آغاز ثبت نام كسب و كارهای فاقد بیمه برای دریافت وام كرونا

صاحبان مشاغل فاقد بیمه هم می توانند وام كرونا بگیرند

صاحبان مشاغل فاقد بیمه هم می توانند وام كرونا بگیرند

در حالیكه تا پیش از این پرداخت تسهیلات حمایتی كرونا به كسب و كارهای صدمه دیده از كرونا كه دارای كد بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی هستند شروع شده بود، معاونت اشتغال وزارت كار از آغاز ثبت نام و پرداخت تسهیلات به متقاضیان و كسب و كارهای فاقد بیمه و صدمه دیده از جریان كرونا خبر می دهد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا یکی از سیاست های مهم وزارت کار در جهت حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و بر همین مبنا ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین صدمه از شیوع کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در چارچوب کارفرمایی یا خویش فرمایی بوده اند برای ثبت نام در سامانه کارا اقدام و از تسهیلات مذکور بهره مند شدند. در این راستا وزارت کار بیشتر از یک میلیون واحد اقتصادی صدمه دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بودند را شناسایی کرده و با ارسال پیامک، آنها را مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام نموده است.

در حال حاضر ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیر رسته در پرداخت وام و تسهیلات بنگاه های صدمه دیده از کرونا وجود دارد که بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه را شامل می شود و اسامی کسب و کارهای مشمول دریافت تسهیلات دوره کرونا در گروه های مختلف با میزان تسهیلاتی که می توانند دریافت نمایند از جانب وزارت کار انتشار یافته است.

بر این اساس بنگاههایی که کد کارگاهی و شاغل بیمه شده داشته، از سال قبل تابحال فعال بوده و نیروهای کار خویش را تعدیل نکرده باشند مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا قرار گرفتند. این بنگاهها بعد از تایید اطلاعات از جانب داده های تأمین اجتماعی، از جانب ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی می گردند.

بنگاههایی که شرایط پیش گفته را دارا بودند و تمایل به استفاده از وام و تسهیلات حمایتی کرونا داشتند با دریافت پیامک تایید و ثبت نام در سامانه کارا توانستند مراحل دریافت وام خویش را از روز شنبه ۲۴ خرداد دنبال کنند. این عده باید به شعبی که هنگام ثبت نام در سامانه اعلام نموده بودند رجوع و تسهیلات خویش را دریافت نمایند.

در حالی که شرط پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا داشتن کد کارگاهی و شاغل بیمه شده اعلام شده آن دسته کسب وکارهایی که فاقد کد بیمه پردازی بودند همچنان دربلاتکلیفی به سر برده و منتظر تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بودند تا در صورت نهایی شدن تصمیمات با همکاری دستگاههای تخصصی مربوطه برای آنها هم ارسال پیامک صورت بگیرد و امکان ثبت نام در سامانه کارا فراهم گردد.معاونت اشتغال وزارت کار قبل از این در نشست تشریح جزئیات پرداخت تسهیلات کرونا، تعداد بنگاههای صدمه دیده از کرونا را دو میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه ذکر کرده و گفته بود این بنگاهها دربردارنده حدود ۶ میلیون اشتغال هستند که از این تعداد، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر فاقد بیمه و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده هستند. این عده یا خویش فرما هستند، یا رابطه کارکنی ـ کارفرمایی بین آنها وجود دارد که قابل اثبات نیست یا رابطه کارکنی ـ کارفرمایی وجود داد که قابل اثبات است و وزارت کار برای پشتیبانی از این افراد دستورالعملی را تهیه و به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال کرده که در صورت تصویب نهایی در پشتیبانی از بنگاهای فاقد کد بیمه و نیروی کار بیمه شده اثرگذار می باشد.

آنطور که وی گفته بود دو میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه صدمه دیده از کرونا یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه دارای کد بیمه هستند که از راه اطلاعات موجود در سازمان تأمین اجتماعی شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتند ولی بخشی از بنگاهها کد بیمه نداشتند و نیروهای کار شاغل در آنها تحت پوشش بیمه ای نبودند که به صورت جداگانه مورد پیگیری قرار گرفتند تا نحوه پشتیبانی از این دسته مشاغل و کسب و کارها از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص شود.

معاونت اشتغال وزارت کار اخیرا از ثبت نام مشاغل و کسب وکارهای فاقد بیمه از هفته جاری و پرداخت تسهیلات به آنها از هفته آینده اطلاع داده و اعلام نموده است که طی مذاکرت صورت گرفته با دستگاههای مختلف، اطلاعات افراد شاغل و بنگاههای فاقد بیمه مورد بررسی و احصا قرار گرفته و مقرر شده فهرست افرادی که هویت آنها احراز شده و هم اکنون فعال می باشند هرچه سریع تر عرضه شود.

به گفته منصوری، داشتن اطلاعات صرفاً در حد کدملی و یک جواز فعالیت نمی تواند ملاک پرداخت تسهیلات کرونا باشد و پرداخت تسهیلات به متقاضیانی صورت می گیرد که صرفنظر از داشتن جواز کسب و کار، فعال هم باشند یعنی اطلاعات مربوط به فعال یا فعال نبودن صاحب کسب و کار در اختیار باشد تا باعث تضییع حقوق کسب و کارهای فعال نشود.

پیش از این معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار درباره پیشبینی پشتیبانی از صاحبان مشاغل آزاد که دارای بیمه اختیاری هستند و از بحران کرونا صدمه دیده اند به ایسنا گفته بود" از قبل در مورد این دسته مشاغل تصمیماتی گرفته بودیم و با عنایت به این که خود این افراد اطلاعاتشان را در سامانه های مربوطه به صورت دقیق ثبت نکرده و شغل خویش را آزاد اعلام نموده بودند درصدد احصای اطلاعات آنها هستیم که رشته فعالیتشان را به صورت دقیق مشخص می کند و طبعا بعد از احصای دقیق اطلاعات و بر اساس رشته فعالیتها می توانیم به این افراد تسهیلات پرداخت نماییم.

به گفته وی، بعد از شناسایی صاحبان این دسته کسب و کارها و مشاغل آزاد، پیامک مشمول شدن به آنها ارسال می شود تا بتوانند فرآیند ثبت نام خویش را دنبال کنند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با عنایت به اعلام معاونت اشتغال وزارت کار در خصوص آغاز ثبت نام متقاضیان و کسب و کارهای فاقد بیمه از هفته جاری به نظر می آید که امکان ثبت نام صاحبان مشاغل و کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا که دارای کد بیمه پردازی نیستند الان فراهم گشته است و پرداخت تسهیلات به این دسته کسب و کارها از هفته آینده آغاز خواهد شد.

منبع:

1399/04/12
14:05:07
5.0 / 5
2040
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری