در گزارش ارتباط با مشتری مطرح شد

فقدان امنیت شغلی، بهره وری كارگران را می كاهد

فقدان امنیت شغلی، بهره وری كارگران را می كاهد

به گزارش ارتباط با مشتری یك فعال كارگری با اشاره به مشكلات سه گانه جامعه كارگری اظهار داشت: حداقل دستمزد تعیین شده برای امسال فقط كفاف هزینه خوراك خانوار كارگری را می دهد.محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر معیشت، امنیت شغلی و تشکل یابی را سه رأس مثلث مطالبات جامعه کارگری عنوان نمود و با اشاره با قدرت خرید کارگران اظهار داشت: امسال با توجه به این که ما نتوانستیم در بحث دستمزد طبق چارچوب هایی که در ماده ۴۱ قانون کار تعیین شده بود، پیش برویم این مساله بطور قطع در کاهش قدرت خرید کارگران مؤثر خواهد بود.
تاجیک اظهار داشت: سبد معیشت کارگران ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد که البته این عدد نیز با در نظر گرفتن حداقل ها به دست آمد و بطور قطع هزینه های زندگی بالاتر از اینهاست. بعنوان مثال هزینه اقلام خوراکی یک خانوار ۳.۳ نفری کارگری، یک میلیون و ۵۳۰ هزار تومان برآورده شده بود اما با تعیین حداقل دستمزد روی یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان، عملاً دستمزد کارگری فقط کفاف حداقل هزینه های خوراکی را می دهد تا خانوار کارگری گرفتار سوءتغذیه نشود.
وی با اعلان اینکه معیشت کارگران وضعیت خوبی ندارد، افزود: از طرف دیگر در ماجرای انتشار ویروس کرونا، کارگران بیش از همه اقشار همچون کارمندان و کارفرماها تاوان دادند.
این فعال کارگری با اشاره به موضوع امنیت شغلی، گفت: برمبنای آماری که در سایت های خود وزارت تعاون آمده، بیش از ۹۰ درصد کارگران، قرارداد موقت دارند و فاقد امنیت شغلی هستند.
وی اضافه کرد: تبصره ماده ۷ قانون کار باعث شده که این مشکلات پیش آید. خیلی از کارگران از قراردادهای موقت رنج می برند. تاجیک اظهار داشت: به کارفرما می گوئیم که اگر به دنبال بازدهی کار هستید باید امنیت شغلی را به وجود آورید تا کارگر راحت کار کند؛ ضمن اینکه با این وضعیت دستمزد که طبق آمار وزیر کار تنها ۵۰ درصد هزینه های فرد را پوشش می دهد، مشخص است که بازدهی مناسبی نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: در واقع یک کارگر باید تمام وقت کار کند تا بتواند نصف هزینه های زندگی (هزینه های حداقلی) را بعنوان مزد دریافت کند.منبع:

1399/02/16
13:51:43
5.0 / 5
2771
تگهای خبر: تعاون , جامعه , زندگی , شغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری