آخر مرداد، آخرین فرصت عرضه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها

آخر مرداد، آخرین فرصت عرضه اظهارنامه مالیاتی بساز و بفروش ها

به گزارش ارتباط با مشتری معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور با بیان اینكه سال جاری به پرونده مالیاتی بساز و بفروش هایی كه پروانه ساخت آنها در سال ۱۳۹۵ و سالهای بعد از آن صادر شده، رسیدگی می نماییم، اظهار داشت: این دسته از مودیان مكلف به تسلیم اظهارنامه تا آخر مردادماه و پرداخت مالیات متعلق هستند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، محمد مسیحی با اشاره به ماده ۷۷ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴، اظهار نمود: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد است.
وی افزود: برپایه این ماده قانونی و آئین نامه های مربوطه، اشخاص حقیقی و حقوقی که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، اقدام به ساخت مسکن کرده و جواز ساخت آنها از ۱۳۹۵/۱/۱ به بعد صادر شده، در نخستین نقل و انتقال ساختمان که از تاریخ آخر کار آنها سه سال نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل وا نتقال قطعی مبحث ماده (۵۹) قانون مالیات های مستقیم به میزان پنج درصد ارزش معاملاتی ملک، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ ۱۰ درصد به ماخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال بابت ساخت و فروش مسکن می باشند و سال جاری ضمن رسیدگی به پرونده این دسته از مودیان، از ایشان مالیات قطعی ساخت و فروش مسکن مطالبه می نماییم.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به مفاد آئین نامه اجرایی مبحث تبصره (۵) ماده (۷۷) قانون مالیات های مستقیم، افزود: مالیات علی الحساب پرداختی ساخت و فروش املاک، بعد از قطعی شدن مالیات، به حساب پرداختی مودی منظور و مابه التفاوت با رعایت مقررات، مطالبه می شود.
مسیحی همینطور تصریح کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی که به ساخت و فروش ساختمان مبادرت دارند، مکلف به انجام تکالیف مقرر در قانون شامل عرضه اظهارنامه تا آخر مردادماه (برای اشخاص حقیقی) و عرضه اظهارنامه تا آخر شهریورماه (برای اشخاص حقوقی) و پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی هستند.
مسیحی تصریح کرد: برپایه اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، از سال ۱۳۹۵ به بعد، ساخت و ساز یک نوع کسب و کار تلقی می شود و بابت درآمد حاصله مشمول مالیات است. بدیهی است مالیات شخص حقیقی مطابق کسب و کار فصل شخص حقیقی(مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی) و مالیات شخص حقوقی، مطابق کسب و کار فصل شخص حقوقی(مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی) تعیین می شود.
وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی شهرداری های مراکز استان و سامانه های اطلاعاتی سازمان، اطلاعات مربوط به مودیانی که شغل آنها بساز و بفروشی است، دریافت شده و ضمن تشکیل پرونده برای این دسته از مودیان، عملیات تشخیص و مطالبه مالیات بر درآمد آنان در دست اجراست.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به اینکه ساختمان هایی که پروانه ساختمانی آنها بعد از لازم الاجرا شدن قانون ( ۱۳۹۵/۱/۱) صادر شده و در بازه زمانی سه سال ازتاریخ اتمام بنا (پایان کار صادره توسط شهرداری ها) به فروش برسند، مشمول مقررات مبحث ماده (۷۷) قانون مذکور هستند، عنوان کرد: این دسته از مودیان، در صورت عدم انجام تکالیف قانونی، همچون عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا آخر مردادماه سالجاری، مشمول جریمه به میزان ۳۰ درصد که غیرقابل بخشودگی است و همینطور تعلق سایر جرایم همچون جریمه تاخیر و هم محرومیت از مشوق های قانونی می شوند.1399/05/26
23:57:51
5.0 / 5
1978
تگهای خبر: درآمد , شغل , فروش , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری