تعداد معاملات سال قبل در شهریورماه انجام شد و حتی از فروردین ماه نیمه تعطیل كه ۳۴۹۳ قرارداد خرید و فروض به امضا رسید، تعداد معاملات در شهریورماه كمتر بود. گفته می شود این میزان اندك قراردادهای خرید و فروش مسكن در یك ماه از سال ۱۳۶۶ تا كنون بی سابقه بوده است.


بر مبنای اعلام دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت مسكن شهر تهران در اسفندماه ۱۳۹۸ به ۱۵.۶ میلیون تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه قبل ۸.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش داشته است. تعداد معاملات هم ۱۰ هزار و ۲۰۰ فقره بود كه نسبت به ماه قبل ۲۴.۴ درصد و نسبت به اسفند سال قبل ۲۱.۴ درصد كاهش داشته است.
با عنایت به میانگین نرخ رشد ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۱۳۹۷ كه حدود ۵.۸ درصد بوده، آمار گویای آن می باشد كه سال ۱۳۹۸ میزان رشد ماهیانه قیمت مسكن ۲.۷ درصد نسبت به سال پیش از آن كاهش داشته است.
اسفندماه ۱۳۹۸ از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۱ با میانگین قیمت ۳۳.۲ میلیون تومان در هر متر مربع بیشترین و منطقه ۱۸ با متری ۷.۴ میلیون تومان كمترین متوسط قیمت را داشته اند. در اسفندماه ۱۳۹۸ مناطق ۱، ۳، ۲، ۶، ۵ و ۴ به ترتیب جزو مناطقی هستند كه متوسط قیمت مسكن در آنها از متوسط قیمت شهر تهران بیشتر بوده است. میانگین قیمت مسكن در مناطق ۱، ۳، ۲، ۶، ۵ و ۴ به ترتیب ۳۳.۲، ۲۷.۶، ۲۳.۳، ۲۱، ۱۸.۸ و ۱۶.۲ میلیون تومان بوده است.
اما بیشترین رشد متوسط قیمت در اسفندماه سال ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن مربوط به منطقه ۲۰ به میزان ۸۸.۳ درصد و كمترین مقدار افزایش مربوط به منطقه ۱ به میزان ۳۵.۳ درصد بوده است. میانگین رشد قیمت در شهر تهران ۴۲ درصد بود.
بررسی متوسط قیمت بر مبنای متراژهای مختلف واحدهای مسكونی نشان داده است قیمت در اسفندماه سالجاری در كلیه بازه ها دارای رشد بوده و واحدهای مسكونی با متراژ كمتر از ۴۰ متر مربع بیشترین رشد قیمت را به میزان ۵۱.۳ درصد و واحدهای با متراژ بیشتر از ۲۰۰ متر مربع كمترین رشد قیمت را به میزان ۳۲.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه كرده اند.منطقه ۵ كماكان پیشتاز معاملات
همانند سال های اخیر هم چنان منطقه ۵ بیشترین تعداد معاملات را به خود مختص كرده است. اسفندماه ۱۳۹۸ منطقه ۵ با ۱۵۲۲ فقره معامله با سهم ۱۷.۶ درصدی از كل معاملات اسفندماه تهران بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و بعد از آن مناطق ۲ و ۴ و ۱۰ به ترتیب با سهم ۱۱.۳، ۹.۲ و ۷.۲ درصدی از كل معاملات اسفندماه در رده های بعدی قرار دارند. منطقه ۱۹ با ۴۶ فقره و سهم ۰.۵ درصدی، كمترین سهم از تعداد معاملات اسفندماه تهران را به خود مختص كرده است. از نظر رشد تعداد معاملات انجام شده هم منطقه ۲۲ بیشترین رشد را به میزان ۱.۷ درصد و منطقه ۲۰ كمترین رشد به میزان منفی ۶۷ درصد نسبت به اسفند سال ۱۳۹۷ تجربه كرده اند.
از طرفی بررسی سن بنای معاملات مسكن شهر تهران در اسفندماه ۱۳۹۸ نشان داده است كه واحدهای با سن كمتر از ۵ سال بیشترین سهم معادل ۴۰.۷ درصد و واحدهای با عمر بین ۱۱ تا ۱۵ سال كمترین سهم معادل ۱۰.۷ درصد از كل تعداد معاملات را در این ماه به خود اختصاص داده اند. هم چنین این توزیع نشان داده است كه بیشتر از ۵۹ درصد از معاملات در واحدهایی با عمر كمتر از ۱۰ سال صورت پذیرفته است.

بیشترین معاملات بالای ۱۲ میلیون تومان در هر متر مربع
وضعیت توزیع فراوانی تعداد معاملات مسكن بر حسب قیمت یك متر مربع هم از آن حكایت می كند كه در اسفندماه ۱۳۹۸ بیشترین سهم مربوط به واحدهای با قیمت متر مربعی بیشتر از ۱۲ میلیون تومان به میزان ۶۷ درصد بوده و بعد از آن واحدهای در بازه قیمت متر مربعی بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان با ۶.۴ درصد بیشترین سهم از معاملات را بر حسب قیمت یك متر مربع در این ماه به خود اختصاص داده اند. حدودا نیمی از معاملات تهران را واحدهای مسكونی با قیمت متر مربعی بیشتر از ۱۲ میلیون تومان تشكیل داده است.
به صورت كلی در سال ۱۳۹۸ تعداد كل معاملات به ۸۴ هزار و ۹۰۰ فقره رسید كه نسبت به سال پیش از آن ۳۴.۹ درصد كاهش داشته است. در سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت یك متر مربع واحد مسكونی در تهران ۱۳.۳ میلیون تومان بود كه نسبت به سال پیش از آن ۶۱.۷ درصد افزایش نشان داده است. ارزش معاملات واحدهای مسكونی طی سال ۱۳۹۸ به ۹۶ هزار میلیارد تومان رسید كه نسبت به سال پیش از آن ۸.۱ درصد افزایش داشته است.1399/02/02
13:17:35
5.0 / 5
2995
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری