گزارش ارتباط با مشتری

معاش كارگران كجای برنامه دولت است؟

معاش كارگران كجای برنامه دولت است؟

ارتباط با مشتری: معاش كارگران یكی از مهم ترین مسائل این روزهای كشور است با این وجود مزد یك كارگر در حالی ۲.۸ میلیون تومان است كه بر مبنای آمار، نرخ اقلام خوراكی و خدمات طی یك ماه با رشد مواجه بوده اند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، وضعیت معاش کارگران یکی از دغدغه های مهم کشور است چونکه جامعه کارگری یک جمعیت ۱۴ میلیونی را تشکیل می دهد که با لحاظ خانوارشان به بیشتر از ۴۰ میلیون نفر می رسند.
اگر قرار باشد وضعیت معیشتی این قشر را با نرخ تورم بسنجیم، باید به آخرین نرخ تورم اشاره نماییم. تورم اردیبهشت ماه ۲۹.۸ درصد اعلام شده که دامنه تغییرات نرخ تورم برای دهک های مختلف هزینه ای از ۲۸ درصد برای دهک اول (کم درآمدترین) تا ۳۱.۹ درصد برای دهک دهم (پردرآمدترین) ثبت شده است.
یعنی قشر ضعیف و متوسط جامعه در اردیبهشت ماه برای خرید و تأمین مایحتاج خود با تورم بالای ۲۸ درصد مواجه بوده اند.

سبد معیشت به ۵.۵ میلیون تومان نزدیک شده است
این وضعیت تورم در کشور در حالی است که کارگران اگر تمامی آیتم های مزدی را دریافت نمایند ماهانه حول و حوش ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (کمی بیشتر یا کمتر) دریافتی دارند که به اذعان وزیر تعاون این مبلغ فقط ۵۰ درصد از هزینه های زندگی یک فرد را پوشش می دهد. البته می دانیم که خیلی از کارگران تنها پایه مزدی را دریافت می کنند و در انتها ماه مبلغی در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافتی دارند.
در اینجا هم باید تاکید شود که حتی خیلی از کارگران همین مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را هم دریافت نمی کنند و به صورت روزمزد درآمد دارند یا اینکه در شرکت هایی مشغول به کار هستند که کارفرما با دور زدن قانون کار، مبالغی در حد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و گاهی حتی کمتر به کارکنان پرداخت می کند.
از سویی دیگر اگر دریافتی کارگران را با حداقل هزینه ها که همان سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی است مقایسه نماییم، متوجه سطح پایین درآمد این قشر و تفاوت فاحش هزینه و درآمدها می شویم.
البته آنطور که فرامرز توفیقی فعال کارگری می گوید: در شرایط امروز اگر سبد معیشتی بعد از کرونا را محاسبه نماییم مبلغ ۴ میلیون و۹۴۰ هزار تومان بزرگ تر و درشت تر شده و به سمت ۵.۵ میلیون تومان سوق پیدا کرده است. البته عدد ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان مورد توافق سه جانبه جامعه کارگری، کارفرما و دولت واقع شده است.
بنابراین یک سوم جمعیت کشور، در ماه مبلغی را بعنوان دستمزد دریافت می کنند که به قول تاجیک دیگر فعال کارگری فقط خرج خورد و خوراکشان آن هم به صورت حداقلی می شود.
آمار چه می گویند؟
با استناد به آمار مرکز آمار ایران در مورد نرخ اقلام خوراکی و خدمات در اردیبهشت ماه، اگر فقط قوت غالب مردم یعنی نان و لبنیات را در نظر بگیریم به ترتیب نسبت به فرودین ماه ۶ درصد و ۰.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۷.۴ و ۲۷.۵ درصد با افزایش قیمت مواجه بوده اند. همینطور نرخ میوه هم در یک ماه ۵.۶ درصد تورم داشته است که نرخ این محصول نسبت به ماه مشابه سال قبل با ۱۷.۲ درصد افزایش رو به رو بوده است.
از سویی دیگر باید به یکی از مهم ترین هزینه های افراد یعنی نرخ اجاره مسکن اشاره کرد؛ نرخ مسکن در بخش اجاره در یک ماه ۲.۵ درصد رشد داشته است و البته نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل با ۲۳.۶ درصد رشد مواجه بوده است. اهمیت این مورد در آنجایی نمود می کند که بدانیم وزارت کار هنوز تصمیمی برای برگزاری جلسه شورایعالی کار جهت بررسی حق مسکن کارگران نگرفته است و این آیتم در جدول مزدی همان ۱۰۰ هزار تومان سال گذشته است در حالیکه طبق همین آمار می بینیم که نرخ اجاره در یک ماه آن هم در بازه ای از سال که زمان نقل و انتقالات نیست، با رشد مواجه بوده است.
همچنین حمل و نقل هم که جزو هزینه های روزانه افراد است فقط در یک ماه ۸.۶ درصد و در قیاس با اردیبهشت سال گذشته با ۴۸.۴ درصد افزایش مواجه بوده است. این در شرایطی است که به علت شیوع کرونا و ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی مردمی که دارای خودروی شخصی هستند با استفاده از خودروی خود رفت و آمد می کنند اما قشر کم درآمد جامعه حتی در این شرایط برای عبور و مرور باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنند اما می بینیم که در یک ماه چقدر نرخ این خدمت افزایش داشته است.
در بخش بهداشت و درمان هم شاهد رشد تورم بوده ایم بگونه ای که نرخ تورم این بخش در اردیبهشت نسبت به فروردین ۲.۹ درصد و نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۲۱.۹ درصد بوده است. (در جدول زیر برآورد کاملی از تغییرات نرخ اقلام خوراکی و خدمات در اردیبهشت عرضه شده است.)1399/03/09
11:52:41
5.0 / 5
2657
تگهای خبر: اجتماعی , تعاون , تورم , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری