گزارش ارتباط با مشتری

نرخ بیكاری ۲۵ استان كشور كم شد

نرخ بیكاری ۲۵ استان كشور كم شد

ارتباط با مشتری: آمار ارائه شده از طرف وزارت كار نشان میدهد نرخ بیكاری در 25 استان كشور در سال 98 نسبت به سال 97 كاهش یافته است. اما همچنان 18 استان نرخ بیكاری دو رقمی داشته اند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال قبل با سه رویکرد «تثبیت اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «اشتغال حمایتی»، ۸ برنامه اشتغال را در دستور کار قرار داده بود که توسعه کسب وکارهای پراشتغال، اجرای برنامه های فعال بازار کار همچون طرح کارورزی فارغ التحصیلان، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی، اشتغال حمایتی و خرد، استفاده از فرصت های خارجی و نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح ها و برنامه ها هشت اقدام اشتغالزایی و کارآفرینی در سال ۹۸ بود.
دولت برای اجرای برنامه های تولید اشتغال محور در سال گذشته، ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با هدف ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی در چارچوب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور پیش بینی کرده بود که البته در اواخر سال قبل مسئولان وزارت کار اعلام نمودند که «از آنجایی که تحقق اشتغال یک میلیون نفری در سال ۹۸ نا ممکن است بدین جهت اصلاحیه ای با عنوان برنامه واقع بینانه ارائه شده است که در این برنامه ۵۳۷ هزار اشتغالزایی برای سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.»
کاهش نرخ بیکاری در ۲۵ استان نسبت به سال ۹۷
در این بین بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در ۳۱ استان کشور طی سال ۹۸ (پیش از شیوع ویروس کرونا) نشان میدهد که نرخ بیکاری در کل کشور ۱۰.۷ درصد بوده است اما همچنان ۱۸ استان نرخ بیکاری دو رقمی دارند.
البته باید به این مساله اشاره نمود که نرخ بیکاری در ۲۵ استان شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مرکزی، همدان و یزد طی سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته است.
استان های دارای نرخ بیکاری ۲ رقمی
بر اساس این آمار، نرخ بیکاری ۱۸ استان در سال ۹۸ دو رقمی بوده است این در حالیست که در سال ۹۷ تعداد ۲۲ استان نرخ بیکاری دو رقمی داشتند.
نکته حائز اهمیت این است که در سال ۹۷ بالاترین نرخ بیکاری ۱۸.۹ درصد (مربوط به استان کرمانشاه) بود اما بالاترین نرخ بیکاری در سال ۹۸ عدد ۱۵.۸ درصد (مربوط به کرمانشاه) است.
به این ترتیب، استان های کرمانشاه با ۱۵.۸ درصد، چهارمحال و بختیاری و لرستان با ۱۵.۴ درصد، خوزستان با ۱۴.۵ درصد، کردستان با ۱۴.۴ درصد، هرمزگان با ۱۳.۹ درصد، یزد با ۱۳.۲ درصد، سیستان و بلوچستان با ۱۳.۱ درصد و البرز با ۱۲.۸ درصد بالاترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده اند.
۹ استان دارای بالاترین نرخ بیکاری در سال ۹۸ استان نرخ بیکاری ۹۸ (درصد) نرخ بیکاری ۹۷ (درصد) کرمانشاه ۱۵.۸ ۱۸.۹ چهارمحل و بختیاری ۱۵.۴ ۱۷.۵ لرستان ۱۵.۴ ۱۳.۶ خوزستان ۱۴.۵ ۱۵.۸ کردستان ۱۴.۴ ۱۴.۷ هرمزگان ۱۳.۹ ۱۱.۴ یزد ۱۳.۲ ۱۳.۹ سیستان و بلوچستان ۱۳.۱ ۱۶.۳ البرز ۱۲.۸ ۱۴.۹
همچنین کرمان با ۱۱.۳ درصد، آذربایجان غربی با ۱۱.۲ درصد، گلستان با ۱۰.۹ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۰.۸ درصد، اصفهان با ۱۰.۷ درصد، گیلان با ۱۰.۳ درصد، قم و اردبیل با ۱۰.۱ درصد و آذربایجان شرقی با ۱۰ درصد در رده های بعدی دارای نرخ بیکاری دو رقمی هستند.
استان های دارای نرخ بیکاری تک رقمی
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، در مقابل ۱۳ استان در سال ۹۸ نرخ بیکاری تک رقمی داشتند این در حالیست که در سال ۹۷ تعداد ۹ استان نرخ بیکاری تک رقمی داشتند.
نکته قابل ذکر این که در سال ۹۷ پایین ترین نرخ بیکاری ۷.۳ درصد (مربوط به استان سمنان) بود اما پایین ترین نرخ بیکاری در سال ۹۸ عدد ۶.۹ درصد (مربوط به خراسان جنوبی) است.
به این ترتیب، استان های خراسان جنوبی با ۶.۹ درصد، همدان با ۷.۳ درصد، فارس، سمنان و زنجان با ۸ درصد، مرکزی با ۸.۲ درصد و خراسان رضوی و ایلام با ۸.۳ درصد دارای کمترین نرخ بیکاری بوده اند.
۸ استان دارای کمترین نرخ بیکاری در سال ۹۸ استان نرخ بیکاری ۹۸ (درصد) نرخ بیکاری ۹۷ (درصد) خراسان جنوبی ۶.۹ ۸.۶ همدان ۷.۳ ۸.۴ فارس ۸ ۹ سمنان ۸ ۷.۳ زنجان ۸ ۸.۶ مرکزی ۸.۲ ۸.۵ خراسان رضوی ۸.۳ ۱۰.۸ ایلام ۸.۳ ۱۱.۳
همچنین خراسان شمالی با ۹.۲ درصد، مازندران با ۹.۴ درصد، تهران با ۹.۸ درصد و قزوین و بوشهر با ۹.۹ درصد در رده های بعدی دارای نرخ بیکاری تک رقمی هستند.
بر این اساس، استان های ایلام، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و قزوین در سال ۹۷ نرخ بیکاری دو رقمی داشتند که در سال ۹۸ تک رقمی شده اند.
در جدول زیر شرح کامل نرخ بیکاری در ۳۱ استان کشور به تفکیک فصول مختلف آمده است.منبع:

1399/04/02
23:08:52
5.0 / 5
2126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری