گزارش ارتباط با مشتری

مزد اضافه كاری كارگران با دستمزد سال جاری چقدر است؟

مزد اضافه كاری كارگران با دستمزد سال جاری چقدر است؟

به گزارش ارتباط با مشتری اضافه كاری همچون مولفه های دستمزدی است كه برخی كارگران در دریافت آن از كارفرمایان با چالش مواجهند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، یکی از مواردی که کارگران با آن سر و کار دارند مربوط به «اضافه کاری» می شود که در تعریف عمومی اضافه کاری به معنای محول کردن کار اضافی به یک کارگر یا کارمند است اما در تعریف قانونی اضافه کار -ماده ۵۱ قانون کار- آمده است که مدت زمانی که کارگر یا کارمند وقت خویش را در اختیار کارفرما قرار می دهد جز ساعات کاری وی به حساب می آید، اما این ساعات محدودیتی دارد بگونه ای که ساعت کاری کارگر نباید از ۸ ساعت در یک شبانه روز و ۴۴ ساعت در یک هفته بیشتر باشد؛ چنانچه نیاز باشد کارگر یا کارمندی بیشتر از ساعات کار قانونی وقت خویش را در اختیار کارفرما قرار دهد باید شرایط ماده ۵۹ و ۶۰ قانون کار رعایت شود.
مطابق با ماده ۵۹ قانون کار، در شرایط عادی ارجاع کار اضافی به کارگر با دو شرط «موافقت کارگر و پرداخت ۴۰ درصد اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی» قابل اجراست.
در توضیح فوق العاده کاری که آنرا با عنوان فوق العاده اضافه کاری هم می شناسند باید اظهار داشت که فوق العاده کاری همان مبلغی است که علاوه بر ساعت نرخ ساعت کار عادی در هنگام اضافه کار به کارمندان و کارگران پرداخت می شود. به این مفهوم که اگر نرخ هر ساعت کار عادی ۱۰۰ هزار تومان و هر ساعت اضافه کاری ۱۴۰ هزار تومان باشد، آن ۴۰ هزار تومان همان فوق العاده یک ساعت اضافه کار است.

در این بین با عنایت به این که اضافه کاری جزو مواردی است که کارگران در زمان کار خود به وفور با آن سر و کار دارند، گاهی شاهد بی توجهی کارفرما به پرداخت اضافه کاری هستیم. در واقع نپرداختن این اضافه کاری یا کم پرداختن این مؤلفه همچون مشکلات کارگران است، ازاین رو لازم است کارگران با نحوه محاسبه اضافه کاری آشنایی لازم را داشته باشند.
در صورتی که کارفرما از پرداخت اضافه کاری شانه خالی کند، کارگر می تواند با در دست داشتن مدارک و مستنداتی که اثبات کند بیشتر از ساعت عادی قانون کار در روز اشتغال داشته است، به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل شکایت کند.
نحوه محاسبه اضافه کاری پس از اصلاحیه پایه مزد
بر این اساس، همانطور که گفته شد مطابق قانون، هر کارگر باید در طول یک هفته، مدت ۴۴ ساعت به کار اشتغال داشته باشد، چنانچه ۴۴ ساعت را بر ۶ روز کاری (به غیر از روز جمعه) تقسیم نماییم، از هر کارگر انتظار می رود در طول یک روز، هفت ساعت و ۳۰ دقیقه به کار اشتغال داشته باشد.
محاسبه اضافه کاری بر اساس مزد یک ساعت کار عادی به اضافه ۴۰ درصد فوق العاده اضافه کاری است که در این حوزه شیوه قانونی محاسبه که در اجرا با عملکرد کارفرمایان و مراجع حل اختلاف هماهنگی دارد به شرح زیر است:
مزد روزانه= مزد ماهانه تقسیم بر ۳۰
مزد یک ساعت کار عادی= ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه تقسیم بر مزد روزانه
مزد یک ساعت اضافه کاری= ۴۰ درصد مزد یک ساعت کار عادی+ مزد یک ساعت کار عادیعنوانقبل از تیر ۹۹بعد از تیر ۹۹مزد هر ساعت کار عادی۸۳.۴۶۶۸۶.۸۷۷فوق العاده هر ساعت اضافه کاری۱۱۶.۸۵۳۱۲۱.۶۲۸فوق العاده هر ساعت شب کاری۲۸.۲۱۳۳۰.۴۰۷فوق العاده هر ساعت جمعه کاری۳۳.۳۸۷۳۴۷۵۱فوق العاده نوبت کاری بامداد عصر شب -معادل ۱۵ درصد حقوق ۹۹-۲.۷۵۳.۱۴۰۲.۸۶۵.۶۴۰فوق العاده نوبت کاری بامداد عصر -معادل ۱۰ درصد حقوق ۹۹-۱.۸۳۵.۴۲۷۱.۹۱۰.۴۲۷فوق العاده نوبت کاری بامداد شب و یا عصر شب -معادل ۲۲.۵ درصد حقوق ۹۹-۴.۱۲۹.۷۱۱۴.۲۹۸.۴۶۱
لازم به ذکر است که شرایط محاسبه اضافه کاری به این صورت است که اضافه کار تنها زمانی مورد محاسبه قرار می گیرد که ساعات کار موظفی تکمیل شده باشد. اگر میزان ساعات اضافه کاری در طول ماه بیشتر از ساعات کاری باشد که کارگر موظف به انجام آن است، میزان اضافه آن مورد محاسبه قرار نمی گیرد.

1399/05/13
22:03:22
5.0 / 5
2158
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری