در زمستان ۹۸

شاخص محیط كسب و كار بخش تعاون سه درجه تنزل كرد

شاخص محیط كسب و كار بخش تعاون سه درجه تنزل كرد

ارتباط با مشتری: نتایج حاصله از پایش محیط كسب و كار بخش تعاون در زمستان 98، نشان میدهد كه رقم شاخص ملی این بخش 3 درصد تنزل داشته و بدترین بخش نیز مربوط به صنایع بوده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از اتاق تعاون ایران، علی مطیع جهانی معاون پشتیبانی، برنامه ریزی و تحقیقات اتاق تعاون با اشاره به نتایج به دست آمده از پایش محیط کسب و کار بخش تعاون در زمستان ۹۸، گفت: برمبنای نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب ‏و کار ایران در زمستان ۱۳۹۸، رقم شاخص ملی بخش تعاون، ۵.۹۵ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که اندکی بدترشدن وضعیت (در حد ۳ درصد) نسبت به ارزیابی فصل گذشته (پاییز ۱۳۹۸ با میانگین ۵.۷۷) را نشان میدهد.
وی اظهار داشت: از شروع سال ۹۸ روند شاخص ها، بهبود عمومی فضای کسب و کار را نشان می دادند، اما در فصل زمستان ادامه روند بهبود متوقف و شاخص فصل زمستان وضعیت بدتر شدن محیط کسب و کار را نشان داد؛ پس پیش بینی می شود با توجه به ادامه محدودیت های اعمال شده برای برخی فعالیت ها، این شاخص در بهار ۹۹ نیز همچنان سیر صعودی داشته باشد.
به گفته این مقام مسئول، طبق ماده ۴ قانون بهبود فضای کسب و کار، اتاق ها موظفند بمنظور اطلاع سیاستگذاران از وضعیت محیط کسب و کار کشور، فاکتورهای ملی محیط کسب و کار در ایران را تدوین و بطور سالانه و فصلی حسب مورد به تفکیک استانها، بخشها و کارهای اقتصادی، سنجش و اعلام کنند.
مطیع جهانی اضافه کرد: بر همین مبنا اجرای طرح پایش فاکتورهای ملی محیط کسب و کار با همکاری اتاق های تعاون، بازرگانی و اصناف از بهمن ماه سال ۱۳۹۵ برای پایش محیط شاخص ملی محیط کسب و کار پاییز ۹۵ اجرا می شود.
نامناسب ترین مؤلفه های محیط کسب و کار بخش تعاون
این مقام مسئول درباب نامناسب ترین مؤلفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در زمستان ۹۸ اشاره کرد: بر طبق نتایج به دست آمده، بی‏ ثباتی و غیرقابل پیش‏ بینی بودن قیمت ها، بی‏ ثباتی سیاست ها، مقررات و رویه های اجرایی و دشواری تامین مالی از بانک ها، نامناسب ترین مؤلفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در زمستان ۹۸ بوده است.
مطیع جهانی درباب مناسب ترین مؤلفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در مدت مذکور اذعان داشت: محدودیت دسترسی به برق، محدودیت دسترسی به سوخت (گاز، گازوئیل) و محدودیت های دسترسی به ارتباطات (تلفن همراه و اینترنت) مهمترین مؤلفه های محیط کسب و کار بخش تعاون در زمستان ۹۸ بوده است.
وی در پاسخ به این پرسش که برآورد فصلی شاخص ملی محیط کسب و کار بخش تعاون در بخش های عمده اقتصادی در این پایش به چه صورت بوده است، گفت: برمبنای نتایج این پایش خدمات بهترین محیط کسب و کار و صنایع بدترین محیط کسب و کار را داشته اند و استان های مازندران با شاخص ۴.۰۳ و هرمزگان با شاخص ۵.۲۵ به ترتیب بهترین محیط کسب و کار همین طور استان های گلستان با شاخص ۶.۴۷ و البرز با شاخص ۶.۴۲ به ترتیب بدترین محیط کسب و کار را ثبت کرده اند.
گفتنی است، محیط کسب و کار شامل مجموعه عواملی می شود که بر عملکرد یا اداره بنگاههای اقتصادی مؤثر هستند اما تقریباً خارج از کنترل مدیران بنگاه ها قرار دارند. عواملی نظیر قوانین و مقررات، میزان بارندگی، فرهنگ کاری در یک منطقه و …. در هر منطقه جغرافیایی و در هر رشته کاری و نیز در طول زمان متفاوت هستند. امروزه بهبود فضای کسب و کار یکی از مهمترین راهبردهای توسعه اقتصادی هر کشور محسوب می شود. هر چه محیط کسب کار شرایط بهتری داشته باشد، بهره مندی از فرصت های کارآفرینی بیشتر خواهد شد که نتیجه آن خلق ارزش و ثروت برای جامعه است. بدین سبب دستیابی به این مهم نیازمند وجود پروسه مستمر برای پایش و سنجش وضعیت محیط کسب و کار هر کشور است.


منبع:

1399/02/27
22:56:03
5.0 / 5
2692
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تعاون , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری