گزارش ارتباط با مشتری

بنگاه های فاقد بیمه منتظر دریافت تسهیلات كرونایی باشند

بنگاه های فاقد بیمه منتظر دریافت تسهیلات كرونایی باشند

مقرر شده به بنگاه های فاقد بیمه كه از شیوع كرونا صدمه دیده اند، تسهیلات كرونایی پرداخت گردد كه این مورد در ستاد ملی مقابله با كرونا تصویب گردید.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و مؤسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار دارند و بر مبنای ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که مطابق با قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. از سویی دیگر بر مبنای بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند. ازاین رو هر کارگری (که مشمول قانون تأمین اجتماعی باشد) حق دارد از نخستین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.
این در حالیست که یکی از معضلات اصلی بازار کار ایران، شانه خالی کردن کارفرمایان از بیمه کردن کارگران است. فرار کارفرمایان از این مورد به دلایلی همچون کسب منافع مالی بیشتر، پرداخت حقوق کم و همینطور پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران است. این مسئله نه تنها مبحث بازنشستگی کارگران را با مشکل مواجه می کند بلکه در شناسایی این افراد هم در زمانی که حوادث مترقبه و غیرمترقبه ای رخ می دهد، وقفه بوجود می آورد.
در آخرین نمونه، می توان به واریز بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده و تسهیلات به بنگاه های صدمه دیده ناشی از شیوع کرونا اشاره کرد؛ دولت در این طرح اعلام نمود که اولاً بیمه بیکاری صرفا به کارگران بیمه شده تعلق می گیرد و ثانیاً بنگاه های دارای کد بیمه، در صورتیکه نیروی کار خویش را حفظ کنند مشمول دریافت تسهیلات می شوند، ازاین رو بنگاه هایی که فاقد کد بیمه هستند و کارگرانی که بیمه ندارند، مشمول این طرح نمی شوند.
مشاغل فاقد بیمه تسهیلات می گیرند
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، بر مبنای آمار شیوع کرونا به صورت مستقیم بر زندگی ۶ میلیون کارگر تاثیر گذاشته است که از این تعداد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه ندارند. این افراد چند دسته هستند به این صورت که یا خویش فرما هستند یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود دارد اما قابل اثبات نیست و یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود داد و قابل اثبات است.
در این بین باآنکه هنوز برای پشتیبانی از کارگران فاقد بیمه که به علت شیوع کرونا بیکار شده اند تدبیری اندیشیده نشده است، اما از آن طرف مقرر شده به کارگاه های فاقد کد بیمه برای حفظ نیروهای انسانی، تسهیلاتی پرداخت گردد.
البته آنطور که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مهر اعلام نمود کسانی مشمول این طرح می شوند که شغلشان قابل احصا باشد؛ در واقع باید قابلیت احصاء اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد که وزارت تعاون برای این مورد با همه دستگاه های ذیربط همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی های لازم را انجام داده است؛ در این رابطه منصوری معاون وزیر کار می گوید: «ما به سراغ کسانی می رویم که امکان احصاء شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دستفروش در نمایشگاهی حضور داشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل احصاء است اما صرف ادعای فرد نمی تواند قابل قبول باشد چونکه در این صورت افرادی که هیچ گونه شغلی ندارند می توانند با معرفی کذب خود سیستم را گرفتار مشکل کنند.»
بر این اساس؛ در صورت تأیید نهایی دستورالعمل طرح مذکور، فرآیند ثبت نام از مشمولان به همان روال ثبت نام از کارگاه های دارای کد بیمه خواهد بود، یعنی بعد از ثبت نام در سامانه و پالایش اطلاعات، سازوکار واریز تسهیلات مشخص می شود.
در این بین آنطور که منصوری هفته گذشته گفته بود، طرح پشتیبانی از بنگاه ها و مشاغل فاقد بیمه قرار بود در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه به تصویب نهایی برسد تا هر چه سریع تر دستورالعمل تهیه و برای اجرا در دستور کار قرار گیرد.
مطابق با آنچه که رئیس جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود این طرح تصویب و بزودی به مرحله اجرا می رسد.


منبع:

1399/03/31
16:47:10
5.0 / 5
2111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری