كلاف سردرگم در حادثه سینا اطهر

كلاف سردرگم در حادثه سینا اطهر

قانون وجود دارد اما اجرا نمی گردد، مسئولیت دستگاه ها برای ایمنی ساختمان ها هم مشخص است، اما تا امروز همه از قبول تقصیر در حادثه كلینیك سینا اطهر جاخالی داده اند. در ساختمان مسكونی، فعالیت درمانی انجام می شده و بارها از سوی شهرداری اخطار ایمنی دریافت كرده است؛ یك عضو نظام مهندسی می گوید كه اگر مبحث ۲۲ درباره كنترل ساختمان رعایت می شد، چه بسا این حادثه رخ نمی داد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، انفجار مهیب ساختمان در رابطه با کلینیک سینا اطهر در خیابان شریعتی تهران در ساعت ۹ شامگاه سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹ که منجر به مرگ ۱۹ نفر از کارکنان و رجوع کنندگان شد، به همان اندازه که ترسناک بود عواطف و احساسات عمومی را جریحه دار کرد. شاید اگر آن دستفروش که جان ۱۱ نفر را نجات داد فداکاری نمی کرد تراژدی دردناک تر هم می شد.
سالهاست که مبحث نا ایمن بودن ساختمان های شهر نیمه فرسوده تهران شنیده می شود و هر از گاهی با حوادثی مثل آتش سوزی پلاسکو، ساختمان وزارت نیرو و انفجار کلینیک سینا اطهر مواجه می شویم که برای مدتی افکار عمومی را به خود مشغول می کند و بعد فراموش می شود. ظاهراً عادت کرده ایم که بعد از هر حادثه در انتظار حادثه بعدی بمانیم و از به جهت اینکه اتفاقات این چنینی برای ما و خانواده مان رخ ندهد دست به دعا برداریم.
مسئولیت دستگاه ها و افراد مختلف چیست؟
مالکی که ساختمان مسکونی را به درمانی تبدیل نموده، مهندسی که با این تغییر کاربری موافقت کرده و دستگاهی که باید نظارت های دوره ای ایمنی را انجام می داده هر یک به شکلی در حادثه مذکور سهم داشته اند.
بعد از حادثه سینا اطهر، شورای شهر تهران اعلام نمود که خلأ قانونی در این خصوص وجود ندارد؛ این را علی اعطا سخنگوی شورا اعلام نموده و می گوید که این ساختمان بارها اخطار ایمنی دریافت کرده است. او این را هم بیان کرد که ساختمان مسکونی بوده است.
در اینباره باید سوال کرد؛ چه کسانی با تغییر کاربری ساختمان در سال ۱۳۹۱ موافقت کرده اند؟ آیا جز این است که شهرداری بعنوان مجموعه تحت مدیریت شورای شهر، جواز را صادر کرده است؟ پس مدیریت شهری اگر بتواند توپ عدم بازرسی را به زمین وزارت کار بیندازد، با تغییر کاربری که خودش موافقت کرده چه می کند؟
مساله دیگر به بازرسی های ادواری مربوط می شود که طبق قانون، مسئولیت آنرا وزارت کار بر عهده دارد. رئیس اداره بازرسی وزارت کار می گوید وزارت بهداشت در مورد الزامات ایمنی ساختمانهای درمانی استعلامی از ما نمی گیرد و درباره ساختمان کلینیک سینا اطهر هم استعلامی به عمل نیامده است. اینجا هم توپ به زمین وزارت بهداشت می افتد. وزارت بهداشت هم احیاناً ادله ای برای خود می آورد و مبحث ختم به خیر می شود! بهترین مدل این است که مثل حوادث قبلی کشته شدگان را مقصر بدانیم.
وجود ۳۳ هزار ساختمان ناایمن در تهران
بر مبنای اعلام محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران ۳۳ هزار ساختمان نایمن در پایتخت وجود دارد که تنها ۲۲۰ ساختمان مبادرت به ایمنی کرده اند. از سوی دیگر ۴۰۰ مرکز درمانی در تهران اخطار ایمنی دریافت کرده اند. حال باید پرسید همه تدابیر ما صرفاً دادن اخطارهای مختلف است؟ پس تکلیف مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان که به مبحث نگهداری دائم بناها مربوط می شود، چیست؟
یک کارشناس: استانداردها مطابق با کاربری ساختمان نبوده است
سهیل دورانی، کارشناس حوزه ساختمان درباره علت حوادث بناهای شهری می گوید عوامل مختلف و متفاوتی امکان دارد در یک آتش سوزی یا تخریب اساسی ناشی از زمین لرزه برای یک ساختمان دخیل باشد. آنچه مسلم است اینکه بر مبنای مبحث ۲۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان باید نظارت های ادواری صورت گیرد که معمولاً در ایران جدی گرفته نمی گردد. از سوی دیگر موضوعی بعنوان پدافند غیر عامل در ساختمان های با اهمیت بالا باید رعایت شود.
وی ادامه داد: سطح پدافند غیرعامل متناسب با کاربری ساختمان ها متفاوت می باشد. به احتمال زیاد ساختمان سینا اطهر هم سطحی از استاندارد را داشته اما احتمالاً با کاربری آن هماهنگ نبوده است. به​ هر ترتیب صنف مربوطه برای تغییر کاربری این ساختمان مجوز صادر کرده و شهرداری هم که این موضوعات را کنترل می کند قاعدتاً نظارت های​ لازم را انجام داده است. اما آنچه می توانم با قطعیت در مورد آن صحبت کنم این است که پدافند غیر عامل متناسب با کاربری ساختمان جدی گرفته نشده است.
همین چند جمله کوتاه از این عضو نظام مهندسی نشان داده است سهل انگاری هایی از جانب دستگاه های مسئول در مورد ایمنی کلینیک سینا اطهر صورت گرفته که دومینووار به هم وصل هستند اما ظاهر کسی نمی خواهد تمامی مسئولیت حتی در حوزه مربوط به خویش را بپذیرد. البته بعد از حادثه ۹ نفر بعنوان متهم دستگیر شدند اما ای کاش علاج واقعه پیش از وقوع می شد.
منبع:

1399/04/17
23:40:51
5.0 / 5
2926
تگهای خبر: استاندارد , فروش , مجوز , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری