در گفت وگو با ارتباط با مشتری مطرح شد

حقوق بازنشستگان كفاف هزینه های زندگی و درمان آنها را نمی دهد

حقوق بازنشستگان كفاف هزینه های زندگی و درمان آنها را نمی دهد

به گزارش ارتباط با مشتری یك فعال كارگری با اعلان اینكه حداقل دستمزد مصوب شورای عالی كار بر مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی موثر است، اظهار داشت: رقم دستمزد امسال كارگران باید به هزینه چهار میلیون و 940 هزار تومانی سبد معیشت نزدیك می شد.


رحمت اله پورموسی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت تبعیت از ماده ۴۱ قانون کار بعنوان مبنا و ملاک اصلی تعیین حداقل دستمزد کارگران اظهار داشت: متاسفانه ماده ۴۱ قانون کار را داریم ولی اجرا نمی گردد و هر سال برای تعیین حقوق کارگران جلسات طولانی و فشرده برگزار می نماییم در صورتیکه قانون به صراحت محاسبه نرخ تورم و سبد معیشت خانوار را مبنای تعیین حداقل مزد اعلام و کمیته دستمزد هزینه سبد معیشت کارگران را چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرده که حداقل دستمزد امسال باید به این رقم نزدیک می شد.
وی افزود: از طرفی ماده ۴۱ قانون کار به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی گره خورده است، چونکه حداقل دستمزدی که در شورای عالی کار تعیین می شود به حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی تسری می یابد؛ پس هرگونه تاخیر در تعیین و تصویب دستمزد بر حقوق بازنشستگان اثرگذار می باشد.
پورموسی با اشاره به دیدار نمایندگان کانون های بازنشستگی و پیشکسوتان کارگری با وزیر کار جهت بررسی افزایش حقوق مستمری بگیران امسال اظهار نمود: از نظر ما افزایش ۲۱ درصدی، هزینه های زندگی بازنشستگان را پوشش نمی دهد و علاوه بر آن میزان حق مسکن یا خوارباری که برای کارگران مصوب می شود متفاوت از بازنشستگان است؛ مثلا بن خواربار بازنشستگان ۴۸ هزار تومان است ولی امسال برای کارگران ۴۰۰ هزار تومان مصوب شد یا حق مسکن بازنشستگان ۲۲ هزار تومان است ولی این مبلغ برای کارگران ۱۰۰ هزار تومان است؛ پس افزایش حقوق بازنشستگان باید در دستور کار قرار گیرد.
بگفته وی، هم اکنون ۶۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیرند و با درنظر گرفتن افزایش هزینه ها شامل مسکن، خیلی از مواد خوراکی، دارو و تغییر نرخ بنزین، مستمری دریافتی آنها کفاف هزینه های زندگی، درمان و اجاره بها را نمی دهد.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با گذشت سه ماه از سال ۱۳۹۹ و باوجود تصویب افزایش ۲۱ درصدی حداقل حقوق کارگران، تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان نامشخص است، هر چند که پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی حداقل مستمری سال ۹۹ توسط سازمان تامین اجتماعی به هیات وزیران ارسال شده اما کانون پیشکسوتان کارگری و کانون بازنشستگان تامین اجتماعی خواهان بررسی افزایش حقوق سال جاری بازنشستگان در شورای عالی کار شده اند.
به همین دلیل در دیدار هیات رئیسه کانون بازنشستگان تامین اجتماعی و کانون پیشکسوتان کارگری با وزیر کار، بررسی این مساله در شورای عالی کار مورد موافقت قرار گرفت و ابلاغ گردید که حداکثر افزایش حقوق بازنشستگان حداقل بگیر در چهارچوب درآمدهای سازمان بررسی شود.
در این دیدار همین طور مقرر شد جلسه شورای عالی کار که به سبب کناره گیری وزیر صمت به تعویق افتاده بود، شنبه هفته آینده با حضور نمایندگان تشکل های کارفرمایی و کارگری اجرا شود و به پیشنهاد وزیر کار و تصویب هیات وزیران، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت بعنوان عضو صاحب نظر دولت در شورای عالی کار منصوب گردید.
منبع:

1399/03/14
14:38:46
5.0 / 5
2690
تگهای خبر: اجتماعی , تورم , درآمد , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری