در گزارش ارتباط با مشتری مطرح شد

مصوبه جدید دریافتی كارگران با سابقه را كاهش خواهد داد؟

مصوبه جدید دریافتی كارگران با سابقه را كاهش خواهد داد؟

ارتباط با مشتری: مصوبه شورای عالی كار برای كاهش پایه سنوات ابهامی در خصوص كاهش مزد را برای كارگران باسابقه به وجود آورده؛اما عضو شورای عالی كارمی گوید درلیست مزد فقط اعداد جا به جا شده و كاهشی صورت نمی گیرد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، بعد از مدتها بلاتکلیفی بالاخره پرونده دستمزد امسال کارگران شنبه شب با تغییر پایه مزدی و اجماع نمایندگان کارگری و کارفرمایی شورای عالی کار بر روی میزان افزایش حق مسکن کارگران، بسته شد.
در جلسه مذکور، در کنار اجماع برای افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن (که نیاز به تصویب در هیأت دولت دارد)، شورای عالی کار مصوبه دیگری تحت عنوان «کاهش پایه سنوات و افزایش پایه مزدی» داشت. مطابق با این مصوبه، از اول تیرماه از پایه سنوات ۷۵ هزار تومان کاسته شده و به همان تناسب به پایه مزدی افزوده می شود؛ به شکلی که حداقل دستمزد امسال کارگران از ۲۱ درصد فعلی به ۲۶ درصد افزایش خواهد یافت. یعنی از یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان به یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان افزایش می یابد. این مصوبه از اول تیرماه در پرداخت حقوق اعمال خواهد شد.
در این بین با توجه به این که این رشد ۲۶ درصدی پایه مزدی مختص حداقلی بگیران است، ابهامی در ارتباط با نحوه اعمال تغییرات مزد، برای کارگران سایر سطوح مزدی یعنی کسانی که یک سال یا بیشتر سابقه کار دارند به وجود آمد و این نگرانی به وجود آمد که کاهش یافتن ۷۵ هزار تومانی پایه سنوات ممکنست منجر به کاهش دستمزد کارگران غیرحداقلی بگیر (مشمولان سایر سطوح مزدی) شود.
در همین ارتباط محمدرضا تاجیک، عضو کارگری شورای عالی کار به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما فقط یک عدد را جا به جا کردیم. اینکه کارگران سایر سطوح مزدی فکر کنند که از حقوقشان کم شده، اشتباه است.
وی توضیح داد: با توجه به این که پایه سنوات (برای شاغلان دارای حداقل یکسال سابقه) از ۱۷۵ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان کم شد، بنا بر این برای جبران به حقوق سایر سطوح مزدی روزانه ۲، ۶۰۰ تومان اضافه گردید که سرجمع در ماه ۷۸ هزار تومان می شود. یعنی علاوه بر آن ۱۵ درصد و ۹۱ هزار تومان که قبلاً به حقوق افراد اضافه شده بود یک مبلغ ۷۸ هزار تومان دیگر نیز به پایه مزد اضافه گردید.
تاجیک اظهار داشت: با مصوبه جدید شورای عالی کار سقف عیدی برای کارگران بالا می رود برای اینکه عیدی کارگران متناسب با پایه مزدی است و حداقل ۲ برابر و حداکثر ۳ برابر پایه مزد بعنوان عیدی به کارگر در آخر سال پرداخت می شود. همین طور حق اولاد از ۱۸۳ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۹۱ هزار تومان رسیده است.
وی اشاره کرد: جزئیات تغییرات و ریز محاسبات طی روزهای آتی اعلام می شود.


منبع:

1399/03/23
15:06:23
5.0 / 5
2660
تگهای خبر: كارگر , كارگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری