در گفت وگو با ارتباط با مشتری مطرح شد

مسكن و دستمزد مهمترین دغدغه كارگران

مسكن و دستمزد مهمترین دغدغه كارگران

ارتباط با مشتری: یك عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار از دستمزد، امنیت شغلی و مسكن بعنوان مهمترین دغدغه های جامعه كارگری در هفته كارگر نام برد و از ورود قوه قضاییه به مصوبه دستمزد 1399 آگاهی داد.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، با تبریک هفته کارگر به کارگران سراسر کشور اظهار نمود: انعقاد قراردادهای موقت از سال ۱۳۷۵ مرسوم شد؛ تا جایی که امروز نزدیک به ۹۰ درصد کارگران با قراردادهای موقت مشغول کار هستند و متاسفانه بحث امنیت شغلی یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه کارگری در سالهای اخیر بوده که بر وضع معیشت و خانواده ها تاثیر گذاشته است.

از بین رفتن امنیت شغلی خیلی از مشاغل در کرونا

وی اظهار داشت: امسال نیز خیلی از مشاغل و صنوف در سایه کرونا گرفتار مشکل شدند و امنیت شغلی به دغدغه ای شبانه روزی برای بیشتر کارگران شامل خدماتی و روزمزد تبدیل شد.

این مقام مسئول کارگری دستمزد را یکی دیگر از مطالبات اصلی جامعه کارگری برشمرد و اظهار داشت: اگر دستمزد کارگران به آن شکل تعیین و مصوبه ابلاغ نمی شد یقینا ۱۱ اردیبهشت بسیار گرمی را از طرف کارگران شاهد بودیم ولی جامعه کارگری از نحوه تعیین دستمزد خشنود نیست و مصوبه دستمزد بدون امضای نمایندگان کارگری به تصویب رسید.

اصلانی افزود: تعیین حداقل دستمزد باید برابر ماده ۴۱ قانون کار صورت گیرد ولی متاسفانه دستمزد سال ۱۳۹۹ مغایر با مولفه های ماده ۴۱ تصویب گردید. از طرفی به علت آنکه در کمیسیون تلفیق تصویب شده بود که هیچ کارمند حداقل بگیری در سال ۱۳۹۹ نباید کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت کند، نمایندگان کارگری هم تلاش کردند این افزایش در دستمزد کارگران اتفاق بیفتد که به نتیجه نرسیدند.

ورود قوه قضاییه به مصوبه دستمزد ۹۹ کارگران

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: البته دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در حقوق کارگران متاهل با سابقه و دارای فرزند اتفاق افتاده ولی در مورد کارگران مجرد و حداقل بگیر این افزایش صورت نگرفته است. حتی در جلسات بازبینی دستمزد هم که پس از تصویب افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد بین گروههای کارگری و کارفرمایی برگزار شد، به نتیجه نرسیدیم و بدین سان ناچار شدیم بوسیله قوه قضاییه و دیوان عدالت اداری احقاق حق نماییم.

وی از ثبت دادخواست شکایت کانون عالی شوراهای اسلامی کار نسبت به مصوبه دستمزد ۱۳۹۹ در دیوان عدالت اداری آگاهی داد و اظهار داشت: کانون های دیگر همچون کانون عالی انجمن های صنفی کارگران نیز شکایت خودرا ثبت کرده اند. باتوجه به آنکه مصوبه دستمزد مورد تایید و نظر نمایندگان کارگری نیست، امیدواریم با ورود دیوان و قوه قضاییه به مساله دستمزد انتظار جامعه کارگری محقق شود.

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز اضافه کرد: انتظار ما این بود که باتوجه به وضعیت کشور و شرایط کرونا در همان جلسه دستمزد با حمایت وزیر کار رقم دستمزد به نتیجه می رسید ولی نهایتا مصوبه به گونه دیگری رقم خورد و ناچار شدیم به سمت و سوی دیوان عدالت اداری برویم.

افزایش حق مسکن مستلزم تصویب هیات وزیران

اصلانی در بخش دیگری از اظهارات خود از مسکن بعنوان یکی از دغدغه های کارگران نام برد و اظهار داشت: بطور کلی تصویب حق مسکن در حیطه اختیارات شورای عالی کار نیست و شورا تنها می تواند پیشنهاد بدهد و هرگونه افزایش حق مسکن باید در هیات وزیران صورت گیرد. حق مسکن کارگران پارسال ۱۰۰ هزار تومان بود که شورای عالی کار امسال افزایش ۱۰۰ هزار تومانی آنرا پیشنهاد کرد ولی این مصوبه برای اجرایی شدن باید به هیات وزیران برود و پس از تصویب به شورا برگردد تا از طرف وزیر کار ابلاغ شود.

وی اشاره کرد: کمک هزینه مسکن مبلغ ناچیزی است و کمکی به خانه دار شدن کارگران یا پرداخت اجاره بهای آنها نمی کند ولی در صورتیکه از تصویب هیات وزیران بگذرد ۲۰۰ هزار تومان کمک هزینه مسکن از شروع سال ۱۳۹۹ به همه مشمولان قانون کار باید پرداخت گردد.

درخواست پرداخت سرانه درمان به کارگران

این مقام مسئول کارگری در عین حال پرداخت سرانه درمان به کارگران را خواهان شد و اظهار داشت: هم اکنون دولت از محل بودجه نفت ماهیانه بابت هر فرد مبلغی تحت عنوان سرانه درمان به حساب وزارت بهداشت واریز می کند تا خدمات درمانی عرضه نماید ولی وقتی می خواهیم این مبلغ را به کارگران نیز اختصاص بدهند، اعلام می کنند که تامین اجتماعی صندوقی خصوصی است در صورتیکه اگر سرانه درمان به کارگران که جمعیتی ۵۳ میلیون نفری را شامل می شوند داده شود، کمک بزرگی به کاهش هزینه های درمان آنها خواهد بود.

وی در آخر واگذاری سهام شستا را مورد انتقاد قرارداد و اظهار داشت: در بحث واگذاری سهام شستا باتوجه به آنکه ۹۸ درصد سهام متعلق به کارگران و کارفرمایان است، انتظار داشتیم اجازه فروش اموال کارگران داده نشود. اگر تامین اجتماعی یک صندوق خصوصی است مجوز فروش سهام شستا چگونه داده می شود؟

منبع:

1399/02/11
11:06:27
5.0 / 5
2927
تگهای خبر: اجتماعی , بودجه , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری