گزارش ارتباط با مشتری

چند متر خانه با حق مسكن ۳۰۰ هزار تومانی می توان خرید؟

چند متر خانه با حق مسكن ۳۰۰ هزار تومانی می توان خرید؟

به گزارش ارتباط با مشتری حق مسكن كارگران برای سال جاری باآنكه در صورت تصویب دولت، با افزایش ۲۰۰ درصدی به ۳۰۰ هزار تومان خواهد رسید اما با عنایت به نرخ خرید و اجاره مسكن، این آیتم در فیش حقوقی بیشتر جنبه تزئینی دارد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، از اواخر دهه هفتاد ردیفی با عنوان «حق مسکن» برای کمک به هزینه های مربوط به خرید یا اجاره خانه به فیش حقوقی مشمولان قانون کار افزوده شد. طی سال های گذشته اعمال تغییر در میزان حق مسکن همواره با حواشی همراه بود، بعنوان نمونه حق مسکن در سال ۹۳ از ۲۰ هزار به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت اما بعد از دو سال در هیأت دولت تصویب گردید و از مهر ماه سال ۹۵ مبلغ ۴۰ هزار تومان برای این مؤلفه در نظر گرفته شد.
امسال هم فرآیند تعیین حق مسکن با برخی حواشی همراه بود بگونه ای که بعد از گذشت سه ماه از سال، شورایعالی کار دو روز قبل برای تعیین حق مسکن تشکیل جلسه داد و اعضای شورا بر روی افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن و افزایش از ۱۰۰ به ۳۰۰ هزارتومان به اجماع رسیدند. در صورت تصویب نهایی در دولت، باآنکه این ردیف نسبت به سال های پیش از رشد بهتری برخوردار خواهد شد اما با عنایت به وضعیت بازار مسکن و روند تصاعدی قیمت خرید و اجاره، اساسا ارقامی در حد ۳۰۰ هزار تومان هیچ نقشی در جبران هزینه های مربوط به مسکن کارگران ندارد.
در جدول زیر جزئیات مربوط به مقایسه حق مسکن با دو مؤلفه متوسط اجاره بها (برای هر متر مربع واحد مسکونی) و متوسط خرید هر متر مربع واحد مسکونی در دهه ۹۰ آمده است. (ارقام به تومان است)

البته آنطور که اظهارات مسؤلان حوزه کار و البته ارقام ناچیز مربوط به این بخش نشان می دهد، به نظر می آید حق مسکن بیشتر مؤلفه ای برای افزایش میزان دستمزد است و ذکر عنوان «حق مسکن» تنها یک اسم بوده و ربطی به جبران هزینه های مسکن ندارد.
به عنوان مثال بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه ۹ تهران بعنوان یکی از مناطق متوسط نشین، به صورت میانگین ۱۱ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بوده است که با پس انداز یک سال حقوق ۳ میلیون تومانی یک کارگر و بدون اینکه از این حقوق برای سایر هزینه ها همچون خورد و خوراک، قبوض، حمل و نقل، هزینه های جاری و … استفاده شود، تقریباً می توان ۳ متر از یک واحد ۶۰ متری را خریداری کرد و برای خرید کل خانه در صورت ثابت ماندن تمامی قیمت ها، ۲۰ سال زمان نیاز است.
در مورد ارزان ترین منطقه تهران هم باید گفت در منطقه ۱۸ با میانگین قیمت هر متر ۷ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان هم با حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی، با احتساب حقوق ماهانه ۳ میلیون تومان، یک کارگر بعد از یک سال پس انداز حقوق خود، تنها می تواند تقریباً ۸ متر از یک واحد ۶۰ متری را خریداری کند.

1399/03/22
13:36:18
5.0 / 5
2582
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , قیمت , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری