معاون اول رییس جمهور:

فروش سهام عدالت به صورت وكالتی قانونی نیست

فروش سهام عدالت به صورت وكالتی قانونی نیست

به گزارش ارتباط با مشتری معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تلاش برخی سودجویان و دلال ها برای تصاحب سهام عدالت مردم، اظهار داشت: فروش سهام عدالت به صورت وكالتی قانونی نیست و نباید اجازه دهیم كه عده ای دلال و سودجو از سهام عدالت مردم سو استفاده كنند و مردم هم جز از مسیر و روش هایی كه دولت اعلام می كند برای آزادسازی و فروش سهام عدالت خود اقدام نكنند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر روز سه شنبه در دیدار با معاونین و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در این وزارتخانه برگزار گردید با تاکید بر اهمیت این دستگاه اجرایی، تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک دستگاه اجرایی بزرگ است که در حقیقت مسئولیت ها و وظایف سه وزارتخانه در سالیان گذشته را بر عهده دارد که امروز در این وزارتخانه ادغام شده اند.
جهانگیری همینطور با اشاره به گستردگی فعالیت ها و اقدامات وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: بودجه سالانه سازمان تأمین اجتماعی بعنوان یکی از سازمان های زیرمجموعه وزارت تعاون، ۱۷۲ هزار میلیارد تومان است و این در شرایطی است که کل بودجه عمومی دولت حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که مقایسه این ارقام نشان دهنده وسعت فعالیت ها و اهمیت برنامه های وزارت تعاون است.
معاون اول رئیس جمهور همینطور با اشاره به روز کارگر و اهمیت نقش کارگران در مسایل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور تصریح کرد: کارگران همواره پشتوانه بزرگی برای کشور بوده اند و به خصوص در دوره انتشار کرونا که بخش اعظم جامعه ملزم به در خانه ماندن و رعایت فاصله اجتماعی شدند، این کارگران بودند که چرخ تولید کشور و تأمین نیازهای جامعه را بر عهده داشتند.
جهانگیری ضمن تبریک مجدد روز کارگر به این قشر پرکار و زحمتکش، ابراز امیدواری کرد: دولت بتواند قدردان تلاش ها و زحمات کارگران عزیز کشور باشد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به پدیده کرونا و تاثیر همه بخش ها از این پدیده اظهار داشت: اگر نتوانیم شرایط را با دقت تحلیل نماییم و شناخت درستی از اوضاع نداشته باشیم، پدیده کرونا می تواند به تهدیدی بزرگ برای کشور تبدیل گردد اما اگر از دقت کافی، تحلیل و شناخت صحیح برخوردار باشیم، می توان تا حد زیادی برخی تهدیدهای ناشی از کرونا را به فرصتی برای رشد و توسعه کشور تبدیل کرد.
جهانگیری با اشاره به اینکه پدیده کرونا از دو خصوصیت بارز برخوردار است، اولین خصوصیت آنرا نوظهور بودن دانست و اضافه کرد: کرونا ویروسی است که قابل مقایسه با ویروس های دیگر نیست و با روش های قدیمی و سنتی نمی توان با آن مقابله نمود و نوآوری از سهم تعیین کننده ای در مقابله با این ویروس برخوردار می باشد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تقریباً همه کشورها با پدیده کرونا درگیر هستند، عالمگیر بودن این ویروس را دومین خصوصیت بارز آن عنوان نمود و اظهار داشت: هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند فقط در درون مرزهای خود به تنهایی با این ویروس روبرو شود و یکی از اشتباهات تاریخی آمریکا هم این بود که ویروس کرونا را که همه دنیا را در بر گرفته به موضوعی حاشیه ای تبدیل کرد و این کشور امروز جزو گرفتارترین کشورها از نظر مبتلا شدن به این ویروس و مرگ ومیر ناشی از آن است.
جهانگیری با تاکید بر اینکه برای مقابله با کرونا باید راهکاری جهانی پیدا شود، اظهار داشت: کرونا یک تهدید برای جامعه جهانی است و باید از تمام فرصت ها برای مقابله با این ویروس استفاده نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه سطح اول مقابله با بیماری کرونا بر عهده جامعه درمانی و کادر پزشکی است، تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم به واسطه زیرمجموعه های در رابطه با بخش بهداشت و درمان، سهم و نقش عمده ای در این حوزه داشته است.
جهانگیری اضافه کرد: همه باید قدردان جامعه پزشکی و کادر درمانی کشور باشیم چون که با تلاشهای خود سبب شدند بتوانیم تا حد زیادی از مسیر مقابله با کرونا با سربلندی عبور نماییم. البته در این راه هنوز راه طولانی در پیش داریم و مشارکت و همکاری مردم اهمیت فراوانی دارد و باید مردم همچنان دستورالعمل های بهداشتی و درمانی را مدنظر قرار دهند تا بتوانیم مراحل بعدی مقابله با این ویروس را هم پشت سر بگذاریم.
معاون اول رئیس جمهور سطح دوم مقابله با ویروس کرونا را کوشش برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و جامعه برشمرد و اضافه کرد: در خیلی از کشورها که درگیر مسأله کرونا هستند، مشکلات اقتصادی و گرسنگی فشارهای فراوانی بیشتر از کرونا بر آنها وارد کرده است و به دنبال فعال کردن بخش های اقتصادی خود هستند تا گرسنگی و فقر مردم کشورشان را از پا در نیاورد.
جهانگیری اضافه کرد: خوشبختانه در کشور ما مشارکت و حضور مردم در مقاطع مختلف و به خصوص در مواقع مشکلات، سرمایه ای بزرگ برای کشور به حساب می آید و در نظرسنجی که در فروردین سالجاری در کشور انجام شد، بیشتر از ۴۱ درصد مردم اعلام نموده اند که در شرایط کرونا به دیگران کمک کرده اند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت هم در حد توان به صحنه آمده است و فقط یک مورد آن پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی قرض الحسنه به ۲۰ میلیون خانوار بوده است و علاوه بر این، اقدامات دیگری هم نظیر سبد معیشتی انجام شده و اگر نیاز باشد برنامه های دیگری هم در حد توان دولت اجرا خواهد شد.
جهانگیری با اشاره به خدمات و برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخصوص در مقطع شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: یکی از اقدامات بسیار مهم که در این ایام انجام شد و وزارت تعاون نقش تعیین کننده ای در آن داشت برنامه ریزی برای آزادسازی سهام عدالت بود.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: از آغاز انقلاب اسلامی یکی از شعارهای امام خمینی (ره) که در روزهای انقلاب و بعد از آن بسیار پررنگ بود، استقرار عدالت در جامعه بود و هدف این بود که مردم بتوانند طعم عدالت اجتماعی و اقتصادی را بچشند. این برنامه در مقطعی به صورت عدالت منطقه ای دنبال شد و در همین راستا امام خمینی (ره) دستور تشکیل جهاد سازندگی را صادر کردند و بعد از آن کمیته امداد و نهادهای دیگر حمایتی هم تشکیل شد تا به طبقه ضعیف جامعه کمک گردد.
جهانگیری از سهام عدالت بعنوان یکی دیگر از برنامه های حمایتی از آحاد جامعه و راهی برای توسعه مالکیت مردمی یاد کرد و اضافه کرد: تلاش برای توسعه مالکیت مردمی و بهبود زندگی خانوارها به شکل سهام عدالت نمود پیدا کرد و این مورد با سیاست های اصل ۴۴ همزمان شد.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: تا قبل از ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی اجازه واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی داده نمی شد اما با ابلاغ این سیاست ها فرصتی بوجود آمد تا بنگاه های بزرگ به بخش خصوصی واگذار شود.
جهانگیری افزود: شعار گسترش مالکیت مردمی و مردمی کردن اقتصاد و استقرار عدالت در سهام عدالت معنا و مفهوم پیدا کرد و بر طبق این طرح قرار شد بخشی از واگذاری ها به طبقات مختلف جامعه صورت گیرد. از نظر برنامه های اقتصادی و اجتماعی دولت، سهام عدالت بزرگترین برنامه ای است که به انجام رسیده و دولت بخشی از سهام کارخانجات خویش را به مردم واگذار کرده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به روند اجرا و برنامه ریزی های انجام شده برای اجرای طرح سهام عدالت، تصریح کرد: حدود ۴۹ میلیون نفر از مردم جامعه مالک سهام عدالت هستند و با مجوزی که مقام معظم رهبری دادند، ۵۰ درصد به شش میلیون نفر افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد تخفیف داده شد و این افراد امروز مالک سهام خود به شکل کامل هستند و می توانند نسبت به این سهم اعمال مالکیت کنند.
جهانگیری اضافه کرد: برای سایر افراد در سال ۹۵ چند بار فرصت داده شد که در صورت تمایل می توانند مابقی مبلغ سهام را که حدود ۵۰۰ هزار تومان بود واریز نمایند تا مالک سهام کامل به ارزش یک میلیون تومان شوند اما استقبال چندانی از این برنامه نشد چون که مردم تا آن زمان از سهام عدالت بیشتر از یک برگ کاغذ چیزی در اختیار نداشتند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز ارزش سهام کارخانه ها و بنگاه ها در چارچوب سهام عدالت افزوده شده است، خاطرنشان کرد: برخی معتقدند که این سهام ۱۶ برابر و برخی هم معتقدند که ۱۲ برابر رشد کرده و این یعنی اگر در خانواده ای ۵ نفر سهام عدالت داشته باشند ارزش سهام هر یک از اعضای خانواده حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون تومان است.
جهانگیری با اشاره به اینکه تابحال برای آزادسازی سهام عدالت ممنوعیتی وجود داشت، اظهار داشت: البته دولت لایحه ای را در این حوزه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده بود اما به مجوز مقام معظم رهبری هم نیاز بود که ایشان با بزرگواری این مجوز را اعطا کردند و در نتیجه این طرح، افراد می توانند تصمیم بگیرند که یا خودشان سهام دار باشند و آنرا مدیریت کنند و یا آنرا به فروش برسانند. البته سفارش دولت به مردم این است که تا جایی که امکان دارد، سهام خویش را نفروشند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: حدود ۱۵ میلیون از مالکان سهام عدالت جامعه عشایری و روستایی و ۱۳ میلیون نفر از آنها هم بازنشستگان هستند که باید به آنها مشورت داده شود تا نسبت به سهام عدالت خود آن گونه که به مصلحت شان است، رفتار کنند.
جهانگیری اضافه کرد: خانواده هایی که به علت شرایط کرونایی برای اداره زندگی خود ناچار به فروش فرش زیر پایشان شده اند، اگر سهام عدالت خویش را بفروشند گره هایی از زندگی آنها باز می شود و این فرصتی است که در اختیار حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور قرار دارد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: با مجموعه اقداماتی که دولت، مردم و نهادهای حاکمیتی برای مقابله با شرایط کرونایی انجام داده اند و با اجرای برنامه هایی نظیر آزادسازی سهام عدالت که می تواند به اقشار ضعیف جامعه کمک نماید، امیدوارم بتوانیم به خوبی از شرایط پیش رو عبور نماییم.
جهانگیری یکی از وظایف و مسئولیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را صیانت از اشتغال موجود در کنار ایجاد فرصت های شغلی دانست و تصریح کرد: وزارت تعاون عملکرد خوبی در این حوزه داشته و به خصوص در بخش اشتغال روستایی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: مهمترین اقدام دولت برای صیانت از اشتغال موجود تخصیص ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پشتیبانی از بنگاه هایی است که نیروهای شاغل خویش را حفظ کنند. لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بگونه ای برنامه ریزی کند تا پرداخت این تسهیلات به بنگاه های مورد نظر با سهولت و سرعت لازم صورت گیرد.
جهانگیری اضافه کرد: وزارت تعاون در اجرای این برنامه، سایر دستگاه های اجرایی مرتبط را هم فعال کند چون که بخشی از این بنگاه ها به وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرتبط هستند و عملکرد وزارت تعاون در اجرای پرداخت تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی می تواند در کارآمدی نظام تعیین کننده باشد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه عده ای بیکار شده اند و حتما به وزارت تعاون رجوع می کنند، اظهار داشت: صندوق بیمه بیکاری رسالتی ذاتی در این حوزه دارد و در کنار این رسالت، دولت هم پنج هزار میلیارد تومان به این صندوق کمک کرده است تا پشتیبانی از بیکاران به شکل بهتری صورت گیرد.
جهانگیری اضافه کرد: کمک پنج هزار میلیارد تومانی دولت باید به افرادی که طبق قوانین جاری نمی توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند اما به علت شرایط کرونایی واقعاً شغل خویش را از دست داده اند هم تعلق گیرد و این افراد هم بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مجوز مقام معظم رهبری برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای بیمه بیکاری و نیازهای بخش بهداشت و درمان کشور تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که در استفاده از این تسهیلات باید مبحث تولید داخلی و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان مورد توجه باشد و در جلسه روز گذشته هیئت دولت هم مقرر شد که ۳۰ درصد از این منابع مالی در این هفته پرداخت گردد تا دغدغه های وزارت بهداشت و بیمه بیکاری و پشتیبانی از تولید داخلی هم برطرف گردد.
جهانگیری با اشاره به مبحث همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی مطالباتی از دولت دارد و با وجود آنکه دولت از ابتدا کوشیده است که برای پرداخت بدهی های خود از تهاتر بنگاه های اقتصادی استفاده نکند، اما دولت آمادگی دارد با بکار گیری طرحی در چارچوب تهاتر، مطالبات بازنشستگان را تأمین کند.
معاون اول رئیس جمهور یکی از اقدامات بزرگ وزارت تعاون را شفاف سازی و خصوصی سازی در چارچوب واگذاری سهام شرکت شستا در بورس عنوان نمود و اظهار داشت: در مقطع فعلی به جهت اینکه تا حد زیادی به مردم اطمینان دهیم که بورس از پشتوانه قوی برخوردار می باشد علاوه بر سهام شرکت شستا، سهام بخش های مختلف دولت هم در بورس عرضه خواهد شدو رئیس جمهور محترم هم این مورد را به صورت قاطع به همه دستگاه ها اعلام نموده است و هدف دولت این است که وقتی مردم آمادگی دارند دارایی خویش را به بازار سرمایه بیاورند، بخش های عمومی هم باید سهام خویش را در بورس عرضه کنند.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه شورای فنی و حرفه ای حتما فعال خواهد شد، مهارت آموزی را یکی از موضوعات مهم کشور برشمرد و اظهار داشت: مسؤلان سازمان فنی و حرفه ای لازم است تحلیل دقیقی نسبت به اقتصاد دیجیتال داشته باشند و مهارت هایی که به متقاضیان آموزش می دهند متناسب با اقتصاد دیجیتال باشد.
معاون اول رئیس جمهور همینطور از عملکرد سازمان بهزیستی قدردانی کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد دغدغه کمبود بودجه این سازمان را حل نماییم چون که مراجعین به این سازمان افراد نیازمند هستند که باید مورد حمایت قرار گیرند.

در این نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به کاهش رشد اقتصادی و افزایش بیکاری ناشی از کرونا در همه کشورها اظهار داشت: در ایران بیشترین صدمه ها مربوط به حوزه خدمات بوده است و حدود ۷۸۰ هزار نفر در سامانه بیکاری ثبت نام کرده اند.
محمد شریعتمداری همینطور از شروع به کار سامانه ای جدید برای ثبت نام کارگاه ها و بنگاه های صدمه دیده در شرایط کرونا اطلاع داد و اضافه کرد: طی روزهای آینده ثبت نام این کارگاه ها در این سامانه آغاز خواهد شد و بعد از بررسی و تأیید، پرداخت تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان به متقاضیان صورت خواهد گرفت.
در این نشست همینطور مدیران عامل سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشور، صندوق بازنشستگی فولاد، رئیس سازمان بهزیستی، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور و برخی از معاونین وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی هم گزارشی از اقدامات انجام شده و طرح های در دست اقدام دستگاه متبوع خود بخصوص برای مدیریت هر چه بهتر شرایط کرونایی عرضه کردند و به بیان دغدغه ها و نیازهای خود در جهت خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم پرداختند.
در این نشست همینطور با حضور معاون اول رئیس جمهور از سامانه ملی فرزند خواندگی رونمایی گردید و رئیس سازمان بهزیستی کشور گزارشی در مورد جزئیات این سامانه عرضه کرد که بر طبق این گزارش همه افراد متقاضی سرپرستی چه در داخل کشور و چه در خارج می توانند از راه این سامانه کلیه فرایندها را از مرحله ثبت نام تا آخر به صورت الکترونیکی دنبال کنند.



1399/02/17
14:32:01
5.0 / 5
2400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری